 |
- 2½ Axis Machining
- 3 Axis Machining
- Mill-Turn Machining
- Advanced Machining
- 2½ Axis Machining, to konfiguracja, która umożliwia frezowanie elementów o pionowych ściankach i płaskich dnach z możliwością indeksowania narzędzia w 5-osiach. Udostępnia następujące strategie obróbki:
- strategie obróbki zgrubnej, poprzez kolejne poziomy Z,
- strategie obróbki powierzchni płaskich oraz obróbki wykańczające po profilu,
- strategie obróbki otworów (wiercenie, rozwiercanie, gwintowanie, itp.), zarówno dla maszyn frezarskich, jak i tokarskich.
Konfiguracja zawiera również:
- moduł toczenia, który umożliwia sterowanie tokarkami 2-osiowymi, a ponadto wraz z modułem frezarskim, obsługę osi
- dodatkowych: obrotowej osi C, posuwowej osi Y oraz uchylnej osi B,
- moduł do optymalizacji i automatyzacji obróbki nowych detali na podstawie wcześniej zdefiniowanych obróbek, który pozwala na wyświetlenie oraz ręczną edycję ścieżki narzędzia. Daje możliwości wycinania, kopiowania, wstawiania i przemieszczania punktów ścieżki narzędzia.
- 3 Axis Machining, to konfiguracja stworzona z myślą o narzędziowniach. Konfiguracja zapewnia:
pełne możliwości frezowania 3-osiowego (wraz z indeksowaniem w 5 osiach), co oznacza, że dostępne są wszystkie strategie obróbcze znane z NX:
- różnorodne strategie obróbki zgrubnej,
- strategie obróbki wykańczającej,
- strategie obróbki naroży,
- moduł umożliwiający interpolację nurbs
- pełne wsparcie dla obróbki HSM,
- moduł wycinania drutowego 2/4-osiowego.
Ścieżka typu nurbs jest generowana w oparciu o model geometryczny w zadanej przez użytkownika tolerancji. Unigraphics opracował interpolację nurbs w 1996 roku razem z firmami Makino (maszyna) oraz Fanuc (układ sterowania). Unigraphics NX obsługuje następujące formaty splajnu: Fanuc B-spline, Simens B-spline, Simens polynomial, Heidenhein polynomial, Roders polynomial, Mikron B-spline. Zastosowanie interpolacji typu nurbs pozwala na obróbkę z dużymi prędkościami (F=25m/min, n=20 000 obr/min). Można obrabiać materiał po obróbce cieplnej, o twardości do 60 HRC. Pozwala to na częściowe wyeliminowanie obróbki elektroerozyjnej. W wyniku obróbki z dużymi prędkościami otrzymuje się powierzchnie o chropowatości 0.0015 mm nie wymagającej szlifowania.
- Mill-Turn Machining jest rozbudową konfiguracji 21 Axis Machining o moduł zapewniający synchronizację pracy wielu głowic pracujących jednocześnie oraz o moduł do symulacji pracy całej maszyny. Przeznaczeniem tej konfiguracji jest obsługa centrów tokarsko-frezarskich.
- Advanced Machining to najwyższa konfiguracja CAM EXPRESS, zawierająca zestaw wszystkich dostępnych funkcji zawartych w pozostałych modułach CAM. Konfiguracja umożliwia pełne frezowanie 5-osiowe oraz toczenie wieloosiowe, wycinanie drutowe 2-4 osiowe, symulację pracy maszyny oraz synchronizację ruchu głowic. W module tym dostępna jest również opcja frezowania sekwencyjnego (Sequential Milling) pozwalająca na prowadzenie narzędzia w taki sposób, że opiera się ono końcem o powierzchnię części, a bokiem jest styczne do powierzchni prowadzącej. Można wybrać wiele następujących po sobie powierzchni części oraz powierzchni prowadzących, stąd nazwa frezowanie sekwencyjne. Strategią tą obrabiane są np. łopatki wirników i pochyłe ściany kieszeni.
Wszystkie konfiguracje CAM Express zawierają również:
- translatory CAD,
- edytor postprocesorów,
- bibliotekę postprocesorów,
- welryfikację obróbki,
- zarządzanie magazynem narzędzi.
| |
Konfiguracje CAM Express |
| 2½ Axis Machining |
3 Axis Machining |
Mill-Turn Machining |
Advanced Machining |
| Foundation |
+ |
+ |
+ |
+ |
2½ Axis Milling
(Obróbka 2½ osiowa) |
+ |
+ |
+ |
+ |
Turning
(Toczenie) |
+ |
|
+ |
+ |
3 Axis Milling
(Obróbka 3 osiowa) |
|
+ |
|
+ |
Wire EDM
(Wycinanie drutowe)
|
|
+ |
|
+ |
Machine Simulation
(Symulacja Maszyny)
|
|
|
+ |
+ |
Synchronization
(Synchronizacja) |
|
|
+ |
+ |
5 Axis Milling
(Obróbka 5 osiowa) |
|
|
|
+ |
|