Łatwe tworzenie dokumentacji technicznej z Solid Edge 3D Publishing

Rozwój produktu to złożony, wieloetapowy proces, a tworzenie dokumentacji technicznej jest klamrą spinającą całość. Dzięki niej użytkownicy mogą lepiej poznać sposób działania produktu, nauczyć się jego obsługi, a pracownicy serwisów – skuteczniej realizować naprawy, czy wymieniać zużyte podzespoły. W tym artykule pokażemy Ci narzędzie znacznie skracające proces tworzenia dokumentacji technicznej.

Czym jest Solid Edge 3D Publishing?

Solid Edge 3D Publishing to część szerszego rozwiązania, które wspiera tworzenie dokumentacji produkcyjnej, serwisowej oraz instalacyjnej. Za jego pomocą możliwe jest kreowanie wielostronicowych dokumentów z osadzonymi modelami 3D, czy też szczegółowymi ilustracjami wykonanymi przy pomocy Solid Edge Illustrations. 

Dokumenty zapisywane są w formacie PDF 3D, bez konieczności stosowania dodatkowych wtyczek. Rozwiązanie to sprawdzi się tak samo w przypadku tworzenia instrukcji, jak też ilustrowanych katalogów części, zawierających interaktywne przyciski i tabele. 

Jeżeli jednak pojawia się potrzeba umieszczenia instrukcji bezpośrednio na stronie internetowej, Solid Edge 3D Publishing udostępnia opcję zapisywania plików w formacie HTML5. Użytkownicy mogą publikować zarówno obrazy rastrowe, jak i wektorowe w niestandardowych rozmiarach. To spore ułatwienie w przypadku bardziej złożonych, skomplikowanych rysunków, które nadal pozostają czytelne dla odbiorcy. 

Inteligentne szablony (Smart Template Technology), stanowią rozwiązanie znacznie przyspieszające pracę. Pozwalają na szybkie wstawianie wielu stron do dokumentu na podstawie ilustracji, listy części lub konfiguracji. Szablony automatycznie generują odpowiednie widoki, pobierają wymiary na widokach, czy zliczają otwory o danym wymiarze. 

Dla kogo jest Solid Edge 3D Publishing?

Droga od pomysłu, do gotowego produktu rzadko kiedy jest szybka i prosta. Najczęściej meandruje, zmieniając raz za razem kierunek. Na każdym etapie od pierwszych prototypów, poprzez wersje przedprodukcyjne, aż do gotowego produktu pojawia się sporo iteracji, zmian mających na celu jego udoskonalenie.

W klasycznym modelu dopiero ten ostatecznie dopracowany i gotowy produkt stawał się podstawą do stworzenia dokumentacji technicznej, którą można było się podzielić na zewnątrz firmy – z klientami, w postaci instrukcji obsługi, czy współpracującymi serwisami, dla których przewidywano bardziej złożoną dokumentację. 

Nie oznacza to jednak, że po drodze dokumentacja techniczna nie była potrzebna. Jeżeli nad opracowaniem produktu pracowało kilka zespołów, każdy z nich tworzył dokumenty, które przekazywał kolejnemu zespołowi. W procesie udoskonalania produktu często okazywało się, że każda zmiana wymaga korekty nie jednego, a kilku, jak nie kilkunastu dokumentów.

Solid Edge 3D Publishing powstał po to, aby ten proces uprościć, skrócić, obniżając koszty, a jednocześnie pozwalając na uniknięcie wielu problemów.

Jakie problemy rozwiązuje Solid Edge 3D Publishing?

Wspomniana powyżej konieczność wprowadzania zmian w dokumentacji, przy każdej iteracji, to pierwszy potencjalny problem. Wydłuża on czas przygotowania ostatecznej wersji dokumentacji oraz rodzi potencjał błędów związanych z ręcznym wprowadzaniem poprawek. 

Nie wszystkie zmiany są wprowadzane do produktu na etapie pierwotnego wdrożenia rynkowego, niektóre wracają w postacie informacji zwrotnej od klienta. Na ich podstawie tworzone są kolejne wersje produktu, a te wymagają nowych instrukcji, zgodnych z jego cyklem życia.

Procesy te są czasochłonne i generujące dodatkowe koszty, czasami konieczność skorzystania z zewnętrznej firmy, która przejmuje wykonanie instrukcji. Niektóre firmy wręcz rezygnują ze szczegółowych instrukcji technicznych, co może wpływać na kosztowne błędy popełniane na etapie montażu. 

Korzyści dla firmy – Solid Edge 3D Publishing

Stosowanie jednego narzędzia do projektowania i tworzenia dokumentacji technicznej zdecydowanie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu. Wymiar będzie zawsze zgadzał się z tym, który został zaprojektowany, gdyż aplikacja wczyta go automatycznie.

Możliwość tworzenia dokumentacji już od wczesnego etapu projektu to kolejna korzyść. Ułatwia przekazanie projekty innym zespołom niemal w każdym momencie. 

Inną korzyścią jest automatyczne tworzenie listy części z wykorzystaniem plików 3D. Symbole pozycji również dodawane są automatycznie, odnosząc się do konkretnego numeru w liście części.

Sama forma, w której tworzony jest dokument, zarówno interaktywny PDF 3D, jak i możliwość eksportu bezpośrednio do HTML 5 sprawia, że dostęp do materiałów jest wygodny i intuicyjny dla docelowych klientów.

Outsourcing dokumentacji, czy instrukcji to nie tylko koszt, który można zredukować – wiążę się z nim też kwestia bezpieczeństwa. Niektóre, szczególnie przełomowe produkty, wymagają utrzymania w maksymalnej tajemnicy aż do momentu wdrożenia na rynek, a ograniczenie liczby podmiotów, które mają wiedzę na ich temat, zwiększa bezpieczeństwo.

Atrakcyjne ceny – już od 512,50 zł miesięcznie

Solid Edge 3D Publishing jest teraz dostępny w jednym z pakietów promocyjnych, które oferujemy w bardzo korzystnych warunkach cenowych. Już od 512,50 zł miesięcznie użytkownik ma możliwość korzystania nie tylko z programu Solid Edge Foundation Floating, ale również z rozszerzenia 3D Publishing.

Poznaj warunki promocji

 Podsumowanie – Solid Edge 3D Publishing w ofercie GM System

Tworzenie dokumentacji technicznej na bieżąco znacznie usprawnia proces. Do podstawowych korzyści, które wynikają z implementacji Solid Edge 3D Publishing, należą:

  • Szybsze tworzenie katalogów i instrukcji
  • Redukcja kosztownych błędów montażowych
  • Minimalizacja zaangażowania inżynierskiego na etapie tworzenia dokumentacji
  • Łatwa i szybka aktualizacja zmian projektowych
  • Płynna wymiana informacji między zespołami
  • Redukcja kosztów cyklu życia produktu
  • Możliwość stosowania wielokrotności modeli i pracy z dużymi plikami
  • Zamknięcie w jednej aplikacji możliwości tworzenia stron z dokumentacją techniczną zawierającą widoki 3D bazujące na plikach 3D CAD.
  • Łatwe zarządzanie listami części.

Solid Edge 3D Publishing jest pakietem produktów, obejmującym również Solid Edge Illustrations. Licencja do 3D Publishing zawiera funkcjonalności występujące w Solid Edge Design & Drafting, więc może być nawet stosowana do modelowania, złożeń czy tworzenia dokumentacji. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły oferty. Nasi inżynierowie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci wybrać optymalne i najbardziej atrakcyjne rozwiązanie.

Zapytaj o szczegóły

Udostępnij: