Co oferuje NX Additive Manufacturing?
Projektowanie pod kątem druku 3D
oferowane w Siemens NX, to olbrzymie możliwości modelowania bryłowego i powierzchniowego, które umożliwiają tworzenie innowacyjnych produktów o wysokiej jakości kształtach. Wbudowane mechanizmy testowania modelu pod kątem możliwości wydruku 3D pozwalają na sprawdzenie np. minimalnych grubości ścianek, możliwości usunięcia resztek proszku z kanałów wewnętrznych, zdiagnozowania obszarów wymagających struktur podporowych, czy też optymalnego zorientowania drukowanej części ze względu na np. czas wydruku lub objętość struktur podporowych.
Optymalizacja topologii
pozwala konstruktorom na stworzenie idealnego, bionicznego kształtu, który spełnia założenia projektowe, a jednocześnie pozwala na ograniczenie zużycia materiału i masy części. Optymalizacja bazuje na zdefiniowanych przez użytkownika warunkach brzegowych, jak np. miejscach występowania obciążeń, a także na cechach projektowych, np. odbiciach lustrzanych w modelu. Dzięki możliwościom wytwarzania przyrostowego użytkownicy Siemens NX zyskali zupełnie nowe podejście w modelowaniu części. Kształt nie stanowi aż tak wielkiej roli jak przy wytwarzaniu tradycyjnym, dzięki czemu można skupić się w większym stopniu na modelowaniu funkcjonalnym.
Modelowanie konwergentne
obecne w NX za sprawą technologii Convergent ModelingTM znacząco upraszcza pracę z geometrią fasetkową, np. zeskanowaną skanerem 3D czy zapisaną do formatu STL lub 3MF. Funkcjonalności modelowania wielokątowego w NX pozwalają na naprawianie niedoskonałości czy rozbudowanie takiej geometrii, a brak konieczności stosowania inżynierii odwrotnej pozwala na znaczne oszczędzenie czasu.
Symulacje i analizy inżynierskie
dostępne w Simcenter (NX CAE) wykorzystują solwer NX Nastran i pozwalają na wykonywanie różnego rodzaju analiz również na geometrii przeznaczonej do druku 3D. To zaawansowane oprogramowanie obsługuje analizy statyczne i dynamiczne dla elementów 1D, 2D i 3D, a także wszystkie typy obciążeń.
Przygotowanie procesu druku
pozwala na pełne zarządzanie przestrzenią wydruku dla drukarek pracujących w technologiach druku proszków metali i tworzyw sztucznych, a po wybraniu wszelkich nastaw, Siemens NX zainicjuje proces druku bezpośrednio na zintegrowanej maszynie. Wbudowane strategie nestingu 3D, w optymalny sposób dbają o rozłożeniu wielu części w komorze druku, optymalizując np. czas wydruku, zużycie materiału podporowego czy zwiększając jakość drukowanych części. Automatyczne generowanie struktur podporowych, dostosowuje się do geometrii i jest aktualizowane po jej modyfikacji. Każda z podpór może zostać zmodyfikowana w wygodny sposób, np. poprzez przesunięcie kątowe czy zmianę stopnia wypełnienia. Wbudowany inspektor pozwala na zweryfikowanie procesu wydruku warstwa po warstwie.
Kompatybilność drukarek 3D
jest stale poszerzana o kolejne urządzenia od producentów takich jak HP (Jet Fusion), EOS, Trumpf, Renishaw i wielu innych. Bezpośrednia integracja pozwala na uzyskanie efektu end-to-end, czyli zintegrowania całości procesu w jednym oprogramowaniu.
Integracja procesów w jednym oprogramowaniu
oznacza wygodę i oszczędność czasu, dzięki brakowi konieczności konwersji geometrii lub jej ponownego modelowania, kiedy chcesz skorzystać z innego środowiska. Dzięki Siemens NX, model umieszczony w wirtualnej komorze drukarki, w czasie rzeczywistym podlega przekształceniom geometrii, kiedy musisz go zmodyfikować. Wszelkie zmiany, nawet dotyczące początkowych etapów modelowania, są dostępne w kolejnych środowiskach współdzielących obieg danych.