NX CAM jest najbardziej kompleksowym i elastycznym rozwiązaniem wspomagającym proces wytwarzania. Oferuje zaawansowane i łatwe w zastosowaniu mechanizmy służące programowaniu maszyn oraz robotów.

NX CAM to moduł CAM (Computer Aided Manufacturing) wchodzący w skład oprogramowania NX firmy Siemens. Głównym zadaniem NX CAM jest wygenerowanie kodu NC sterującego maszyną, ale również optymalizacja i usprawnienie programowania maszyn sterowanych numerycznie (CNC).

Oprogramowanie NX CAM
- kompleksowość i elastyczność

NX CAM jest najbardziej kompleksowym i elastycznym rozwiązaniem wspomagającym proces tworzenia produktów w branży. Oferuje najwyższy poziom integracji między różnymi dziedzinami projektowania w otwartym środowisku współpracy.

Firma GM System jest znaczącym polskim dostawcą oprogramowania NX CAM

Dostarczyliśmy kilkaset licencji tego oprogramowania oraz postprocesory do wszystkich obecnych na polskim rynku
typów maszyn i systemów sterowania.

Zastosowanie oprogramowania NX CAM:

 • osobny program lub moduł w obrębie systemu PLM wyższego rzędu
 • współpraca z większością programów i plików CAD – także spoza rodziny NX
 • obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie (Sinumerik, Heidenhain, Fanuc, Okuma, Kuka, ABB, Yaskawa i inne)
 • programowanie maszyn CNC (procesów frezowania, toczenia, wiercenia), robotów, druk 3D
 • automatyzacja obróbki (cechy, baza parametrów obróbki)
 • optymalizacja produkcji (obróbki szybkościowe, zaawansowane funkcje prowadzenia ścieżek)
 • poprawa bezpieczeństwa maszyn (niezależne symulacje, kontrola kolizji)
 • zastosowanie we wszystkich branżach przemysłu (przemysł stoczniowy, motoryzacyjny, aeronautyka i wiele innych).

Licencje programu NX CAM firmy Siemens są dożywotnie.

Cena programu NX CAM zależy od wielu czynników, przede wszystkim konfiguracji. System NX jest sprzedawany w aktualnej wersji. Wykupienie rocznej opieki technicznej gwarantuje dostęp do najnowszej wersji oprogramowania. Aby uzyskać ofertę zadzwoń: 71-791 30 51 lub napisz do nas.

NX CAM: programowanie robotów

Moduł NX CAM (Computer Aided Manufacturing) Robotics firmy Siemens przeznaczony jest do programowania robotów przemysłowych. Umożliwia w bardzo przystępny sposób, przy stosunkowo małym nakładzie pracy programisty, sterowanie najpopularniejszymi wielo-osiowymi robotami. Pozwala na szybkie zaprogramowanie najpopularniejszych technologii wykorzystywanych na tego typu maszynach: spawania, polerowania, „lekkiego” cięcia, gratowania, klejenia, itp. Dzięki temu czas programowania wybranych operacji jest znacznie krótszy. Jest on rozszerzeniem systemu NX CAM, szeroko stosowanego do programowania obrabiarek CNC.

Dzięki temu, niweluje on potrzebę ponownego – długiego i kosztownego – szkolenia programistów, gdyż robot może być traktowany jako kolejna obrabiarka. Możliwość wykorzystania typowych operacji CAM (automatyczne ścieżki na powierzchniach, krawędziach, czy obszarach) – zamiast korzystania z pojedynczych punktów i krzywych – to duży atut tego rozwiązania, podobnie jak skrócony czas operacji.

Programowanie robotów w środowisku NX CAM to również wykorzystanie innych funkcji typowych dla CAM, takich jak asocjatywność plików modeli 3D i programów CAD oraz automatycznie generowanie ścieżki po modyfikacji modelu. Ten sam projekt części w NX może być przetworzony na różne obrabiarki lub roboty różnych producentów i typów.

Symulacja pracy całego robota stanowi podstawowe narzędzie przy przygotowywaniu poprawnej technologii obróbki. Umożliwia również sprawdzenie i wybór najlepszego wariantu obróbki, na przykład powierzchni. Ruch ramienia robota z zamocowanymi różnymi narzędziami musi uwzględniać liczne elementy wchodzące w skład systemu maszyny, takie jak magazyn narzędzi, palety z częściami, słupy i ściany hali produkcyjnej, a nawet obecność innych robotów. Oprogramowanie NX może wykrywać nie tylko kolizje między tymi wszystkimi elementami, ale również zbliżanie się do nich. Sygnalizowane jest przekroczenie zakresu osi robota i miejsca ograniczeń kinematyki.

Dzięki nowoczesnemu i przemyślanemu interfejsowi system umożliwia dużą automatyzację przygotowania nawet najbardziej złożonych obróbek i operacji, w tym wykańczania powierzchni.

Robot przemysłowy ma co najmniej jedną oś więcej niż obrabiarki pięcioosiowe. Do ich sterowania wprowadzono tak zwane „reguły robota”. Jedną z nich jest orientacja narzędzia, czyli obrót ramienia wokół osi prostopadłej do powierzchni obrabianej. To szósta oś swobody, której nie ma na konwencjonalnych frezarkach z typowymi narzędziami skrawającymi. Narzędzia robota mogą mieć dowolne kształty, dlatego można je orientować w dowolnym kierunku: stałym lub względem ścieżki narzędzia.

Inna reguła dotyczy stołu obrotowego, na którym zamocowany jest przedmiot obrabiany. To już siódma i „nadmiarowa” oś, dlatego można wybrać poruszanie stolikiem przy stałym kierunku osi narzędzia lub zmiany kierunku narzędzia przy nieruchomym, ale ustawionym na dowolny kąt stoliku.

Kolejna reguła dotyczy szyny transportowej, po której porusza się robot. Szyna zwiększa przestrzeń obróbczą. Można wybrać ruch robota na szynie bez jego obracania się na boki, stałą ale dowolną pozycję na szynie i wychylenia boczne, a także ruch po szynie i wychylenia boczne jednocześnie. Programowanie i symulowanie w NX CAM Robotics odbywa się w tzw. trybie „off-line”, bez przerywania pracy robota. To duża oszczędność czasu w porównaniu z uczeniem robota.

Główne obszary zastosowań robotów „obróbczych” to frezowanie materiałów łatwo skrawalnych, jak aluminium, drewno, tworzywa sztuczne, różne pianki. Dla trudniejszych materiałów można wykonywać operacje jak gratowanie, szlifowanie, polerowanie, gdzie siły są niewielkie. Inne zabiegi to cięcie, spawanie, malowanie i pokrywanie ceramiką (plazmą). Nie wspominamy tu o operacjach nie-obróbczych, jak montaż, układanie, pakowanie, praca w magazynie itp.

Moduł Robotics jest dodatkiem (add-on) do oprogramowania NX CAM. Zawiera on postprocesory i symulatory dla robotów ABB (Rapid S4, S4C, S4C+, IrC5), Kuka (KRL KRC 1/2/3/4) , Fanuc (TPE RJ2, RJ3, R30iA, R30iB), oraz ze sterowaniem Sinumerik. Baza robotów i maszyn jest wciąż poszerzana przez producenta. Istnieje również możliwość zamówienia postprocesora i symulacji dowolnego robota, którego nie ma w bazie NX CAM.

Oprogramowanie NX CAM: postprocesory

Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie przystosowania systemu NX CAM firmy Siemens do współpracy z maszyną CNC i robotem.

Firma GM System posiada wieloletnie doświadczenie z zakresu przygotowywania plików postprocesorów, symulacji pracy maszyny oraz wdrożeń oprogramowania NX CAM/CAM Express. Tworzyliśmy postprocesory do wszystkich wersji NX i każdego typu kodu NC.

Nasi Klienci doceniają fachowość i profesjonalizm dostarczanych przez nas rozwiązań. Pomagamy firmom, które dopiero rozpoczynają działalność w obszarze obróbki na maszynach CNC – podpowiadamy, wyjaśniamy wszelkie wątpliwe kwestie odnośnie programowania maszyn czy wyboru sterowania.

Współpracujemy także z doświadczonymi użytkownikami naszych systemów, wyposażając postprocesory w zaawansowane opcje i funkcjonalności na specjalne zamówienia.

W oparciu o wieloletnią praktykę oferujemy:

 • Postprocesory dedykowane dla wybranej maszyny o standardowym zakresie funkcjonalności (pełne wykorzystanie funkcji maszyny) – przygotowywane na podstawie bazy działających postprocesorów, sprawdzonych w praktyce na wielu maszynach różnego typu.
 • Postprocesory specjalne wykonywane wg wytycznych klienta, zawierające odrębne wymagania co do funkcji maszyny, operacji obróczych, sposobie pracy w systemie NX CAM, formatu kodu NC sterującego maszyną, itp.
 • Przygotowywanie niezależnego kontrolera maszyny wykorzystywanego do symulacji pracy maszyny.
 • Pomoc w przygotowaniu modelu 3D maszyny na potrzeby wykonania symulacji pracy.
 • Aktualizacja postprocesorów i symulacji o najnowsze funkcje pojawiające się w nowych wersjach oprogramowania NX CAM.
 • Wdrożenia i sprawdzanie poprawności działania postprocesorów i symulacji w siedzibie klienta bezpośrednio na maszynach CNC.
 • Pomoc przy uruchamianiu maszyn CNC w przypadku braku danych / wytycznych co do ich programowania.
 • Obsługujemy praktycznie wszystkie dostępne na rynku sterowania dla obrabiarek: frezarek, tokarek, centr wielofunkcyjnych oraz wycinarek drutowych.
 • Obsługujemy najpopularniejsze roboty dostępne na rynku w zakresie ich programowania off-line wraz niezbędną symulacją ruchów robota i ich zmiany.

Wymagania sprzętowe dla oprogramowania NX CAM firmy Siemens

Minimalne wymagania sprzętowe dla oprogramowania NX CAM w aktualnej wersji

System operacyjny* Microsoft Windows 10 64-bit Professional oraz Enterprise
Linux (64-bit) Red Hat Enterprise Linux Server/Desktop 7.0
Linux (64-bit) SuSE Linux Enterprise Server/Desktop 12
Mac OS X Version 10.12.12
Przeglądarka** Internet Explorer, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Google Chrome
Procesor Intel Core 2 Duo 2.0 lub 2.2 GHz
RAM 8 GB ( zalecane 16)
Karta graficzna*** Z obsługą grafiki 3D oraz bibliotek OpenGL rozdzielczość 1280×1024 (lub wyższa)
Wolne miejsce na dysku min. 17 GB
Inne Środowisko wykonawcze języka Java

* Systemy operacyjne Windows XP, Windows Vista oraz Windows 7 zostały wycofane z oferty firmy Microsoft. Windows 8.1 nadal jest obsługiwany przez firmę Microsoft Firma Siemens PLM Software nie zaleca, aby NX w aktualnej wersji był instalowany na tych platformach.

** Rekomendowana jest praca z najnowszymi wersjami przeglądarek.

*** Informacje na temat certyfikowanych kart graficznych i ich sterowników, zalecanego systemu operacyjnego oraz dedykowanych stacji roboczych są dostępne na stronie producenta oprogramowania firmy Siemens lub w dokumentacji oprogramowania.

Zapytaj o NX CAM

  Lista nadchodzących szkoleń NX CAD/CAM/CAE

  Znaleziono 17 szkoleń