Firmy widzą wartość w chmurze. Transformacja chmurowa w Polsce nabiera tempa

Transformacja chmurowa wyznacza kierunek rozwoju technologicznego. Dotyczy to również segmentu oprogramowania przemysłowego. Według najnowszego raportu PwC blisko 40% firm w Polsce wdrożyło chmurę we wszystkich lub w większości obszarów swojej działalności. Plasuje to nasz kraj na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej w tym zakresie. Jak wypadamy na tle innych regionów w kwestii zaawansowania w transformacji chmurowej – i co skłania polskich przedsiębiorców do wyboru chmury? Oto co wynika z raportu „Chmura w biznesie. Liderzy widzą wartość”.

Transformacja chmurowa – wyzwanie i szansa na zdobycie przewagi

Przeniesienie zasobów cyfrowych do chmury wymaga zmiany modelu funkcjonowania firmy. Chmura redefiniuje procesy, co z jednej strony wymaga przemyślenia dotychczasowych sposobów działania, z drugiej jednak – stwarza szansę na zdobycie przewagi poprzez bardziej efektywne wykorzystanie technologii.

Chmura to sieć serwerów połączonych w jeden ekosystem. To wirtualna przestrzeń na przechowywanie danych, w założeniu mająca zwiększyć ich dostępność. Zasobami funkcjonującymi w chmurze mogą być m.in. programy, działające w całości lub częściowo online. Transformacja chmurowa to trend wyraźnie widoczny w dziedzinie oprogramowania inżynierskiego. Jej zwolennicy zwracają uwagę na korzyści, jakie wiążą się z rozwiązaniami chmurowymi. Jako najważniejsze wymieniane są dostęp do zawsze aktualnych wersji programów w dowolnym miejscu i czasie na różnym sprzęcie (łącznie z urządzeniami mobilnymi), sprawniejsza współpraca pomiędzy zespołami i dodatkowe bodźce do wdrażania innowacji. Inne istotne zalety oprogramowania chmurowego to łatwiejsza skalowalność działań i często redukcja kosztów licencji.

Polacy liderami w Europie Środkowo-Wschodniej

Transformacja chmurowa w biznesie przyśpiesza. Dowodzi tego najnowszy raport opublikowany w czerwcu 2023 r. przez PwC. Raport „Chmura w biznesie. Liderzy widzą wartość” bazuje na badaniu zespołu  PwC Research, który przeprowadził ankietę wśród blisko 400 organizacji z siedmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej z różnych sektorów gospodarki – od produkcji przemysłowej po handel detaliczny. Co istotne, w badaniu wzięło udział ponad 150 podmiotów z Polski.

Transformacja chmurowa w Polsce (grafika 1)
Źródło: PwC (www.pwc.pl)

Z raportu PwC wynika, że 38% firm w Polsce wdrożyło chmurę we wszystkich lub większości obszarów swojej działalności, co czyni nasz kraj liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), gdzie rozwiązania chmurowe wdrożyło 35% ankietowanych jednostek.

Wciąż jednak daleko nam do bardziej rozwiniętych gospodarek – np. USA. Tam według informacji PwC chmurę wdrożyło aż 78% organizacji.

„W przeciwieństwie do rynku amerykańskiego firmy z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej są dopiero na początku swojej drogi do transformacji chmurowej. Może przełożyć się to na wdrożenie bardziej dojrzałych rozwiązań na lokalnym rynku. Przyjmując od samego początku bardziej zaawansowane technologie chmurowe, można przeskoczyć typowy proces wdrażania chmury, omijając przeszkody i wyzwania, które mogą utrudniać postęp” – zauważają autorzy raportu.

86% firm chce przenieść swoją działalność do chmury

Zgodnie z wynikami badań PwC Research 86% firm, które obecnie nie stawiają na chmurę, w ciągu najbliższych dwóch lat zamierzają przenieść ponad połowę lub nawet całość swojej działalności do chmury. Zwiastuje to duże zmiany w kwestii wykorzystywania technologii chmurowych w biznesie zarówno w Polsce, jak i w regionie. Istnieją przy tym istotne bariery utrudniające transformację chmurową. Najważniejsze to ograniczenia budżetowe i niedobór wykwalifikowanych specjalistów.

Transformacja chmurowa w Polsce (grafika 2)
Źródło: PwC (www.pwc.pl)

Jak podają autorzy raportu, 40% firm z Polski wykorzystuje chmurę głównie do modernizacji. Zaledwie jedna na cztery firmy sięga po chmurę, by usprawnić swoją działalność. Zdaniem ekspertów korzyści wynikające z przeprowadzenia transformacji chmurowej są niezaprzeczalne.

– W niestabilnych czasach biznes musi się cechować dużą elastycznością i potrzebuje do tego niezawodnych narzędzi – zauważa Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft w Polsce. – Dziś najbardziej godną zaufania technologią jest chmura. Gwarantuje wzmocnienie bezpieczeństwa i odporności każdej organizacji wobec niepewności gospodarczej i geopolitycznej. Chmura jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz pewny dostęp do usług.

W podobnym tonie wypowiada się Przemysław Szuder, dyrektor generalny Amazon Web Services w Europie Środkowo-Wschodniej

– Chmura obliczeniowa to nowa norma, ponieważ firmy każdej wielkości zdały sobie sprawę z jej zalet: skalowalności, optymalizacji kosztów, bezpieczeństwa i możliwości szybkiego wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Jednocześnie chmura zdemokratyzowała dostęp do wielu technologii, które wcześniej były dostępne dla największych klientów, m.in. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego – raport PwC komentuje Szuder.

Pełna treść raportu „Chmura w biznesie. Liderzy widzą wartość” jest dostępna na stronie PwC.

Rozwiązania chmurowe w środowisku oprogramowania Siemens

Transformacja chmurowa jest zjawiskiem silnie obecnym w segmencie oprogramowania przemysłowego. Wielu jego producentów na dobre zastąpiło licencje wieczyste abonamentowym modelem rozliczeń opartym o subskrypcje. Firma Siemens Digital Industries Software, producent dostarczanego przez nas oprogramowania, wciąż daje klientom wybór. Nie oznacza to, że Siemens nie promuje rozwiązań chmurowych. Wręcz przeciwnie – firma od ponad dwóch lat oferuje produkty chmurowe, by wspomnieć o Siemens NX X i Teamcenter X.

Rozwiązania chmurowe są obecnie obecne w różnych systemach Siemens dzięki rozszerzeniu Teamcenter Share (wcześniej Xcelerator Share)*. To wydajne narzędzie chmurowe do wspólnych prac CAx/PDM/PLM (integracja m.in. z NX CAD, Teamcenter, Solid Edge, Polarion, Simcenter STAR-CCM+). W przypadku Solid Edge działający w chmurze moduł Teamcenter Share pozwala użytkownikom korzystać z najnowszych funkcjonalności – m.in. narzędzi usprawniających współpracę w zespołach i optymalizujących zarządzanie projektami. Moduł Teamcenter Share oferuje ponadto swobodny dostęp do Solid Edge z poziomu urządzeń mobilnych, 500 GB bezpiecznej przestrzeni na pliki obsługiwanej przez Amazon Web Services czy rozwiązanie AR (rozszerzona rzeczywistość), umożliwiające tworzenie efektownych wizualizacji. Wizualizacje te mogą posłużyć inżynierom np. do weryfikacji wypracowanych rozwiązań, ale też zespołom handlowym i marketingowym, dając im możliwość efektownego prezentowania klientom zrealizowanych projektów.

*Teamcenter Share to rozwiązanie funkcjonujące w całym ekosystemie oprogramowania przemysłowego Siemens Digital Industries Software. Platforma pozwala łączyć w chmurze różne produkty oferowane przez SDIS. Poza Solid Edge wspiera m.in. środowisko NX CAD/CAM oraz Teamcenter.

Jesteśmy przekonani, że technologia chmurowa to przyszłość oprogramowania przemysłowego i warto poznać bliżej jej ogromny potencjał. Chętnie pomożemy Państwu w doborze rozwiązania najlepiej odpowiadającego Państwa potrzebom.

 

 

 

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: