Siemens zmienia ceny licencji. Oto co warto wiedzieć

Siemens Digital Industries Software informuje o zmianach cen katalogowych oferowanego oprogramowania, w tym subskrypcji i licencji wieczystych. Kiedy i jak zmienią się ceny poszczególnych programów? Co zrobić, by korzystać z popularnych produktów i usług firmy na najbardziej opłacalnych warunkach? Jako wieloletni platynowy partner Siemens wyjaśniamy.

Ceny subskrypcji i licencji bezterminowych w górę

„Dokładamy wszelkich starań, abyście mieli Państwo możliwość wyboru rodzaju licencji oraz modeli wdrażania. Dbając o przejrzystość naszej oferty, również cenową, informujemy z wyprzedzeniem o nadchodzących zmianach cen katalogowych” – czytamy w najnowszym komunikacie Siemens Digital Industries Software.

Wiodący producent oprogramowania przemysłowego zdecydował się podnieść ceny poszczególnych produktów i usług od 1 października 2023, ogłaszając następujące zmiany w stosunku do dotychczasowego cennika:

  • ceny subskrypcji Hybrid SaaS i SaaS wzrosną o 5 proc.
  • ceny subskrypcji wzrosną o 10 proc.
  • ceny licencji bezterminowych oraz wsparcie dla nich wzrosną o 15 proc.

Klientów odnawiających umowy terminowe mają dotyczyć następujące zmiany cen:

  • ceny odnowy subskrypcji Hybrid SaaS i SaaS wzrosną o 5 proc.
  • ceny odnowy subskrypcji wzrosną o 15 proc.
  • ceny odnowienia wsparcia dla licencji stałych wzrosną o 15 proc.

Uwaga! Chcemy podkreślić, że dla osób, które zakupiły wcześniej licencje wieczyste, nic się nie zmienia. Posiadacze licencji wieczystych wciąż mogą korzystać ze swojego oprogramowania oraz mają możliwość jego aktualizacji (odnowienia opieki technicznej). Nasza oferta specjalna to alternatywa dla osób chcących rozszerzyć możliwości systemu Solid Edge i mieć dostęp do najnowszych technologii. Oferta może okazać się szczególnie opłacalna dla osób posiadających starsze wersje programów. Pozwala bowiem dokonać aktualizacji oprogramowania na preferencyjnych warunkach przed podwyżkami cen zapowiedzianymi przez Siemens Digital Industries Software. Oczywiście w dalszym ciągu istnieje możliwość zakupu licencji wieczystych.

Subskrypcja trzyletnia – gwarancja najniższej, stałej ceny

Informacje o wzroście cen oprogramowania zawsze budzą emocje, podobnie jak coraz bardziej wyraźne promowanie przez dostawców abonamentowych modeli rozliczeń opartych o subskrypcję. Kiedy istnieje możliwość wyboru, wiele osób w naturalny sposób woli pozostać przy zakupionych wcześniej licencjach wieczystych. W przypadku rozwiązań Siemens wybór istnieje, ale firma nie ukrywa, że zależy jej na stopniowym przekonywaniu klientów do modelu subskrypcyjnego. W podjęciu takiej decyzji – obok imponującej funkcjonalności i ogólnej elastyczności rozwiązań chmurowych – mają pomóc promocje i oferty specjalne.

Oferta, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę, to promocja na trzyletnią subskrypcję programu i poszczególnych modułów Solid Edge, jaką aktualnie proponujemy klientom jako platynowy partner Siemens. W przypadku skorzystania z promocji oszczędność względem odnawiania subskrypcji przez trzy lata (rok do roku) może wynieść nawet 50 proc. To obecnie najkorzystniejszy dostępny wariant. Co ważne, promocja daje gwarancję stałej ceny na cały trzyletni okres rozliczeniowy. Oferta powinna szczególnie zainteresować klientów, którym skończyła się (lub wkrótce zakończy się) usługa opieki technicznej dla zakupionych wcześniej licencji wieczystych oraz tych z aktywną subskrypcją wygasającą w ciągu najbliższych miesięcy.

Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do odwiedzenia strony oferty oraz kontaktu bezpośredniego.

Subskrypcje na oprogramowanie – problem klienta, a może szansa na rozwój?

Coraz głośniej mówi się o tym, że przyszłość to dostęp do produktów i usług, ale niekoniecznie ich posiadanie. Większość czołowych producentów oprogramowania wdrożyła subskrypcje jako domyślną formę licencji, co wydaje się urzeczywistnieniem tego trendu. Nie zawsze jest to jednak dobrze odbierane. To zrozumiałe. Użytkownicy przyzwyczajeni do bezterminowych licencji kupowanych raz na wiele lat mogą zastanawiać się, dlaczego zamiast jednorazowo zapłacić za dany program mają płacić za niego cyklicznie – i dlaczego każdorazowo po wygaśnięciu umowy abonamentowej mają stawać przed trudnym wyborem: znów wykupić subskrypcję lub stracić prawo do korzystania z danego oprogramowania.

Wątpliwości są uzasadnione, ale nie zmienia to faktu, że popularność subskrypcji w ostatnich latach dosłownie eksplodowała. Według niedawnego badania Blue Media sześciu na dziesięciu Polaków korzysta z subskrypcji na usługi internetowe. Zarówno w Polsce, jak i w ujęciu globalnym w kolejnych latach prognozowane są dalsze wzrosty, jeśli chodzi o ten model rozliczeń. Dotyczy to również oprogramowania przemysłowego.

Dla osób korzystających z produktów i usług Siemens subskrypcje nie są niczym nowym. Obecnie firma jest jednym z ostatnich największych graczy, którzy wciąż dają klientom możliwość wyboru pomiędzy planami subskrypcyjnymi a licencjami wieczystymi. Warto przy tym zaznaczyć, że model abonamentowy od lat funkcjonuje w przypadku środowisk Siemens NX X i Teamcenter X będących rozwiązaniami całkowicie chmurowymi.

Naszym zdaniem subskrypcje nie powinny być postrzegane jako zło konieczne. Korzyści są obopólne. Dla producenta to możliwość intensywnego rozwoju proponowanych rozwiązań i okazja do zbudowania silniejszej więzi z użytkownikami. Użytkownicy z kolei otrzymują stały dostęp do najnowszych, regularnie aktualizowanych wersji programów, nie martwią się o opiekę techniczną i mogą w nielimitowany sposób korzystać z zasobów, takich jak materiały szkoleniowe czy dokumentacje. Subskrypcje znacząco ułatwiają ponadto optymalizowanie wydatków ponoszonych na licencje. Pozwalają dostosowywać inwestycje w tym zakresie do rzeczywistych potrzeb i unikać ponoszenia zbędnych kosztów związanych z niewykorzystanymi licencjami. Ma to niebagatelny wpływ na elastyczność i możliwość dostosowywania się firm do dynamiki i potrzeb rynku.

Rozwiązania chmurowe wpisują się w najnowsze trendy w rozwoju nowoczesnych technologii cyfrowych. W dziedzinie oprogramowania przemysłowego to pewność przyśpieszenia procesów projektowych, zarządzania zespołami, a także bardziej efektywna współpraca z klientami. Wszystko to przekłada się na stabilność, komfort i przede wszystkim możliwości rozwoju, a to wartości nie do przecenienia.

Jeśli zastanawiają się Państwo, czy rozwiązania chmurowe to właściwy kierunek rozwoju Państwa firmy, zapraszamy do kontaktu. Chętnie poznamy Państwa potrzeby i rozwiejemy ewentualne wątpliwości. Jesteśmy otwarci i zawsze staramy się zrozumieć wyzwania stojące przed naszymi klientami oraz partnerami. Mogą Państwo na nas liczyć.

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: