NX CAD 2312 – nowości

Z dynamicznym postępem technologicznym kluczowym elementem skuteczności w dziedzinie inżynierii jest zdolność do dostosowywania się do ewoluujących wymagań branżowych. W tej perspektywie Siemens Digital Industries Software prezentuje najnowszą wersję swojego flagowego oprogramowania projektowego – NX CAD 2312.

To zaawansowane narzędzie nie tylko podnosi poprzeczkę efektywności projektowania, ale także wprowadza innowacje dzięki sztucznej inteligencji, które znacznie ułatwiają i przyspieszają procesy konstrukcyjne. W niniejszym artykule skupimy się na najnowszych funkcjach NX CAD 2312, przyglądając się, jakie korzyści i nowe możliwości oferuje dla inżynierów projektujących zaawansowane modele i złożone konstrukcje. Przedstawimy m.in. nowości w interfejsie, środowisku modelowania, złożeniach oraz narzędziach dedykowanych projektowaniu form wtryskowych,  które sprawiają, że NX CAD 2312 staje się niezbędnym narzędziem dla profesjonalistów dążących do doskonałości w dziedzinie inżynierii projektowej.

Interfejs

W najnowszej odsłonie NX 2312 pojawia się nowe polecenie pozwalające w znaczący sposób przyspieszyć wykrywanie podobnych elementów na modelu. Wyszukiwać można po konkretnym typie geometrii, np. po otworze, kieszeni lub skorzystać z zaimplementowanych algorytmów sztucznej inteligencji. Geometria może pochodzić z Siemens NX jak oraz zaimportowana z innych systemów, czy formatów.

Rysunek 1 Automatyczne wyszukiwanie podobnych elementów na modelu

Otrzymujemy możliwość dowolnej konfiguracji nawigatorów. Dzięki temu możliwe jest szybsze wprowadzanie zmian w projektach, a co za tym idzie – szybsze dostarczanie odpowiednich konfiguracji, wariantów klientowi.

Rysunek 2 Możliwość dowolnej konfiguracji wyświetlania nawigatorów

Dbanie o środowisko naturalne zależy od każdego z nas. Firma Siemensa dodała do NX-a możliwość sprawdzenia jak wykonana część będzie wpływała na otaczające nas środowisko. Na etapie projektowania konstruktor może prześledzić jak tworzona geometria będzie oddziaływać na otaczający nas świat.

Środowisko modelowania

W najnowszej wersji oprogramowania NX CAD 2312 pojawiło się wiele usprawnień i poprawiono działanie istniejących poleceń. Sukcesywnie rozwijany jest nowy szkicownik, oparty na algorytmach sztucznej inteligencji, doczekał się ciekawego usprawnienia. Polecenie Nawigator szkicu, które zastępuje dotychczasowe polecenie przeglądarkę trwałych relacji, pozwala na przeglądanie i analizowanie obiektów szkicu i ich zależności. Nawigator dostępny jest z paska zasobów i w graficzny sposób pozwala zrozumieć zależności sterujące szkicem.

Rozbudowane formaty jakie można bezpośrednio wczytywać do NX-a. są to PLY (.ply) i E57 (.e57). Rozszerzenia te zostały dodane do polecenia Siatka z chmury punktów.

Środowisko złożeń

Podczas kopiowania i wklejania części tworzących złożenie, oprogramowanie automatycznie kopiuje więzy pozwalając na ustalenie położenia kopiowanego komponentu. Użytkownik w każdej chwili może zdecydować, czy chce czy nie skorzystać z wcześniej dodanych relacji.

Rysunek 5 Możliwość kopiowania części w złożeniu

Do środowiska złożeń dodane zostało nowe polecenie pozwalające na szybką zmianę edycję kształtu geometrii (taki synchronous z poziomu złożenia). Zmiany wprowadzone z poziomu złożenia przenoszone są do części i tam mogą być dalej edytowane.

Rysunek 6 Edycja części z poziomu złożenia

Mold Wizard – projektowanie form wtryskowych

Do środowiska Mold Wizard również dodana została sztuczna inteligencja. Polecenie pochylenie przyspieszające projektowanie form wtryskowych dostało nową opcję Rekomendowany kąt pochylenia. Funkcjonalność w zależności od wybranego materiału i grubości pochylanej ścianki proponuje minimalne wartości pochylenia, aby wyciągnięcie elementu z formy było bezproblemowe. Narzędzie „uczy się konstruktora” i po pewnym czasie nadpisuje zapisane w programie wartościami stosowanymi przez użytkownika.

Rysunek 7 Rekomendowane kąty pochylenia

Powyżej przedstawione zostały wybrane nowości i usprawnienia jakie przyniosła nam najnowsza wersja NX CAD 2312. Osobiście bardzo podoba mi się rozwój jaki przyjęła firma Siemens, ulepszania tego co mamy dostępne, wsłuchując się w potrzeby użytkowników oprogramowania NX CAD.

W styczniu planowany jest webinar dokładniej prezentujący nowości w NX CAD 2312 – zachęcamy już w tym momencie. Informacje o dokładnym terminie przekażemy poprzez nasze profile w social mediach oraz wiadomością email.

Na naszym kanale youtube znajdziesz materiały wideo, które przedstawiają nowe funkcjonalności oprogramowania NX CAD 2312 (link).

Jeśli jesteś zainteresowany aktualizacją oprogramowania NX CAD do najnowszej wersji, zakupem licencji lub masz dodatkowe pytania – wypełnij ten formularz.

Opracował:
mgr inż. Piotr Szymczak

Może Cię zainteresować: nowości w NX CAM 2312, nowości Solid Edge 2024 – projektowanie części i blach, nowości Solid Edge 2024 – wyświetlanie i budowa złożeń.

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: