Premiera Solid Edge 2025: Nowe funkcjonalności i usprawnienia

Solid Edge 2025 doczekał się oficjalnej premiery. Popularny system CAD Siemens otrzymał wiele nowych funkcji, a te, które były dostępne już wcześniej, zostały rozwinięte. Znaczące udoskonalenia są widoczne w zakresie interfejsu, mającego gwarantować jeszcze sprawniejsze wykonywanie wymagających zadań. Najwięcej emocji budzi jednak premiera zupełnie nowego produktu, który został zaprezentowany równolegle. Mowa o działającej jako licencja chmurowa, wersja Solid Edge X.

Zmiany w systemie Solid Edge

Ostatnie lata przyniosły duże zmiany w środowisku Solid Edge. Były one wyrazem dążenia do tego, by Solid Edge nie tyle dorównywał konkurencji, co wręcz przerastał ją pod względem funkcjonalności i ogólnej efektywności. Konsekwentne rozwijanie silnika graficznego, pozwalającego renderować modele w imponującym tempie, wprowadzenie elementów AI wspomagających projektowanie czy integracja nowatorskich rozwiązań chmurowych zwiększających produktywność – to zaledwie niektóre z nowości wprowadzonych do Solid Edge na przestrzeni kilku ostatnich wersji programu.

Co przynosi premiera Solid Edge 2025? Z pewnością konsekwentną ewolucję we wcześniej wyznaczonym kierunku. Jak zapewnia producent, oprogramowanie ma działać jeszcze wydajniej, co ma być szczególnie widoczne przy ładowaniu elementów zintegrowanych ze środowiskiem Teamcenter, ale też podczas tworzenia cyfrowych definicji części i/lub złożeń (Solid Edge Model Based Definition).

Nowa wersja Solid Edge to również szereg usprawnień w zakresie interfejsu. Dzięki nowym opcjom obsługa programu staje się jeszcze bardziej intuicyjna. Przeprojektowane pionowe paski poleceń oraz kontekstowe paski narzędzi zapewniają większą elastyczność i w efekcie sprawniejszą pracę. Zwiększono ponadto liczbę obszarów z opcją przeszukiwania zawartości. Od teraz opcja ta jest dostępna dodatkowo m.in. w tabelach materiałów czy liście ostatnio otwieranych projektów.

Solid Edge 2025: Nowe funkcjonalności w zakresie projektowania

Solid Edge 2025 wprowadza także zupełnie nowe funkcje. Wśród nich znalazły się nowe metody obliczania rozkrojów 2D dla modeli 3D blach projektowanych „na gotowo”. Są to tzw. metody naddatku (BA – Bend Allowance) oraz ubytku (BD – Bend Deduction). Nowość stanowią też rozwiązania ułatwiające pracę z elementami (częściami i/lub złożeniami) o powtarzalnej geometrii. Generowanie takich obiektów od teraz sprowadza się do wskazania elementów do powielenia oraz wyboru elementu odniesienia. Nie ma już potrzeby ręcznego tworzenia dodatkowych szkiców.

Osoby pracujące z rozbudowanymi złożeniami z pewnością docenią nowo zaprezentowane możliwości zarządzania drzewem modelu. Ekspresowe dotarcie do pożądanego komponentu w zaawansowanych złożeniach ułatwi polecenie odfiltrowania interesujących nas obiektów od reszty. Filtrowanie może zajść zarówno w drzewie, jak i w oknie graficznym. Takie rozwiązanie zwiększa czytelność struktury, jednocześnie ułatwiając kontrolę nad projektem.

W przypadku, gdy złożenie jest na tyle rozbudowane, że praca z nim staje się bardziej czasochłonna ze względu na dużą liczbę elementów, przydatna okaże się funkcja zautomatyzowanego „pakowania” identycznych komponentów. Dzięki niej powtarzające się zostają automatycznie umieszczone w specjalnych grupach w drzewie modelu. Użytkownik cały czas widzi dokładną ilość komponentów w każdej grupie. W ten sposób porządkowanie rozbudowanych złożeń staje się łatwiejsze i co najważniejsze, nie wymaga zaangażowania, a co za tym idzie – cennego czasu użytkownika.

Lepsze zarządzanie projektami dzięki nowym możliwościom platformy Teamcenter Share

Siemens podkreśla, że rozwija oprogramowanie tak, by dostarczać zarówno narzędzia ułatwiające realizację konkretnych projektów, jak i zarządzanie nimi. Flagowym produktem w tym kontekście jest platforma Teamcenter Share. Wraz z premierą Solid Edge 2025 została ona znacząco udoskonalona. Przede wszystkim przyspieszono jej działanie. Pliki do 500 MB ładują się i otwierają w ponad dwukrotnie krótszym czasie. Natomiast dzięki wprowadzeniu możliwości dodawania tagów do zadań nawigowanie pomiędzy poszczególnymi wątkami jest sprawniejsze.

Ułatwione zostało ponadto priorytetyzowanie zadań. Wszystko dzięki tablicy Kanban, która choć była obecna już wcześniej, dopiero teraz pozwala na przesuwanie zadań w porządku pionowym. Zadania można zatem układać wertykalnie w hierarchii np. od najważniejszego do mniej istotnych. Na tym jednak nie koniec. Od teraz możliwe jest przechodzenie do projektów z tablicy Kanban przy pomocy jednego kliknięcia.

Aby nadać nowe tempo komunikacji w zespołach projektowych, rozwinięto również system powiadomień. Powiadomienia mailowe generowane przez Teamcenter Share są bardziej estetyczne, czytelne i mogą być dostosowywane.

Dostosowywane mogą być również linki udostępniane w celu umożliwienia pobrania danych plików. Nowe funkcje pozwalają ustalić poziom dostępu do plików, do których prowadzi link, jak również konkretną datę wygaśnięcia ważności danego odnośnika. Ma to znaczenie m.in. w kontekście bezpieczeństwa zasobów.

Jeśli chodzi o możliwości bezpośredniego podglądu plików z poziomu Teamcenter Share, także nie zabrakło nowości. Wsparcie otrzymały pliki z CATIA (CATIA V4, CATIA V5).

Jeszcze większy wybór modułów z portfolio Xcelerator Share

Solid Edge wraz z każdą kolejną wersją staje się systemem coraz bardziej kompletnym. Dużą zasługę ma w tym stale rozbudowywane portfolio modułów Siemens Xcelerator dostępnych poprzez pakiety tokenów. Dzięki tokenom, czyli cyfrowym „żetonom”, użytkownik może czasowo otrzymać dostęp do dodatku potrzebnego w danym momencie (np. w czasie realizacji konkretnego projektu). Moduły można dowolnie łączyć i zarządzać nimi w ramach posiadanej liczby tokenów. To m.in. rozszerzenie Generative Design Pro, Simulation Advanced, Electrical Routing czy XpresRoute. Premierze Solid Edge 2025 towarzyszy premiera nowych produktów z rodziny Siemens Xcelerator w opcji Token (Value-based licensing). Są to między innymi moduły Machinery Library i Piping Library.

Tokeny uprawniające do korzystania z portfolio Siemens Xcelerator są dostępne w trzech pulach: 10, 25 lub 50 tokenów. Dostęp do nich wymaga posiadania subskrypcji.

Nowoczesne, wszechstronne rozwiązanie dla inżynierów i kadr zarządzających

Premiera Solid Edge 2025 nie oferuje jednej, przełomowej nowości. Oferuje za to szereg bardzo przydatnych funkcjonalności i usprawnień mających jeden cel: zapewnić inżynierom narzędzie pozwalające pracować szybko i komfortowo. Ale to nie wszystko. Na naszych oczach Solid Edge staje się systemem coraz bardziej nowoczesnym i wszechstronnym. Nie mamy wątpliwości, że umiejętne wdrożenie chmurowej platformy Teamcenter Share, pozwoli wielu firmom osiągać więcej w krótszym czasie. Lepsze zarządzanie projektami, lepsza komunikacja, przyspieszony obieg plików, dynamiczne reagowanie na zmiany – Teamcenter Share wspomaga wszystkie newralgiczne obszary związane z opracowywaniem nowych produktów. Portfolio Siemens Xcelerator to z kolei odpowiedź na wyzwania związane z wymagającymi projektami. Odpowiedź innowacyjna, elastyczna, kompleksowa i co najważniejsze, skuteczna.

Nowości dostępne w Solid Edge 2025 zamierzamy systematycznie przybliżać poprzez kolejne materiały. Planujemy m.in. premierowy webinar. W jego trakcie pokażemy praktyczne zastosowanie wybranych funkcji, bazując na konkretnych przykładach.

Przeczytaj również o Solid Edge z licencją chmurową, czyli Solid Edge X, który został wczoraj przedstawiony wraz z najnowszą odsłoną Solid Edge 2025.

Jak zawsze zachęcamy do kontaktu bezpośredniego. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, a w razie potrzeby doradzimy w kwestii implementacji rozwiązań dostępnych w Solid Edge 2025!

Jeśli masz dodatkowe pytania odnośnie Solid Edge 2025 lub chciałbyś zaktualizować oprogramowanie – wypełnij poniższy formularz kontaktowy:

    Skontaktuj się z nami

    Udostępnij: