Solid Edge Technical Publications – konfiguracje, czyli praca z dużymi złożeniami

Solid Edge Technical Publications to oprogramowanie służące do tworzenia szeroko rozumianej dokumentacji technicznej. Dzięki integracji narzędzi do pracy z modelami 3D oraz projektowania stron umożliwia kompleksowe tworzenie m.in. instrukcji serwisowych, obsługowych, produkcyjnych czy katalogów części. W skład omawianego rozwiązania wchodzą dwa moduły tj. 3D Publishing i Illustrations. Artykuł przedstawia Solid Edge Technical Publications – konfiguracje, które ułatwiają pracę z dużymi złożeniami.

Przykład modelu – goleń samolotowa

W niniejszym opracowaniu zostaną omówione kwestie dotyczące pracy z dużymi złożeniami podczas tworzenia instrukcji na przykładzie modelu goleni samolotowej. Solid Edge Technical Publications posiada wiele narzędzi ułatwiających pracę z modelami zawierającymi wiele podzłożeń. Bazują one na tzw. konfiguracjach, które mogą być pobrane bezpośrednio z Solid Edge (jeżeli projektant uwzględnił takowe, rys. 1a) lub mogą być tworzone bezpośrednio w SE Technical Publications (rys. 1b).

Przy pracy z dużymi złożeniami zaleca się w pierwszej kolejności korzystać z modułu Illustrations, ponieważ użytkownik mam duży, przejrzysty obszar roboczy, na którym w pełni może skupić się na pracy z modelem 3D. Za jego pośrednictwem możliwe jest stworzenie różnego rodzaju ilustracji, poszczególnych podzłożeń, zarówno w całości (rys. 2a), jak i w widokach rozstrzelonych (rys. 2b).

 

 

Po wykonaniu ilustracji istnieje możliwość opublikowania ich w formie grafik rastrowych (JPEG, PNG, BMP, TIF) lub wektorowych (SVG, PS, ESP, PDF), jak również w postaci filmu/animacji (rys. 3).

 

 

Istnieje również możliwość wykorzystania projektu stworzonego w Illustrations do tworzenia stron katalogowych w 3D Publishing. Podczas importu wystarczy wybrać stworzony plik QSM oraz odpowiedni szablon katalogu. Użytkownik ma do dyspozycji szeroką bazę szablonów domyślnych, jak również może tworzyć swoje własne (rys. 4).

 

 

Po stworzeniu dokumentu na podstawie wybranego szablonu istnieje możliwość wykorzystania wcześniej stworzonych ilustracji na dowolnej stronie katalogu. Istotną informacją jest również to, że oprócz modelu 3D przechwytywane są również wszystkie metadane wprowadzone w Solid Edge (właściwości plików np.: numer dokumentu, rewizja, materiał etc.). Dzięki temu można w szybki sposób tworzyć listy części, także wykorzystując wybrane konfiguracje (rys. 5).  Sprawia to, że osoba wykonująca instrukcje nie musi dublować pracy, jaką już wykonał projektant, co znacząco przekłada się na skrócenie czasu wykonania instrukcji.

 

Technologia Smart Template

Warto również wspomnieć o technologii Smart Template, dzięki której możliwe jest stworzenie w szybki sposób kolejnych stron dla pozostałych konfiguracji wraz z zestawieniami części. Korzystając z kreatora wystarczy wybrać odpowiednie podzłożenie i gotowe (rys. 6).

Omówione w niniejszym artykule funkcjonalności Solid Edge Technical Publications z pewnością ułatwią pracę z dużymi złożeniami podczas tworzenia instrukcji / katalogów. Oczywiście można z nich korzystać również w przypadku małych i średnich projektów. Te i wiele innych zalet oprogramowania Technical Publications z pewnością przyczyni się do tego, że tworzenie zaawansowanych instrukcji, stanie się jeszcze szybsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Opracował: Maciej Warneński

Jesteś zainteresowany tworzeniem dokumentacji technicznej modeli CAD 3D (Solid Edge i inne programy)? Napisz do nas!

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: