Studenci Politechniki Łódzkiej zaprojektowali drony w Solid Edge

Jak wygląda projektowanie CAD w praktyce? Studenci Politechniki Łódzkiej przekonali się o tym podczas konkursu „Zaprojektuj sukces – Solid Edge Challenge”. Przez kilka dni pracowali w Solid Edge nad koncepcją innowacyjnego drona. Do realizacji tego zadania przygotował ich dr inż. Adam Budzyński z GM System.

W czerwcu na Politechnice Łódzkiej odbyła się pierwsza edycja konkursu „Zaprojektuj sukces – Solid Edge Challenge”, skierowanego do studentów zainteresowanych nowoczesnym projektowaniem inżynierskim. Wydarzenie zorganizowało stowarzyszenie BEST Łódź, a partnerami byli: GM System, Siemens Digital Industries Software oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi.

Założenie było proste: zaprojektować od podstaw innowacyjnego drona, wyłącznie z wykorzystaniem oprogramowania Solid Edge. Dla wielu uczestników był to pierwszy kontakt z tym środowiskiem.

Szkolenie w zakresie obsługi Solid Edge

Konkurs poprzedziło trzydniowe szkolenie prowadzone przez Adama Budzyńskiego, eksperta w zakresie oprogramowania Solid Edge. Studenci poznawali m.in. podstawy modelowania części, budowy złożeń, przygotowywania dokumentacji płaskiej, a także zagadnienia związane z kinematyką.

– Cieszy mnie bardzo duże zaangażowanie. Sporo pytań, pytań niekonwencjonalnych, co świadczy o zainteresowaniu – mówił po szkoleniu Adam Budzyński. – Studenci chcą dużo wiedzieć, wiedzą o co zapytać. Jestem pod wrażeniem tego, co zastałem. Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że to początek naszej współpracy, która zapowiada się bardzo ciekawie.

Szkolenia odbywały się na kampusie Politechniki Łódzkiej i były otwarte dla wszystkich studentów uczelni – niezależnie od doświadczenia. Jak podkreślali organizatorzy, głównym celem było przygotowanie uczestników do samodzielnej pracy w Solid Edge, nawet jeśli wcześniej nie mieli okazji pracować w tym systemie.

– Naszym celem było zapoznanie studentów z oprogramowaniem, pokazanie im, jak można poruszać się po Solid Edge’u – wyjaśniała Julia Niziołek z BEST Łódź. – Tutaj bardzo pomogła nam firma GM System, która przeprowadziła trzydniowe szkolenia na terenie Politechniki Łódzkiej.

Temat konkursu: innowacyjny dron

Po zakończeniu szkoleń rozpoczął się właściwy konkurs. Studenci pracowali w zespołach, a każdy z nich starał się zaprojektować od podstaw nowoczesnego, innowacyjnego drona. Zadanie konkursowe obejmowało zarówno stworzenie koncepcji, jak i opracowanie konstrukcji, wykorzystując specjalistyczne narzędzia dostępne w Solid Edge.

Studenci mieli kilka dni na realizację zadania. Praca odbywała się intensywnie – wiele zespołów spędzało nad projektami całe dnie i noce.

– Ostatnią noc spaliśmy po 2-3 godziny, ale jesteśmy mega szczęśliwi. To było niesamowite doświadczenie – mówił Michał Deląg z zespołu studenckiego Czadowa Akademia Druciarstwa, który w konkursie zajął pierwsze miejsce. – Widzieliśmy projekty innych zespołów i naprawdę nie byliśmy pewni wyniku. Też nie spodziewałem się, że w kilka dni tak bardzo można się nauczyć obsługi nowego programu.

Drugie miejsce przypadło zespołowi Simp Edge.

– Przede wszystkim były to pełne pracy cztery dni – przyznaje Piotr Rzepecki z Simp Edge. – Było momentami ciężko, ponieważ połączyć studia i konkurs… No, jest to wyzwanie. Solid Edge jest to ciekawy program. Nie korzystaliśmy z niego wcześniej. Raczej używaliśmy innych programów, ale jest to zdecydowanie nauka.

Miejsce trzecie zajęła drużyna Flow Masters.

Różne podejścia i wysoki poziom

Projekty oceniane były przez trzyosobowe jury, w którego skład weszli dr inż. Krzysztof Kantyka oraz dr inż. Paweł Świniarski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej, a także mgr inż. Tomasz Brus, starszy technolog z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi

– Rozwiązania były różne. Jedne bardzo szczegółowe z dopracowanymi detalami, inne bardziej koncepcyjne, ale bardzo ciekawe – mówił dr inż. Krzysztof Kantyka. – Pomysły każdej grupy były naprawdę na dobrym poziomie.

W podobnym tonie wypowiada się dr inż. Paweł Świniarski: „Miałem kilka razy okazję brać udział jako członek jury i przewodniczący jury w konkursach organizowanych przez Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej, ale po raz pierwszy brałem udział w takiej imprezie zorganizowanej przez studentów dla studentów we współpracy z dużymi komercyjnymi firmami GM System, Siemens i Zakłady Remontowe WZL nr 1 z Łodzi. Jest mi niezwykle miło kolejny raz patrzeć, jak studenci rozwiązują trudne zadania projektowe, dając z siebie wszystko, bawiąc się przy tym i ucząc się. To absolutnie niezwykłe doświadczenie”.

– Młodzi ludzie zawsze mieli odważne pomysły, a ten konkurs jest tego potwierdzeniem. Pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań, które mogą mieć zastosowanie w przemyśle cywilnym i wojskowym – zauważył mgr inż. Tomasz Brus z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1.

Zdaniem jurorów szczególnie wartościowe było połączenie inżynierskiego podejścia z nowym spojrzeniem – świeżym, ale opartym na konkretnym narzędziu projektowym, jakim jest Solid Edge.

Współpraca GM System z Politechniką Łódzką

Dla GM System konkurs był kolejną okazją do bezpośredniego kontaktu z młodymi inżynierami oraz do wspierania uczelni w praktycznej edukacji technicznej.

Konkurs „Zaprojektuj sukces – Solid Edge Challenge” pokazał, że dobrze przeprowadzone szkolenie w połączeniu z ambitnym zadaniem projektowym może przynieść realne efekty – zarówno w zakresie nauki obsługi oprogramowania, jak i w kwestii rozwoju kompetencji technicznych studentów.

– To była pierwsza taka inicjatywa, ale mamy nadzieję, że nie ostatnia. My, jako BEST Łódź, jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy i liczymy, że w przyszłości będziemy mogli kontynuować działania w ramach Solid Edge Challenge – podsumowuje Julia Niziołek.

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: