Uczniowie bydgoskiej „Samochodówki” uczą się projektowania CAD z GM System

Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy mają za sobą szkolenie w GM System, podczas którego zgłębili tajniki projektowania CAD w Solid Edge. „Zainteresowanie uczniów naszym szkoleniem po raz kolejny przerosło moje oczekiwania” – komentuje dr inż. Adam Budzyński, lider zespołu Solid Edge w GM System, który przygotował i poprowadził zajęcia.

Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy od lat wykazują duże zainteresowanie tematyką projektowania CAD, w czym aktywnie wspiera ich lokalny oddział GM System. Dość powiedzieć, że w „Samochodówce” prężnie działa „Koło projektowania w Solid Edge”. Szkoła posiada pracownie wyposażone w stanowiska z popularnym w przemyśle oprogramowaniem Siemens Digital Industries Software. Jej uczniowie ochoczo wykorzystują je do własnych projektów, w tym m.in. do projektu stworzenia autonomicznego pojazdu.

Jak wyjaśnia nam Łukasz Zgórski, nauczyciel Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, jego podopieczni projektują w Solid Edge różnego rodzaju elementy, które następnie sami drukują na posiadanej przez szkołę drukarce 3D. Dla wielu z nich program w ten sposób stał się „środowiskiem naturalnym”.

„Uczniowie widzą, że to jest przyszłość”

– W ramach podstawy programowej nasi uczniowie przechodzą kurs rysunku technicznego, a dopiero później odbywają zajęcia z projektowania CAD. Wiadomo, że jest to pokolenie, które nie lubi ręcznego pisania czy rysowania. Dla nich to jest przekleństwo. Kiedy siadają do komputera już po zajęciach z rysunku technicznego, to na samym początku zaskakuje ich szybkość wykonywania projektów przy pomocy Solid Edge’a. Naprawdę widzą, że to jest przyszłość. My też na każdym kroku im to powtarzamy – opowiada Łukasz Zgórski.

– Wielu uczniów nawet po godzinach rozwija się w tym kierunku – dodaje nauczyciel. – Oni też wiedzą, że w szkole są drukarki 3D, że mogą na zajęciach dodatkowych wydrukować coś dla siebie. To ich jeszcze dodatkowo motywuje. Kiedy przykładowo coś się komuś zepsuje w domu, mogą to sobie zaprojektować w Solid Edge’u i wydrukować. Jedni projektują jakieś breloki, inni np. serduszka dla swoich dziewczyn. Dodatkowo chodzimy na uczelnie i do przemysłu. Uczniowie poznają ludzi, którzy pracują w tym środowisku, i sami widzą, że można tworzyć zaawansowane złożenia, że to ma realne zastosowanie. Niektórzy już wiedzą, że chcą być konstruktorami, że chcą pracować w przemyśle samochodowym czy w innej branży.

Aby dodatkowo zmotywować młodych adeptów inżynierii do pracy, najbardziej zaangażowani uczniowie są zapraszani na specjalistyczne zajęcia w bydgoskim oddziale GM System. Z jednej strony stanowią one dla uczniów okazję, by poznać bardziej zaawansowane zagadnienia związane z projektowaniem w Solid Edge, z drugiej zaś są szansą na otrzymanie certyfikatów poświadczających odbycie profesjonalnego szkolenia, co może zaowocować w ich dalszym rozwoju zawodowym.

Wykład i szkolenie z Solid Edge

Współpraca pomiędzy GM System i Zespołem Szkół Samochodowych trwa od lat. Oficjalnie rozpoczęła się od podpisania listu intencyjnego w 2020 r. W jej ramach regularnie organizowane są gościnne wykłady, podczas których Adam Budzyński, lider zespołu Solid Edge w GM System, przybliża uczniom wybrane zagadnienia z zakresu projektowania CAD. Ostatni taki wykład odbył się 24 października 2024 r. Niedługo po nim siedmiu uczniów szkoły zostało zaproszonych na szkolenie w GM System.

– Wykład dotyczył dwóch z wielu obszarów inżynierskiego zastosowania Solid Edge: przygotowania modeli do druku 3D oraz tworzenia tzw. projektów parametrycznych, czyli takich, które szybko mogą przekształcać się z wariantu A w wariant B. (…) Podczas szkolenia skoncentrowaliśmy się na tym drugim obszarze, który według mnie może dać ogromne pole do popisu dla inżyniera CAD i w efekcie przynieść korzyści finansowe dla firmy, która takie projekty stosuje w swojej praktyce przemysłowej – komentuje Adam Budzyński.

Kierownik bydgoskiego oddziału GM System zwraca uwagę na duże zaangażowanie uczniów, które jak przyznaje, przerosło jego oczekiwania.

– Miałem przyjemność pracy z młodymi ludźmi, którzy są świadomi potrzeby własnego rozwoju i chętni, by osiągnąć ten cel – podkreśla Adam Budzyński.

Oprogramowanie skrojone na miarę potrzeb uczniów

Solid Edge to czołowe rozwiązanie CAD klasy mid-range powszechnie stosowane zarówno w Polskim, jak i światowym przemyśle. Choć program posiada szereg zaawansowanych funkcjonalności, praca z nim nie przysparza problemów uczniom Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. Jest tak m.in. za sprawą konfiguracji, jaką nasi inżynierowie przygotowali specjalnie na potrzeby edukacyjne.

– Posługując się analogią samochodową, dobry program CAD ma pewną cechę wspólną z fotelem kierowcy. Można, a wręcz należy, ustawić go odpowiednio dla komfortu użytkownika. W Solid Edge jest to szczególnie łatwe. Oznacza to, że możemy nieco uprościć ten duży system inżynierski, aby w kwestii oferowanych możliwości stał się możliwie intuicyjny dla młodego użytkownika – tłumaczy Adam Budzyński.

– Z naszej strony dostarczyliśmy do ZSS przykłady predefiniowanych ustawień Solid Edge, uproszczonych do potrzeb i wymagań uczniów kolejnych klas. Należą do nich m.in. szablony poszczególnych środowisk 2D/3D, przykłady kompozycji narzędzi czy też predefiniowane nastawy technologiczne dla projektowanych części maszyn – uzupełnia lider zespołu Solid Edge w GM System.

previous arrow
gms_zss-4
gms_zss_3
Slide
Slide
gms_zss-6
gms_zss-2
gms_zss
Slide
Slide
Slide
Slide
gms_zss-5
next arrow

Kolejne zajęcia – na prośbę uczniów

Uczniowie, którzy wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w bydgoskim oddziale GM System, mogą cieszyć się zdobyciem certyfikatów poświadczających ukończenie profesjonalnych szkoleń inżynierskich – analogicznych do tych otrzymywanych przez zawodowych projektantów CAD. To jednak nie koniec drogi rozwoju ich kompetencji, a jedynie kolejny przystanek. Na prośbę uczniów wkrótce zorganizowane zostaną kolejne zajęcia. Tym razem inżynierowie GM System przybliżą im m.in. zagadnienie modelowania swobodnego, szczególnie istotnego w kontekście branży samochodowej.

Jako GM System blisko współpracujemy zarówno ze średnim, jak i wyższym szkolnictwem technicznym. Prowadzimy wykłady, szkolenia i warsztaty. Angażują się w to doświadczeni inżynierowie o wieloletniej praktyce przemysłowej i dydaktycznej, posiadający autorskie programy trenerskie, wspierający zarówno samych uczniów, jak i kadrę nauczycielską.

Zapraszamy do współpracy wszystkie jednostki szkolnictwa technicznego – szkoły średnie i uczelnie wyższe – zainteresowane prowadzeniem edukacji w zakresie nowoczesnych rozwiązań inżynierskich. Wspólnie możemy tworzyć przestrzeń do nauki, w której wiedza teoretyczna łączy się z praktyczną, a uczniowie i studenci zyskują dostęp do wiedzy oraz narzędzi wykorzystywanych na co dzień w przemyśle. Dzięki takim inicjatywom młodzi inżynierowie już na etapie edukacji mają szansę rozwijać umiejętności mogące otworzyć przed nimi nowe możliwości zawodowe w przyszłości.

    Udostępnij: