Jak przejść na Solid Edge 2020?

Wstęp

Wraz w pojawieniem się na rynku nowej wersji Solid Edge, bardzo wielu użytkowników zapragnęło szybko przejść na Solid Edge. Zwykle proces przejścia na nową wersję programu jest prosty, lecz w tej wersji wprowadzono nowy rodzaj platformy licencjonowania. Ta zmiana zrodziła pytania, na które postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Nowa platforma licencjonowania (CLT)

Common License Toolkit to nazwa platformy licencjonowania używana w takich produktach, jak NX czy Teamcenter. Producent oprogramowania chcąc ujednolicić narzędzie do zarządzania licencjami, przeniósł licencjonowanie Solid Edge w celu łatwiejszego zarządzania. Jeśli jesteś użytkownikiem innych produktów firmy Siemens, prawdopodobnie już znasz platformę CLT, a jeśli nie to poniższe informacje wyjaśnią, czym ona jest i jak jej używać.

Główne różnice w porównaniu do poprzedniej platformy licencjonowania:

  1. Zmiana nazwy identyfikatora SE CID na COMPOSITE2 w skrócie CID2.
  2. Wszystkie produkty Solid Edge Floating (licencje pływające) będą teraz korzystać z nowego demona licencji (Vendor Daemon) o nazwie UGSLMD.
  3. Produkty Solid Edge Floating, mogą znajdować się w jednym pliku licencji wraz z innymi produktami obsługiwanymi w ramach platformy CLT.
  4. Ścieżka do pliku licencji będzie zapisywana w zmiennej środowiskowej o nazwie SE_LICENSE_SERVER.
  5. Plik licencji do Solid Edge 2020 nie będzie uruchamiał poprzednich wersji programu.

Uwaga:

Podczas okresu przejściowego klienci mogą korzystać równolegle w dwóch plików licencji, starego do wersji v219 lub wcześniejszych i nowego do v220.

Dla niektórych powyższe zmiany mają sens, lecz część użytkowników wciąż zastanawia się, jak wpłyną one na instalację Solid Edge 2020. Najlepszym sposobem na wyjaśnienie tego zagadnienia będzie przejście krok po kroku przez etapy standardowego procesu aktualizacji.

Proces przejścia dla obecnych użytkowników licencji pływających (Floating)

Największą zmianą, jaką można zauważyć jest to, że wszystkie bieżące licencje zabezpieczone kluczem sprzętowym (klucz USB) oraz licencje wygenerowane na MAC adres kary sieciowej zostają wycofane. W związku z tym, w celu otrzymania licencji do Solid Edge 2020 konieczna jest rejestracja numeru COMPOSITE oraz Hostname serwera licencji (stacji na której zainstalowany będzie/jest manager licencji).  Proces rejestracji ww. danych został szczegółowo opasany w  dokumencie Aktywacja licencji pływającej Solid Edge 2020.Poniżej przedstawiam jego skróconą formę:

  1. Użytkownik musi uruchomić program GetCID.exe na stacji będącej serwerem licencji i uzyskać numer COMPOSITE ID (CID) oraz Hostname.
  2. Jednorazowo zarejestrować swój identyfikator CID na stronie do zarządzania licencjami.
  3. Po zarejestrowaniu ww. danych wysłać informację do dostawcy oprogramowania w celu wygenerowania i dostarczenia stałego pliku licencji.

Po otrzymaniu pliku licencji możesz pobrać nowe oprogramowanie menedżera licencji ze strony pobierania w witrynie internetowej GTAC (wymagane konto WebKey) lub odszukać go na płycie instalacyjnej Solid Edge 2020.
https://download.industrysoftware.automation.siemens.com/

Po wejściu na tę stronę zlokalizuj folder SPLM Server License i pobierz plik .exe umieszczony w folderze.

Zainstaluj nowego menagera licencji na stacji będącej serwerem licencji. Podczas instalacji zostaniesz poproszony o wskazanie otrzymanego pliku licencji do v220.

Następnie możesz zainstalować oprogramowanie Solid Edge 2020 na stacjach roboczych zgodnie z instrukcjami dostępnymi w Pakiecie Starowym do pobrania w Centrum Wsparcia GM System. Jedyną zmianą, jaką zauważysz po wprowadzeniu „Nazwy serwera”, będzie automatyczne utworzenie zmiennej środowiskowej SE_LICENSE_SERVER ze ścieżką do wprowadzonej nazwy. Nowy manager licencji wprowadza również korzystną zmianę w zakresie wypożyczania licencji, mianowicie nie będzie już potrzeby kopiowania pliku licencji z serwera licencji na poszczególne stacje robocze, aby móc je wypożyczać.

Proces przejścia dla obecnych użytkowników licencji przypisanych do stanowiska (Node-Locked)

Obecni użytkownicy licencji przypisanych do stanowiska (Node-Locked) nie muszą podejmować żadnych działań rejestracyjnych, ponieważ dane (SE CID), które podali podczas aktywacji poprzednich wersji licencji są zgodne z wymaganym COMPOSITE2 (SE CID = COMPOSITE2). Wszystkie licencje przypisane do stanowiska zostały automatycznie wygenerowane i dostarczone do obecnych użytkowników.

Główne różnice, jakie można zaobserwować w porównaniu do wersji poprzednich:

  1. Plik licencji może być przechowywany w dowolnej lokalizacji po warunkiem, że zmienna środowiskowa SE_LICENSE_SERVER jest zdefiniowana dla tej lokalizacji.
  2. Plik licencji do Solid Edge 2020 nie będzie uruchamiał poprzednich wersji programu.

Najczęściej zadawane pytania

W trosce o Państwa czas oraz rzetelne i szybkie udzielenie informacji, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych Klientów (tzw. FAQ). Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z tym dokumentem przed kontaktem z personelem wsparcia technicznego GM System, Zmiany licencjonowania w Solid Edge 2020 FAQ.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że artykuł pomógł wyjaśnić sposób działania nowej platformy licencjonowania w Solid Edge 2020. Jak już wspominałem wcześniej, użytkownicy innych produktów Siemens PLM zapewne znają już ten system licencjonowania, co sprawia że jego obsługa będzie sprawna.  Dodatkowo, nie ma już potrzeby oddzielnego zarządzania licencjami Solid Edge od reszty produktów firmy Siemens. Pozostałych użytkowników, którzy nie mają wystarczającej pewności, aby przeprowadzić samodzielnie instalację, prosimy o kontakt z obsługą serwisową firmy GM System, poprzez Centrum Wsparcia GM System.

 

Opracował:
Tomasz Szwed

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: