Jak wykorzystać aplikację Catchbook w Solid Edge ST9

Catchbook to aplikacja na tablety i smartfony, pozwalająca na tworzenie szkiców z możliwością ich wykorzystania w Solid Edge. Jest to zupełnie nowe narzędzie dla każdego, kto chciałby przekształcić myśl inżynierską na proste i szybkie szkice, zawsze i wszędzie, gdziekolwiek się znajduje. Swoją mobilność zawdzięcza możliwości instalacji na tabletach czy smartfonach pracujących na systemach Android, Windows oraz iOS. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania stworzonych szkiców w oprogramowaniu Solid Edge do utworzenia modeli 3D.

Catchbook umożliwia tworzenie szkiców zupełnie od podstaw (rys. 1), jak również z wykorzystaniem wstawionych dodatkowo obrazów czy zdjęć (rys. 2). Dzięki temu możemy np. w szybki sposób obrysować wybrany element, a następnie w razie potrzeby odpowiednio go zmodyfikować.

Szkic stworzony od podstaw w aplikacji Catchbook
Rys. 1. Szkic stworzony od podstaw w aplikacji Catchbook
Szkic stworzony z wykorzystaniem zdjęcia w aplikacji Catchbook
Rys. 2. Szkic stworzony z wykorzystaniem zdjęcia w aplikacji Catchbook

Kolejną zaletą aplikacji Catchbook, oprócz typowego rysowania koncepcyjnego, jest opcja wstawiania konkretnych wymiarów (liniowych, kątowych, średnic czy promieni), co czyni szkic jeszcze bardziej dokładnym (rys. 3). W przypadku obiektów symetrycznych istnieje opcja odbicia lustrzanego, co pozwala na zaoszczędzenie czasu poświęconego na rysowanie. Możliwe jest również dodawanie wszelakiego rodzaju adnotacji (rys. 4).

Szkic zawierający wymiary i adnotacje
Rys. 3. Szkic zawierający wymiary i adnotacje
Szkic zawierający wymiary i adnotacje
Rys. 4. Szkic zawierający wymiary i adnotacje

Na poniższym filmie przedstawiono zastosowanie programu Catchbook na przykładzie projektu mechanizmu wyciskarki soków.

W pierwszej kolejności został stworzony rysunek schematyczny urządzenia z opisem poszczególnych podzespołów (rys. 5). Powstał on na bazie wstawionego zdjęcia pomarańczy.

Schemat mechanizmu wyciskarki soków z opisem poszczególnych podzespołów
Rys. 5. Schemat mechanizmu wyciskarki soków z opisem poszczególnych podzespołów

W kolejnych krokach narysowano bardziej dokładny szkic zawierający konkretne wymiary (rys. 6), który następnie został odbity (z wykorzystaniem opcji odbicia lustrzanego), tworząc szkic całości mechanizmu (rys. 7).

Szkic zawierający konkretne wymiary
Rys. 6. Szkic zawierający konkretne wymiary
Stworzenie odbicia lustrzanego szkicu
Rys. 7. Stworzenie odbicia lustrzanego szkicu

Po narysowaniu plik szkicu całości urządzenia został zaimportowany do środowiska rysunku programu Solid Edge (rys. 8). Wykorzystując polecenie Utwórz 3D, w łatwy 
i szybki sposób szkic zostaje przeniesiony do środowiska 3D, gdzie z pomocą narzędzi do modelowania zostaje stworzony model 3D (rys. 9).

Szkic zaimportowany z Catchbook do Solid Edge
Rys. 8. Szkic zaimportowany z Catchbook do Solid Edge
Model 3D mechanizmu wyciskarki stworzony na bazie szkicu z Catchbook
Rys. 9. Model 3D mechanizmu wyciskarki stworzony na bazie szkicu z Catchbook

Jak widać, dzięki nowej aplikacji Catchbook, droga od koncepcji do stworzenia modelu 3D staje się jeszcze krótsza i łatwiejsza, co z pewnością przyczyni się do skrócenia czasu wprowadzenia produktów na rynek.

Więcej filmów obrazujących pracę i możliwości aplikacji Catchbook można znaleźć na specjalnie przygotowanej playliście dostępnej na naszym kanale YouTube:

opracował
Maciej Warneński
maciej.warnenski@gmsystem.pl

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: