NX CAM – trzy najlepsze praktyki

NX CAM (Solid Edge CAM Pro) to część zintegrowanego systemu CAD/CAM/CAE firmy Siemens, przeznaczona do wspomagania procesu wytwarzania z wykorzystaniem obrabiarek sterowanych numerycznie i robotów. Oprogramowanie to daje użytkownikom wiele zaawansowanych narzędzi do programowania obróbki dla wszystkich typów obrabiarek CNC dostępnych na rynku. Jednak, aby praca była wydajna i bezproblemowa, należy zadbać również o podstawy. W niniejszym artykule przedstawimy trzy praktyki, których stosowanie przyczyni się do poprawy jakości pracy w NX CAM.

 

Aktualizuj program

Pracując w systemie NX CAM należy zadbać, aby program był systematycznie aktualizowany. Firma Siemens prowadzi dla NX strategię Continous Release. Oznacza to, że na bieżąco kontroluje swoje oprogramowanie i regularnie co miesiąc wydaje pakiety aktualizacyjne. Instalując je, otrzymujesz nie tylko poprawki wykrytych błędów oprogramowania, ale także ulepszenia i nowe funkcjonalności. Posiadając aktualne oprogramowanie zmniejszasz ryzyko natrafienia na błędy oraz możesz korzystać z najnowszych rozwiązań. Wszystko to może ułatwić wbudowany w NX system automatycznych aktualizacji. Po jego aktywacji w Ustawieniach domyślnych użytkownika system sam przypomina o pojawiających się aktualizacjach. Dodatkowo pozwala pobierać i instalować pakiety aktualizacyjne w tle, bez przerywania bieżącej pracy. Warto też pamiętać, że co pół roku wydawane są nowe serie aktualizacyjne.  Tworzą one na dysku komputera nową instalację i wymagają zmiany pliku licencyjnego. Po zainstalowaniu takiej nowej „wersji” oprogramowania radzimy nie usuwać od razu poprzedniej instalacji. Jest ona nadal w pełni funkcjonalna i w razie wystąpienia błędu w nowym systemie, możesz wykonać w niej bieżące zadanie.

 

Pracuj na kopii części

Po utworzeniu pliku obróbki (setup) istnieje możliwość tworzenia w nim kopii obiektów geometrycznych pochodzących ze źródłowego pliku części. Czynność taką wykonuje się za pomocą polecenia WAVE Geometry Linker. Pozwala ona na późniejszą modyfikację wybranych obszarów geometrii. Skopiowane elementy zachowują powiązanie z geometrią oryginalną i aktualizują swój kształt oraz wymiary w przypadku wprowadzenia zmian w pliku źródłowym. Dobrą praktyką jest jednak wykonanie takiej kopii dla całego obiektu do obróbki już na samym początku i kontynuowanie pracy na kopii części. Nawet jeżeli wstępnie nie planujemy żadnych zmian w modelu. Takie rozwiązanie umożliwia wprowadzanie technologicznych korekt obrabianej geometrii w dowolnej chwili. Ponadto utworzona kopia części zapewnia widoczność modelu nawet w przypadku odłączenia pliku obróbki od źródłowego pliku części. Funkcjonalność taka przydaje się, gdy chcesz udostępnić komuś do wglądu plik obróbki. Możesz to wówczas zrobić bez udostępniania oryginalnego pliku obrabianego modelu.

 

Wykorzystuj szablony i biblioteki

System NX CAM udostępnia użytkownikom szereg szablonów oraz bibliotek. Warto korzystać z tych mechanizmów. Zarówno tych już wbudowanych, jak i utworzonych indywidualnie. Szablony plików obróbczych pozwalają na dostosowanie do własnych potrzeb istniejących układów geometrycznych, struktury magazynów narzędziowych oraz domyślnych wartości parametrów obróbki. Oprogramowanie pozwala na tworzenie własnych szablonów, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie specyficznych szablonów dla konkretnych typów obróbki, a nawet konkretnych obrabiarek. Po skorzystaniu z takiego szablonu masz od razu gotową strukturę narzędzi oraz zgodny z rzeczywistością układ geometryczny. Rozwiązanie takie znaczenie przyspiesza proces przygotowania obróbki dla konkretnych obrabiarek w dostępnym parku maszynowym.

 

Jeżeli powyższy artykuł Cię zainteresował i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat oprogramowania NX lub poszukujesz rozwiązania najlepszego dla Twojego przedsiębiorstwa, skontaktuj się z nami poprzez formularz DOSTĘPNY TUTAJ >>
Nasie specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

 

Autor – Piotr Menchen

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Udostępnij: