Simcenter FLOEFD w Sylwestrowej odsłonie

Od wskoku w 2023 rok dzielą nas godziny. Niedługo ruszymy powitać Nowy Rok bawiąc się hucznie.  Z tej okazji inżynierowie oprogramowania CAE w GM System przedstawiają analizę przysłowiowego „zalewania robaka”
w oprogramowaniu Simcenter FLOEFD 😊

Poniżej jeden z głównych bohaterów analizy – robak.

 

 

Przechodząc do zadania, w pierwszym etapie definiujemy analizę zmienną w czasie oraz określamy płyny.
W prezentowanym przykładzie będzie to powietrze – jako gaz otaczający nasz model i „woda ognista” – jako ciecz
w butelce.

 

 

Jako parametr wejściowy określamy poziom napełnienia płynu w butelce – będzie to geometria z zawartością bursztynowego płynu. I w zasadzie to tyle, jeżeli chodzi o warunki brzegowe.

 

 

No dobra, czas na wykonanie skomplikowanej siatki – że pozwolę sobie tak zażartować – bo siatki we FLOEFD tworzy się dziecinnie prosto.
Ponieważ chciałem uzyskać jak najdokładniejsze odzwierciedlenie procesu zalewania robaka, posłużyłem się lokalnymi siatkami, dzięki którym uzyskałem zagęszczoną siatkę wokół butelki oraz szklanki. Teraz przyszedł czas na przeprowadzenie analizy. W jej ustawieniach może podać czas oraz co jaki interwał chcemy zapisać w wynikach. I już… Wystarczy trochę poczekać i robak zalany 😊

 

 

Czas na przedstawienie animacji całego procesu „zalewania robaka”. W tym celu możemy skorzystać z kilku opcji:
„post-procesing”, dla konkretnego kroku czasowego lub „Transient explorer”, czyli analizy wszystkich kroków czasowych.
Po ustawieniu parametrów wyświetlania powierzchni swobodnej, tworzącej granicę pomiędzy powietrzem,
a bursztynowym płynem włączamy animację i gotowe! Otrzymujemy animację „zalewania robaka” w Simcenter FLOEFD. Piękny widok 😉

 

 

 

Delikatnie odchodząc od sylwestrowego opisu, pora na wnioski, jakie możemy wyciągnąć z tej analizy. Wykorzystując Simcenter FLOEFD w bardzo prosty sposób zasymulowaliśmy proces mieszania się dowolnych płynów (w przedstawionym przykładzie gaz z wodą).
Pozostając w temacie „zalewania robaka” można również zasymulować mieszanie się płynów mieszalnych – na przykłąd cola z „wodą ognistą”. UWAGA: mamy w firmie ekspertów od nalewania coli tak, żeby się nie pieniła – zainteresowanch zapraszamy do kontaktu 😉
Opcja post-procesing pozwala sprawdzić zachowanie się powierzchni swobodnej, czyli granica pomiędzy poszczególnymi czynnikami.

Istnieje również możliwość określenia czasu trwania procesu, czyli jak długo należy nalewać lub po jakim czasie opróżni się butelka.

Analiza zmienna w czasie pozwala zaobserwować proces odpowietrzenia – w tym przypadku przepływ powietrza przez szyjkę butelki.

Model symulacji można uzupełnić o analizę temperatury:

  • po jakim czasie ciecz się podgrzeje lub schłodzi,
  • jak zachowują się poszczególne elementy, np. nagrzewanie się szklanki,
  • jak skrapla się woda na ściankach zewnętrznych.

Podobną analizę z powierzchnią swobodną, ale z mieszaniem się płynów o różnych temperaturach, przeprowadziliśmy na łamach naszego bloga – zapraszamy do zapoznania się z tym i pokrewnymi materiałami 😊

 

Najważniejszą kwestią oprogramowania Simcenter FLOEFD jest fakt, że analizy są szybkie i proste (stąd przykład
z przymrużeniem oka). Nie zmienia to jednak faktu, że są one bardzo dokładne. Każde zagadnienie fizyczne jest ściśle weryfikowane względem teorii oraz wyników z fizycznych testów.

Po instalacji programu można zweryfikować je za pomocą pliku Validatrion Examples (zrzut ekranu poniżej).

 

 

A zupełnie poza omawianym FLOEFD, ciekawostka – skąd się wzięło powiedzenie „zalać robaka”.

Wykorzystując radosny czas i zbliżającą się końcówkę roku – przykład analizy został przedstawiony w sposób humorystyczny, bo warto wiedzieć, że nasi inżynierowie są oczywiście profesjonalistami, ale praca sprawia im tyle frajdy, że potrafią ją przedstawić również w zabawny sposób 😉

Naszym celem było pokazanie, że przeprowadzenie analiz jest frazeologicznym „robakiem” w odniesieniu do opinii
o dużym poziome trudności obsługi programów CFD, do którego potrzeba wielkiego doświadczenia, super drogiego oprogramowania, czy bardzo profesjonalnego sprzętu komputerowego, aby przeprowadzić analizę. Może kiedyś tak było – teraz to już historia. Wykorzystując Simcenter FLOEFD podajemy dane wsadowe, określamy, co program ma policzyć i za pomocą kilku kliknięć otrzymujemy gotowe obliczenia.

Życzymy wielu radosnych chwil na nadchodzący 2023 rok!

A jeżeli stoisz przed inżynierskim wyzwaniem – pomożemy je rozwiązać. Oprócz sprzedaży oprogramowania oferujemy również usługi obliczeniowe CAE. Sądzimy, że nie ma takiej rzeczy, której nie bylibyśmy w stanie policzyć 😉
Zapraszamy do kontaktu, wystarczy, że KLIKNIESZ TUTAJ >>

 

Rysunki obrazujące szerokie zastosowanie oprogramowania Simcenter FLOEFD

 

Przypominamy również, że do 31.12, do godz. 16:00 trwa promocja na nasze Vouchery Szkoleniowe! Obniżyliśmy ceny aż
o 30%, a kupując teraz, szkolenie możesz zrealizować w ciągu 6 miesięcy od daty zakupu.

W ofercie mamy oczywiście szkolenia z FLOEFD. I to nie tylko z zalewania robaka 😉 Jak widać na powyższych grafikach, zastosowanie tego oprogramowania jest bardzo szerokie, a to, co przedstawiliśmy w artykule, to tak naprawdę tylko niewielka część jego możliwości.

 

 

Opracował: Michał Sroka

Zapraszamy do sprawdzenia szczegółów oferty!

Udostępnij: