Teamcenter Share: Technologia chmurowa dla inżynierów CAx

Czy na transformacji chmurowej mogą skorzystać inżynierowie CAx i menadżerowie projektów technicznych? Wraz z platformą Teamcenter Share staje się to możliwe. Łatwiejsza współpraca z zespołem i klientami, lepsze zarządzanie projektami, możliwość tworzenia i udostępniania wizualizacji w rozszerzonej rzeczywistości czy nowoczesny interfejs dedykowany urządzeniom mobilnym – oto jak Teamcenter Share zwiększa możliwości oprogramowania przemysłowego Siemens.

Teamcenter Share: Przewaga dzięki cyfrowej transformacji

Chmura to ostatnio modny termin, którego popularność nie jest przypadkowa. Według niedawnego raportu PwC produkty oparte o chmurę wdrożyło blisko 40% firm w Polsce, przy czym dane te stale rosną. Obok sztucznej inteligencji i automatyzacji procesów chmura stanowi dziś jeden z najważniejszych trendów biznesowych. Jest on obecny również w dziedzinie oprogramowania przemysłowego, w tym w środowisku rozwiązań Siemens Digital Industries Software.

W ostatnich latach Siemens intensywnie rozwijał platformę Xcelerator Share. Wraz z końcem 2023 r. ogłoszono, że zmienia ona nazwę na Teamcenter Share, nawiązując do wiodącego środowiska PLM Siemens.

Czym jest Teamcenter Share? To działające w chmurze narzędzie zwiększające możliwości klasycznego oprogramowania Siemens. W założeniu ma ono z jednej strony przyspieszyć prace projektowe, z drugiej zaś sprawić, że staną się one bardziej elastyczne. W praktyce jest to zintegrowana przestrzeń projektowa nastawiona na zwiększenie efektywności całych zespołów.

Wspólna praca, komunikacja i zarządzanie w czasie rzeczywistym

Wraz z Teamcenter Share użytkownik otrzymuje przestrzeń 500 GB na dane (w razie potrzeby istnieje możliwość jej zwiększenia do 100 TB). Wraz z każdą kolejną licencją przestrzeń ta zwiększa się o kolejne 5 GB. Pliki są przechowywane na zabezpieczonych serwerach AWS (Amazon Web Services). Dostęp do projektów może być przydzielany na podstawie uprawnień współpracownikom, ale też zewnętrznym partnerom czy klientom. Logując się do projektu, użytkownik dołącza do wspólnej przestrzeni pracy. To, gdzie się znajduje, nie ma znaczenia. Dzięki chmurze wszystko odbywa się wirtualnie i w czasie rzeczywistym. Użytkownicy mogą na bieżąco realizować zadania i dodawać swoje komentarze. Są one widoczne dla wszystkich. W skrócie: każdy, kto ma dostęp do projektu, może go rozwijać w ramach przydzielonych uprawnień.

Dzięki dostępnym w Teamcenter Share narzędziom do zarządzania projektami wszystkie procesy są transparentne. Rozszerzenie umożliwia czytelne delegowanie zadań i stałe monitorowanie postępów prac – także na urządzeniach mobilnych. Oznacza to, że aby pracować nad projektem, nie trzeba być przy komputerze, na którym jest zainstalowane dane oprogramowanie (np. Solid Edge). Można to robić w domu, w podróży, wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do sieci.

Interfejs platformy jest przyjazny i pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie pracy bez długich godzin nauki. Panel do zarządzania zadaniami to interaktywna tablica kanban. Graficzne przedstawienie poszczególnych zadań i najważniejszych adnotacji (np. terminów lub priorytetów) sprzyja uporządkowaniu procesów projektowych. W momencie, gdy w panelu do zarządzania pojawia się aktualizacja, członkowie zespołu otrzymują powiadomienia w aplikacji lub mailowo, tak by zawsze być na bieżąco.

Co ważne, Teamcenter Share nie ogranicza działania programów w wersjach desktopowych. Nie ma też potrzeby martwienia się o pliki projektowe. Choć istnieje możliwość pełnej synchronizacji Teamcenter Share z pulpitem, wszystkie pliki są chronione przed nadpisaniem. Automatyczne kopie zapasowe wykonywane w chmurze zawsze pozwalają wrócić do właściwych wersji.

Nowoczesne narzędzie, które pomaga osiągać cele

Teamcenter Share to znacznie więcej niż narzędzie pozwalające osiągnąć nową jakość, jeśli chodzi o procesy wewnątrz organizacji. Rozszerzenie może przyczynić się do poprawy jej skuteczności na zewnątrz – w relacjach z partnerami czy klientami, którzy dzięki platformie mogą stać się częścią zespołu. Bez względu na to, czy otrzymają dostęp do projektu na początkowym etapie jego realizacji, czy na finiszu, partnerzy i klienci mogą na bieżąco obserwować przebieg poszczególnych procesów.

Partner czy klient, obserwując obsługę zlecenia, może w czasie rzeczywistym weryfikować sposób jego wykonania i zgłaszać ewentualne uwagi, tak by ograniczyć czas potrzebny na wprowadzanie ewentualnych poprawek na późniejszych etapach. Takie podejście prowadzi do zacieśnienia relacji biznesowych i zwiększenia poziomu zaufania kooperantów. Co istotne, aby otworzyć udostępniony projekt, dodawać komentarze i komunikować się z członkami zespołu zewnętrzni współpracownicy nie potrzebują licencji Solid Edge. Nie potrzebują jej również, by zobaczyć realistyczne wizualizacje w rzeczywistości rozszerzonej, które można tworzyć w Teamcenter Share.

Technologia chmurowa na wyciągnięcie ręki z Teamcenter Share

Kto może skorzystać na funkcjonalnościach dostępnych w Teamcenter Share? Z pewnością inżynierowie CAx, kadry zarządzające projektami, właściciele firm inżynierskich i wszystkie organizacje, które korzystają z usług takich firm. W szczególności jednak z tego rodzaju rozwiązań mogą skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa.

„72 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP uważa, że technologie cyfrowe wyrównują szanse mniejszych firm i dużych korporacji| – czytamy w raporcie IDC, uwzględniającym opinie przeszło 400 małych i średnich firm z całego świata.

Platforma Teamcenter Share to chmurowy system zorientowany przede wszystkim na produktywność. To istotny kierunek rozwoju oprogramowania przemysłowego Siemens i szansa na zdobycie przewagi dla osób korzystających z niego na co dzień. Rozszerzenie pozwala łączyć w chmurze różne produkty. Wspiera środowiska do projektowania, wytwarzania, analiz i obliczeń, a także moduły dostępne w ramach portfolio Siemens Xcelerator.

Czy Teamcenter Share sprawdzi się w Państwa organizacji? Jesteśmy zdania, że technologia chmurowa ma przed sobą dużą przyszłość, jeżeli chodzi o aplikacje inżynierskie, dlatego warto poznać jej potencjał. Chętnie Państwu w tym pomożemy. Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego oraz odbioru nagrania webinaru poświęconemu Teamcenter Share dla Solid Edge. Podczas webinaru Maciej Warneński i Adam Budzyński, inżynierowie systemów CAD, pokazali najważniejsze funkcjonalności platformy na przykładzie Solid Edge. Odbiór nagrania na stronie webinaru.

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: