Jak prezentowaliśmy koncepcję Industry 4.0 podczas targów Mach-Tool 2017

Coroczne targi ITM (6. do 9. czerwca 2017) mamy już za sobą, nadszedł więc czas na podsumowania i relację z ich przebiegu. Tegoroczna edycja była – według danych organizatorów – rekordowa: blisko 1000 wystawców i firm reprezentowanych z 27 krajów, 17 893 zwiedzających. Firma GM System była obecna na targach jako jeden z partnerów na wspólnym stoisku SIEMENS i KUKA. Pozostali partnerzy przedsięwzięcia to: Atos, Blumenbecker Engineering Polska, Mazak, KS Automotive, SCHUNK Intec.

W cyklu artykułów, które publikowaliśmy przed targami na naszym blogu, omówiliśmy dokładnie koncepcję stoiska, które zostało stworzone dzięki współpracy pomiędzy wszystkimi partnerami. Ta współpraca okazała się bardzo udana, co potwierdza zdobycie przez stoisko Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Uroczystość ręczenia medali i dyplomów odbyła się pierwszego dnia targów.

Złoty Medal Targów ITM dla stoiska SIEMENS, KUKA, GM System

INDUSTRY 4.0 – digitalizacja procesu produkcji” – takie hasło widniało na głównej ściance. Wiele osób podchodziło do nas z pytaniem „Co wy tu właściwie wystawiacie?” Pytanie jak najbardziej na miejscu – na stoisku przedstawiony został logiczny ciąg działań; upraszczając – „mini fabryka”. Dzięki współpracy kilku firm stworzyliśmy detal – gadżet (podstawka z tubą do telefonu), który był produkowany i grawerowany na stoisku. Tekst do grawerowania odwiedzający stoisko mogli wpisać w aplikacji we własnym smartfonie. Ciąg zdarzeń związanych z przygotowaniem gadżetu do odbioru wyglądał następująco:

– określenie tekstu, który miał być zlecony do grawerowania (Atos),

– dwa stanowiska obsługiwane przez GM System – Digital Product oraz Digital Process, gdzie można się było się zapoznać z systemami CAD (NX, https://gmsystem.pl/solid-edge/) oraz CAM (NX), które posłużyły do zamodelowania oraz zaprogramowania obróbek na maszynie MAZAK oraz robocie KUKA,

– kolejne stanowisko – Digital Factory – obsługiwała firma KS Automotive, która przenosiła odwiedzającego w wirtualną, cyfrową wersję naszego stoiska dzięki okularom 3D i systemom Tecnomatix i NX.

– ostatni etap – właściwa produkcja detalu; gniazdo maszyna frezarska + robot (MAZAK Variaxis i500 oraz KUKA KR-20 R1810). Obie maszyny pracowały na oddzielnych kanałach jednego sterownika SIEMENS Sinumerik 840D. Całość oprogramowana była w aplikacji SIEMENS Run My Robot – program przygotowany wspólnie przez SIEMENS, KUKA oraz MAZAK. Robot odpowiedzialny był za zmianę mocowania elementu na frezarce, pobranie przygotówki do obróbki i grawerowanie wkreślonego przez odwiedzającego tekstu. Gniazdo jako całość zostało przygotowane przez firmę Blemenbecker.

Oprócz tematu przygotowania i produkcji gadżetu reklamowego, na naszym stoisku były również dodatkowe atrakcje. Firma KUKA wyposażyła stoisko w małą celkę frezującą, która przyciągała wielu odwiedzających. Mały robot z zamontowanym wrzecionem wykonywał frezowanie różnych elementów – przygotowanych specjalnie na targi. Obróbka na tego robota przygotowywana była przez GM System z wykorzystaniem systemu NX CAM Robotics. Kolejną atrakcją był robot KUKA, który był bezpieczny dla ludzi (każdy mógł go dotknąć) oraz posiadał specjalne możliwości montażu ciasno pasowanych elementów lub elementów o nieregularnych kształtach.

Celka frezująca KUKA podczas Targów Mach-Tool 2017

Na stoisku stała również stara, odrestaurowana konwencjonalna maszyna z dołączonym sterowaniem SIEMENS Sinumerik i programowana z użyciem NX CAM. Na stoisku można było się napić kawy i innych napojów przygotowanych przez profesjonalnego baristę.

Konwencjonalna maszyna ze sterowaniem Siemens SINUMERIK podczas Targów Mach-Tool 2017

Stoisko pokazało, że możliwa jest daleko posunięta współpraca w koncepcji Industry 4.0 między wieloma firmami o różnych specjalizacjach. Każdy ze współwyznawców miał również możliwość przedstawienia swojej pełnej oferty w rozmowach bezpośrednich. Dla tych, który mogli zostać z nami dłużej, w jednym z dni targowych, w godzinach popołudniowych, odbyło się VIP Party, w którym uczestniczyli zaproszeni przez wystawców goście.

W całym projekcie firma GM System odpowiedzialna była za część projektową (CAD) i produkcyjną (CAM). Na naszych stanowiskach można było zobaczyć dokładny proces przygotowania i programowania maszyny i robotów.

1. [CAD] – Przygotowanie detalu produkcyjnego – podstawki pod telefon

– wykonanie modelu z użyciem NX CAD firmy Siemens,

– szybka edycja i poprawki modelu wykonywane w procesie przygotowywania produkcji detalu,

– aktualizacja geometrii ze względu na zastosowane narzędzie skrawające.

Prezentacja koncepcji Industry 4.0 model CAD detalu od GM System

2. [CAM] – przygotowanie technologii i ścieżek obróbczych detalu

– do przygotowania produkcji użyto systemu NX CAM firmy Siemens,

– obróbka wykonywana na frezarce MAZAK Variaxis i500 ze sterowaniem Sinumerik,

– obróbka detalu w dwóch zamocowaniach,

– przygotowanie postprocesora wraz z symulacją pracy maszyny,

– generowanie kodów NC – Sterowanie Sinumerik.

Prezentacja koncepcji Industry 4.0 - przygotowanie technologii i ścieżek obróbczych detalu

3. [CAM] – przygotowanie literek do grawerowanie na robocie

– do przygotowania podprogramów wykorzystano system NX CAM Robotics firmy Siemens,

– grawerowanie wykonuje robot KUKA KR20 R1810,

– przygotowanie czcionki oraz zestawu znaków do grawerowania,

– przygotowanie postprocesora wraz z symulacją pracy robota,

– wybór najlepszej pozy i konfiguracji położenia robota dzięki symulacji,

– wygenerowanie 47 programów w języku KRL – odpowiednio do każdego znaku.

Prezentacja koncepcji Industry 4.0 podczas Targów Mach-Tool - grawerowanie za pomocą robota KUKA

4. [CAD/CAM] – przygotowanie programów obróbczych na robota frezującego

– do przygotowania programów wykorzystano system NX CAD oraz NX CAM Robotics firmy Siemens,

– frezowanie wykonuje robot KUKA KR6 R900,

– przygotowanie detali do frezowania,

– przygotowanie postprocesora wraz z symulacją pracy robota,

– wygenerowanie programów frezujących w języku KRL.

Prezentacja koncepcji Industry 4.0 - przygotowanie programów obróbczych na robota frezującego

Na zakończenie chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym gościom za odwiedzenie stoiska, ciekawe rozmowy i życzliwe komentarze. Państwa zainteresowanie jest najlepszym dowodem na to, że rosnąca popularność koncepcji Industry 4.0 nie jest dziełem przypadku, zaś sama idea – tym, co nas czeka w najbliższej przyszłości.

Stoisko Siemens Kuka GM System podczas Targów Mach-Tool 2017

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: