NX CAM 2312 – nowości
W dzisiejszym dynamicznym świecie przemysłowym, innowacje są kluczowe dla osiągnięcia efektywności, precyzji i zadowolenia klientów. Kierując się tymi priorytetami, Siemens Digital Industries Software prezentuje najnowszą odsłonę swojego zaawansowanego oprogramowania NX CAM 2312, stworzonego specjalnie z myślą o potrzebach produkcji przemysłowej. To nie tylko aktualizacja, to precyzja i innowacyjność łączą się, definiując nowe standardy w przemyśle produkcyjnym.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który przedstawia nowości w zakresie obróbki skrawaniem, postprocessingu oraz symulacji obrabiarki w najnowszej wersji NX CAM.
Nowości w zakresie obróbki skrawaniem
Szybka obróbka zgrubna (Quick Roughing)
W NX CAM 2312 dostępna jest już pełnoprawna operacja Quick Roughing, którą można było testować już w poprzedniej wersji programu. Pozwala ona na szybkie definiowanie operacji frezowania zgrubnego na płaskich poziomach obróbki. Operacja charakteryzuje się uproszczonym interfejsem użytkownika, szykiem skrawania dobieranym automatycznie na podstawie kształtu regionu, rozbudowanym systemem unikania kolizji oraz szybkim generowaniem ścieżek dzięki pełnemu wykorzystaniu technologii obliczeń wielowątkowych.
Frezowanie płaszczyzn z wykorzystaniem wzoru Zig lub Zig-Zag (Face MIlling – Zig, ZigZag)
W NX CAM 2312 wyodrębniono nową operację Face Milling -Zig, ZigZag, pozwalającą na szybkie definiowanie operacji frezowania powierzchni płaskich z użyciem szyku skrawania Zig lub Zig-Zag. W operacji zastosowano uproszczoną, interaktywną metodę dostosowywania parametrów obróbki bezpośrednio na ekranie. Dzięki opcji automatycznego generowania ścieżki można łatwo śledzić wpływ wprowadzanych zmian na tworzony układ ścieżek narzędzia.
Wykończenie ścianki bocznej – obwiednia baryłkowa (Wall Finish Barrel Swarf)
Za pomocą nowej operacji Wall Finish Barrel Swarf można teraz łatwo programować obróbkę stromych powierzchni płaskich lub kształtowych z wykorzystaniem frezów baryłkowych. Nowa funkcjonalność pozwala na szybkie uzyskanie gładszej powierzchni przy mniejszej liczbie ścieżek narzędzia. W najnowszej odsłonie oprogramowania NX 2312 operacja wykorzystuje mechanizm automatycznego odchylania narzędzia i unikania kolizji z częścią i oprzyrządowaniem.
Nowe opcje w operacji Zlevel Undercut
Operacja Podcięcie obróbki warstwicowej (Zlevel Undercut) została rozbudowana o opcję optymalizacji poziomów obróbki, zapewniającą możliwość lepszego rozmieszczenia ścieżek narzędzia na obrabianej powierzchni.
Dodatkowo dodano możliwość definiowania punktów śledzenia na narzędziach do frezowania podcięć, pozwalając na lepszą kontrolę prowadzenia narzędzia w czasie obróbki.
Usuwanie odpadu podczas animacji pracy narzędzia
Podczas animacji ścieżki narzędzia z usuwaniem materiału (IPW), NX CAM usuwa z ekranu odpad powstały po obróbce. Następuje to na końcu operacji lub programu, lub też podczas zatrzymania animacji, jeśli tylko operacja tworząca odpad została już ukończona.
Łączenie ścieżek planarnych (Merge Path Planar)
Podobnie jak wcześniej w obróbkach wieloosiowych, obecnie można połączyć w jedną ścieżki płaskie wygenerowane w kilku operacjach typu Planar Mill lub Planar Profile 2D Wireframe Processor. W tym celu tworzy się nowy program Merge Path Planar i dodaje do niego wybrane operacje. Opcja ta w najnowszej wersji NX CAM pozwala na zoptymalizowanie ruchów pomocniczych pomiędzy wcześniej utworzonymi operacjami.
Przejmowanie punktu kontrolnego w operacjach wiertarskich
W oknie dialogowym definiowania geometrii cech dla wiercenia dostępna jest nowa opcja przejęcia ustawień punktu kontrolnego z wcześniej wykonanej operacji wiertarskiej (Use Initial). Zapewnia to lepszą kontrolę początku ruchu wejścia i zwiększa jakość obróbki.
Definiowanie ograniczenia głębokości gwintu od dołu otworu lub czopu
Dla operacji gwintowania oraz frezowania gwintów dostępny jest parametr ograniczający głębokość gwintu poprzez podanie odległości od dna otworu lub podstawy czopu (Bottom Clearance – Naddatek dolny). Pozwala to użytkownikom w łatwy sposób kontrolować, w jakiej odległości od dna cechy nastąpi zatrzymanie ruchu posuwowego narzędzia.
Wyszukiwarka zdarzeń użytkownika
Podczas wstawiania zdarzeń użytkownika (UDE – User Defined Events) można teraz łatwo odnaleźć potrzebne zdarzenie za pomocą zintegrowanej wyszukiwarki. Wystarczy w oknie dialogowym wpisać potrzebną frazę, a oprogramowanie odpowiednio odfiltruje listę zdarzeń.
Udoskonalona biblioteka narzędzi Cloud Connect Tool Manager
Biblioteka narzędzi Cloud Connect Tool Manager została wzbogacona o nowy moduł Tool Assembly, który umożliwia szybką konwersję narzędzi i oprawek w nowe wystąpienia złożeń narzędzi. Trzonki narzędziowe mogą być teraz wielostopniowe, z możliwością bezpośredniego importu ich geometrii z plików 3D STEP.
Nowy szablon geometrii dla frezarko-tokarek
Gdy w pliku obróbki zostanie dodany model obrabiarki, użytkownik dostaje dostęp do nowego podtypu geometrii – Mill Turn Workpiece. Pozwala to na szybsze i bardziej intuicyjne tworzenie układu geometrii dla obróbek z wykorzystaniem tego typu obrabiarek.
Opinia na temat oprogramowania NX CAM
Korzystając z aplikacji NX Manufacturing można w łatwy sposób przesłać swoją opinię na jej temat. Wystarczy kliknąć ikonę uśmiechniętej lub smutnej buźki, a anonimowa informacja trafi do producenta oprogramowania. Jako uzupełnienie można wypełnić krótki formularz na temat swojej opinii.
Nowości z zakresie postprocessingu
Komunikat o nieaktualności UDE
Podczas postprocessingu programu obróbki w NX CAM 2312, w przypadku wystąpienia nieaktualnego zdarzenia użytkownika (UDE) wyświetli się komunikat z ostrzeżeniem. Poza informacją o nazwie UDE można wyświetlić także listę operacji, w których zastosowano to nieaktualne zdarzenie. Nowa funkcjonalność pozwoli na uniknięcie błędów postprocessingu, wynikających z użycia niezgodnych wersji UDE.
Ulepszenie platformy Post Hub
Post Hub pozwala teraz na utworzenie strony z ulubionymi maszynami oraz na zarządzanie częstotliwością pojawiania się komunikatów o nowościach (What’s new).
Nowości z zakresie symulacji obrabiarki
Powiązanie fizycznej części obrabianej z klasą SETUP
Właściwość Fizyczna część obrabiana (Phisical Workpiece) umożliwia teraz identyfikację geometrii części, która będzie oznaczona jako element klasy SETUP w strukturze kinematycznej obrabiarki. Podczas wyboru tej opcji w oknie Workpiece pojawiła się dodatkowa możliwość wskazania odpowiedniego komponentu typu SETUP.
Eksport zestawu obrabiarki z przyrządami i narzędziami
Polecenie Export Machine Kit umożliwia teraz eksport oraz import pakietu obrabiarki (Smart Machine Kit) łącznie z przypisanymi przyrządami i narzędziami. Wyeliminowanie konieczności manualnego przenoszenia wykorzystywanych na maszynie akcesoriów znacznie przyspiesza cały proces eksportu i importu obrabiarki.
Eksport zestawu obrabiarki do pliku STEP
Polecenie Export Machie Kit pozwala także na eksport modelu obrabiarki do pliku STEP. W celu aktywacji tej możliwości należy zaznaczyć opcję Export Machine Model with STEP File w Ustawieniach domyślnych użytkownika (Customer Defaults).
W styczniu planowany jest webinar dokładniej prezentujący nowości w NX CAM 2312 – zachęcamy już w tym momencie. Informacje o dokładnym terminie przekażemy poprzez nasze profile w social mediach oraz wiadomością email.
Na naszym firmowym kanale youtube znajdziesz materiały wideo, które przedstawiają nowe funkcjonalności oprogramowania NX CAM 2312 (link).
Jeśli jesteś zainteresowany aktualizacją oprogramowania NX CAM do najnowszej wersji, zakupem licencji lub masz dodatkowe pytania – wypełnij ten formularz.
Opracował:
mgr inż. Piotr Menchen
Może Cię zainteresować: nowości w NX CAD 2312, nowości Solid Edge 2024 – projektowanie części i blach, nowości Solid Edge 2024 – wyświetlanie i budowa złożeń.