Solid Edge CAM Pro – podstawowe informacje

Wstęp

Portfolio Solid Edge to intensywnie rozwijany pakiet produktów, zawierający zbiór rozwiązań CAD/CAM/CAE/PDM, przeznaczonych do kompleksowego rozwoju i zarządzania cyklem życia produktów. Firma SIEMENS, aby lepiej dostosować ofertę CAM do filozofii marki Portfolio Solid Edge, w 2018 roku podjęła decyzję, aby dotychczasową nazwę CAM Express zmieniono na Solid Edge CAM Pro.

Solid_Edge_CAM_Pro

Czym jest Solid Edge CAM Pro?

Oprogramowanie Solid Edge CAM Pro to najwyższej klasy niezależne rozwiązanie do komputerowego wspomagania wytwarzania. Jego najistotniejszym atutem są funkcjonalności zaczerpnięte wprost z NX CAM, wiodącego systemu programowania obrabiarek sterownych numerycznie. Zapewnia obsługę programowania procesów produkcyjnych takich jak frezowanie, toczenie oraz  obróbki opartej na cechach wraz z pełną symulacją pracy maszyny. Intuicyjny i nowoczesny interfejs użytkownika, wbudowane szablony oraz kreatory sprawiają, że oprogramowanie to jest wyjątkowo proste w obsłudze. Piętnaście prostych do zrozumienia samouczków pomaga użytkownikom opanować oprogramowanie na początkowych etapach pracy. Narzędzie CAM Pro zostało zaprojektowane z myślą o użytkownikach Solid Edge i oferuje wydajne funkcje programowania CNC przy niskim ogólnym koszcie posiadania oraz łatwości wdrożenia, nauki i wykorzystania.

Solid_Edge_CAM_Pro

 

Integracja z oprogramowaniem Solid Edge i innymi systemami CAD

Otwieranie plików Solid Edge w Solid Edge CAM Pro to zaledwie jedno kliknięcie. W ten sposób można otworzyć pojedynczy plik jak i całe złożenie. Ponadto pliki zachowują asocjatywność, dzięki temu w przypadku wystąpienia zmian projektowych można je łatwo aktualizować. Program opracowano w taki sposób, aby można go używać niezależnie od posiadanego systemu CAD. Posiada wbudowane translatory umożliwiające import danych z innych systemów CAD.

Moduły i pakiety

Program posiada budowę modułową, co umożliwia swobodną konfiguracje pakietów. Podstawowe moduły to frezowanie 2,5-/3-/5-osiowe, toczenie, wycinanie drutowe, obróbki oparte na cechach geometrycznych, frezowanie łopatek turbin oraz symulacje pracy maszyny.  Dzięki modułowej budowie to skalowalne rozwiązanie oferuje szeroki zakres możliwości funkcjonalnych i gwarantuje pełną elastyczność licencjonowania, a w związku z tym zapewnia maksymalny zwrot z inwestycji w oprogramowanie.

Dostępne są również gotowe pakiety, które są korzystniejsze pod względem ekonomicznym. Najpopularniejsze pakiety CAD/CAM, Solid Edge i Solid Edge CAM Pro:

CAM Pro 2.5x Milling – Frezowanie 2,5-osiowe

CAM Pro 3x Milling – Frezowanie 3-osiowe

CAM Pro 5x Milling – Frezowanie 4- i 5-osiowe

Jakie są różnice pomiędzy Solid Edge CAM Pro a NX CAM?

Solid Edge CAM Pro posiada te same funkcjonalności, co NX CAM, we wszystkich obszarach, które obejmuje wybrana licencja. Do funkcjonalności frezowania 5-osiwego jest wręcz powielona. Tego czego nie znajdziemy w pierwszym z nich to programowanie robotów przemysłowych, zaawansowanego programowania obróbek przyrostowych (AM) oraz maszyn współrzędnościowych CMM.

Nasi klienci często zadają pytanie „Który produkt powinni wybrać?”. W takich sytuacjach, każdy przypadek należy potraktować indywidualnie i nie ma tu sztywnych zasad.

Solid_Edge_CAM_Pro

Podsumowanie

Podejmując decyzje  o wyborze systemu CAD/CAM pamiętajmy, aby zawsze skorzystać z doradztwa doświadczonego partnera dostarczającego oprogramowanie. To działanie zapewni wybór optymalnego rozwiązania pod katem funkcjonalnym, jaki i ekonomicznym dla firmy.

Dziękując za lekturę niniejszego artykułu, zapraszamy do zapoznania się z nadchodzącymi funkcjonalnościami w najnowszej odsłonie Solid Edge CAM Pro 2021:

Opracował: Tomasz Szwed

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: