NX CAD/CAM – u kogo się sprawdzi i dlaczego warto je wybrać?

Na rynku istnieje wiele narzędzi dla konstruktorów i programistów, zróżnicowanych pod względem przeznaczenia, zaawansowania, kosztu zakupu i utrzymania, a nawet stabilności funkcjonowania. Które oprogramowanie wspomagające projektowanie (CAD) i wytwarzanie (CAM) produktów jest najlepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wielu użytkowników twierdzi, że najlepszym oprogramowaniem jest to, z którego korzystają, broniąc decyzji o jego wyborze sprzed lat, choć wydaje się to nielogiczne. Praca z wykorzystaniem nieefektywnych narzędzi potrafi znacząco zmniejszyć wydajność pracownika, co w efekcie przełoży się na wyższe koszty pracy.

W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zwrócić uwagę na oprogramowanie Siemens NX, jeśli jesteś…:

 

  • …konstruktorem pracującym w biurze projektowym lub firmie produkcyjnej.

Pierwszym z powodów są olbrzymie możliwości projektowe NX CAD, które możesz wykorzystać w elastyczny, ulubiony sposób, aby w jak najkrótszym czasie sprostać zadaniu, które przed Tobą stoi. Nie bez powodu NX nazywany jest multidyscyplinarną platformą projektową. Znajdziesz tu setki funkcjonalności, które będą pomocą w wydajnym projektowaniu przeróżnych produktów, będących elementami pojazdów, urządzeń, narzędzi czy budynków. NX CAD składa się z wielu środowisk (wszystkie w jednym, spójnym interfejsie), za pomocą których wprowadzisz zmiany inżynierskie w modelach importowanych z innych programów, wygodnie stworzysz i edytujesz duże złożenia, wykonasz zaawansowane powierzchnie klasy A, zaprojektujesz przebieg wiązek przewodów, wykonasz optymalizację konstrukcji pod kątem druku 3D, sprawdzisz ergonomiczność swojego produktu i wiele, wiele innych. NX CAD wspiera konstruktorów w tworzeniu dokumentacji 2D i 3D produktu wytwarzanego za pomocą wielu różnych procesów wytwarzania, np. formowania wtryskowego, wytłaczania, obróbki ubytkowej, druku 3D, ekstruzji.

Producent oprogramowania NX – firma Siemens –   kładzie bardzo duży nacisk na wydajność pracy użytkownika, co znajduje odzwierciedlenie w intuicyjnym interfejsie.
Z pewnością docenisz bardzo duże możliwości kontroli nad geometrią – stworzysz model dokładnie taki jaki chcesz, bez konieczności szukania kompromisów. Na dodatek nie narazisz się na przypadkową utratę efektów swojej pracy, ponieważ NX jest znacznie stabilniejszy w porównaniu do konkurencyjnych narzędzi.
Podsumowując – będziesz korzystał z nowoczesnego oprogramowania z najwyższej półki.

 

Rys. 1 NX to platforma projektowa do małych i dużych zastosowań.

 

  • …programistą maszyn CNC, pracującym w firmie produkcyjnej lub narzędziowej.

Przede wszystkim ze względu na integralność oprogramowania NX w zakresie CAD i CAM. Jedno spójne środowisko pracy dla konstruktora i programisty oznacza w praktyce niższy koszt wytworzenia produktu, a dla Ciebie łatwiejszą i przyjemniejszą pracę. Wyobraź sobie sytuację, w której pracujesz nad zaplanowaniem ścieżek narzędzia, wykorzystując do tego model dostarczony przez konstruktora. Wszystko jest już niemal gotowe, operator przygotowuje narzędzia do obróbki, gdy dociera do Ciebie informacja, że model należy jeszcze zmodyfikować. Takie sytuacje zdarzają się regularnie. W oprogramowaniu NX będziesz mógł przebudować taki model samodzielnie, korzystając z Technologii Synchronicznej lub poprosić o to konstruktora. Po wykonaniu modyfikacji, jedyne co musisz zrobić, to zaktualizować swój program obróbczy – utworzone wcześniej ścieżki narzędzi przegenerują się automatycznie. Podziękujesz sobie wówczas, że wybrałeś zintegrowane oprogramowanie NX CAD/CAM, zamiast korzystać z dwóch odrębnych, rozłącznych narzędzi, w których musiałbyś ratować się eksportowaniem i importem pośrednich formatów danych, np. STEP.
Dodatkową zaletą jest w tym przypadku utrzymanie ilości i dokładności danych – jeśli korzystasz z NX CAD/CAM, wszystkie dane utworzone na początkowym etapie pliku są dostępne nawet na finalnych etapach. Nie narażasz się na zmiany w topologii modelu spowodowane eksportem i importem, dzięki czemu Twoja praca jest szybsza i bardziej wydajna.

Równie istotne są możliwości NX CAM, dzięki którym obsłużysz sterowanie podczas frezowania, toczenia, elektrodrążenia, druku 3D, pomiarów CMM czy robotów przemysłowych. Twoje programy będą pewne i bezpieczne za sprawą możliwości symulacji pracy obrabiarki. Oprogramowanie jest niezwykle innowacyjne, czego przykładem jest najnowsza wersja, w której za sprawą sztucznej inteligencji (AI) NX CAM przewiduje obróbki na podstawie dotychczasowej pracy.

 

Rys. 2 Zintegrowane oprogramowanie NX CAD/CAM to najlepszy wybór pod względem wydajności projektowania i wytwarzania produktu.

 

  • …właścicielem firmy lub kierownikiem działu konstrukcji czy produkcji.

Pierwszym powodem jest elastyczność architektury oraz licencjonowania. Na wszystkie funkcjonalności NX składa się wiele modułów, z których można zbudować konfigurację skrojoną na miarę własnych potrzeb. Dzięki temu nie poniesiesz niepotrzebnie kosztów posiadania funkcji, których nie będziesz w stanie wykorzystać, np. ze względu na określony profil swojej działalności. Twoja firma zyska w oczach kontrahentów, ponieważ zauważą, że korzystasz z narzędzi najwyższej jakości. Równocześnie Ty zyskasz spokój, ze względu na wybór narzędzia od renomowanego i sprawdzonego dostawcy – Siemens.

Nie mniej ważną kwestią jest możliwość pracy współbieżnej w NX – dzięki niej Twoi pracownicy będą mogli wykonywać swoją pracę szybciej i wydajniej. Przykładowo – dział produkcji będzie przygotowywać obróbkę modelu, gdy ten nie będzie jeszcze w stu procentach gotowy. Wpłynie to pozytywnie na czas realizacji zleceń, co przełoży się na zwiększenie konkurencyjności Twojej firmy.

Posiadanie zintegrowanego oprogramowania NX oznacza również niższe koszty utrzymania i szkoleń personelu, a jednocześnie zwiększa możliwość zastępowalności pracowników pomiędzy sobą. Dużo łatwiej wykonać coś w interfejsie, który znają, ponieważ wykorzystują go w innych środowiskach.

Bardzo ważna jest także elastyczność form licencjonowania oprogramowania Siemens NX. Możesz skorzystać z różnych wariantów licencji, bazując na:

 

  • Licencjach przypisanych do danego komputera (node-lock) lub pływających (floating), to znaczy możliwych do pobrania na dowolny komputer.
  • Licencjach na określone pakiety i moduły lub licencjach na tokeny, które uruchamiają dowolne funkcjonalności.
  • Licencjach wieczystych (permanentnych) lub w formie subskrypcji, czyli ograniczonych czasowo.

Szczególnie elastyczną formą licencjonowania NX jest subskrypcja tokenów. Polega to na zakupie na określony czas (np. na czas trwania projektu) konkretnej puli tokenów, w ramach której możesz uruchomić poszczególne moduły NX. W momencie uruchomienia pobierają one określoną ilość tokenów, a gdy skończysz pracę, zostają uwolnione do dalszego wykorzystania. Jeśli posiadasz odpowiednio dużą pulę, możesz uruchomić różne moduły NX na wielu komputerach w tym samym czasie. Jednocześnie subskrypcyjny dostęp do tokenów sprawia, że koszty takiego licencjonowania ponosisz w ramach wydatków na utrzymanie (OPEX), a nie nakładów inwestycyjnych. Dodatkową, znaczącą zaletą wyboru licencjonowania subskrypcyjnego jest dostęp do najnowszej wersji oprogramowania.

 

Rys. 3 Subskrypcyjny dostęp do tokenów to najbardziej elastyczny tryb licencjonowania w NX.

 

Należy wspomnieć również o możliwości integracji oprogramowania NX z Teamcenter, czyli platformą do zarządzania nie tylko dokumentacją, ale również całym cyklem życia produktu. Dzięki takiej integracji całe przedsiębiorstwo może funkcjonować w oparciu o nowoczesną, cyfrową bazę danych, która zabezpiecza własność intelektualną firmy i porządkuje procesy dotyczące wielu obszarów firmy.

 

Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoje obecne narzędzie to nadal dobry wybór, skontaktuj się z nami i sprawdź, jak może działać i co oferuje nowoczesne oprogramowanie CAD/CAM.

 

Autor:
Jakub Kręcisz

 

 

CHCĘ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O NX CAD/CAM

Udostępnij: