Co nowego w NX CAM 11?
W niniejszym artykule przedstawiamy najnowsze funkcjonalności systemu NX CAM 11. Składają się na nie zarówno nowe technologie – jak robotyka i obróbka przyrostowa – jak też usprawnienia w dotychczasowych modułach, pozwalające przyspieszyć programowanie obrabiarek.
Programowanie robotów przemysłowych w NX CAM 11
Oprócz znanych zastosowań jak przenoszenie, układanie i spawanie, roboty mogą obrabiać części przez wyposażenie ich ramion w odpowiednie narzędzia. Takie operacje, jak gratowanie i polerowanie, nie muszą być wykonywane ręcznie lub przez drogą obrabiarkę. W przeciwieństwie do oprogramowania producentów robotów, NX CAM generuje ścieżki, po których prowadzone będzie narzędzie. Niewiele się to różni od programowania obrabiarek pięcioosiowych, możliwe jest tworzenie programów, które mogą być wykonywane przez obrabiarkę lub robota – mimo całkowicie odmiennej kinematyki. Ta uniwersalność NX CAM pozwala dotychczasowym programistom CNC programować nową klasę maszyn, odciążając obrabiarki i ludzi przez przenoszenie niektórych operacji na roboty.
Wytwarzanie hybrydowe w NX CAM 11
O ile obróbka skrawaniem usuwa materiał, to obróbka przyrostowa dodaje go do części. Idea jest podobna do drukarek 3D – tutaj jednak materiałem jest metalowy proszek nakładany plazmową wiązką warstwa po warstwie. Chwilę później, w tym samym mocowaniu części, maszyna pobiera narzędzie skrawające i dokładnie obrabia dopiero co utworzone kształty. Jest to dosłownie nowa technologia (w sensie metody produkcji), pozwalająca – zwłaszcza dla krótkich serii – zrezygnować z odlewów, skrócić czas obróbki skrawaniem lub naprawiać części w sposób podobny do napawania. Ta technologia pozwala konstruować skomplikowane monolityczne elementy, których wcześniej nie sposób było wyprodukować. NX CAM umożliwia programowanie maszyny hybrydowej, łącznie z symulacją obróbki przyrostowej i ubytkowej w jednym programie.
Obróbka form w NX CAM 11
Generowanie ścieżek jest teraz szybsze dzięki wykorzystaniu wszystkich rdzeni procesora. Ścieżki przeliczane są tylko w tych operacjach, które tego wymagają, a także mogą być liczone w tle – pozwalając w tym czasie normalnie korzystać z NX. Można przeliczać tylko ruchy nieskrawające, aby sprawdzić zmiany w dojazdach i odjazdach narzędzia. To wszystko oszczędza czas programisty, zwłaszcza przy dużych i skomplikowanych złożeniach.
Obróbka wielkoseryjna w NX CAM 11
Ten rodzaj produkcji dotyczy wielkich ilości skomplikowanych, pryzmatycznych części używanych w przemyśle maszynowym, samochodowym i energetycznym. Wymagają one narzędzi do przyspieszonego lub automatycznego programowania części, a co ważniejsze – do minimalizowania czasu cyklu produkcyjnego na obrabiarce. NX 11 dostarcza kilka nowych udoskonaleń i więcej automatyzacji w programowaniu obróbki otworów, co skraca czas przygotowania programów CNC.
Wiercenie głębokich otworów wiertłami lufowymi automatycznie rozpoznaje poprzeczne otwory i przyspiesza posuw we wcześniej wywierconych miejscach. Pojawiła się operacja do fazowania otworów od spodniej strony części za pomocą wytaczadeł. Można fazować otwory, nawet jeśli nie są one zamodelowane na części. Jest osobna operacja do frezowania kanałków frezami tarczowymi.
Wykonywanie wielu otworów może być optymalizowane, by spełnić różne wymagania, takie jak minimalizacja przejazdów czy wymian narzędzi, co może powodować automatyczną zmianę kolejności operacji. Wzrasta znaczenie programowania opartego na cechach części (FBM).
Obróbka złożonych części w NX CAM 11
W obróbce pięcioosiowej można wizualizować różne parametry, co pozwala szybko zorientować się w sytuacji i zoptymalizować charakterystyki ścieżki narzędzia. Parametry, które możemy „zobaczyć”, to:
- kąt pochylenia narzędzia w kierunku ruchu (Tool lead angle),
- pozycje osi obrotowej,
- posuwy osi obrotowej (wykrywanie zmiany kierunku obrotu),
- krótkie i długie segmenty.
Szczegóły nowych funkcjonalności NX CAM 11
Powyżej bardzo ogólnie omówiliśmy ostatnie zmiany w NX CAM. Ich pełny wykaz, wraz z filmami i objaśnieniami znajduje się na specjalnie przygotowanej stronie.
Licencjonowani użytkownicy NX będą mogli pobrać pliki z przykładami i instrukcje pdf pokazujące jak „click-by-click” wykorzystać nowe możliwości.
opracował
Marek Osipowicz
marek.osipowicz@gmsystem.pl