GM System na targach ITM Polska 2018

Targi ITM Innowacje – Technologie – Maszyny za nami, czas więc na kilka słów podsumowania o  obecności GM System na targach ITM Polska 2018. Cztery dni targowe były czasem pełnym wydarzeń, spędzonym na spotkaniach biznesowych i rozmowach z profesjonalistami. Warunki i atmosfera targowa sprzyjały nawiązywaniu nowych kontaktów, jak również spotkaniom z obecnymi klientami naszej firmy.

GM System na ITM Polska w 2018 r.

Podobnie jak w zeszłym roku, GM System był jednym z głównych partnerów merytorycznych na stoisku SIEMENS-KUKA. W tym roku nasze stoisko występowało pod nazwą: DIGITAL ENTERPRISE Cyfrowa fabryka zgodna z koncepcją Industry 4.0. Była to nowatorska ekspozycja przygotowana i przedstawiona dzięki współpracy liderów z poszczególnych branż, którzy wspólnie zrealizowali projekt w koncepcji Industry 4.0. Kompetencje GM System na tym wspólnym stoisku to profesjonalne wsparcie w zakresie oprogramowania SIEMENS NX oraz Teamcenter.

Nowatorstwo i wyjątkowość naszego wspólnego projektu zostało potwierdzone otrzymaniem Złotego Medalu MTP 2018. Bezsprzecznie – nasze stoisko było jedynym takim pionierskim multikorporacyjnym projektem, pokazującym nowatorskie podejście do projektowania, planowania i serwisowania produkcji.

Prezentowane rozwiązania na stoisku targowym Digital Enterprise

Celem powstałej aplikacji targowej Digital Enterprise była budowa adaptowalnego, elastycznego, wydajnego i bezpiecznego stanowiska produkcji. Cechuje je wysoka jakość produkcji i obróbki danych cyfrowych z jednoczesną realizacją indywidualnych potrzeb klienta.

Specjalnie na tę okazję firma Atos przygotowała aplikację mobilną w środowisku chmurowym. Pozwoliła ona klientom personalizować produkowany na targach detal i obserwować proces jego wytwarzania, z symulacją włącznie.

GM System Integracja Systemów Inżynierskich przedstawił rozwiązania oparte na wirtualnym produkcie, który jest głównym nośnikiem informacji dla każdego etapu wytwarzania. Przygotowano modele 3D oraz programy NC, co stanowiło pierwszy etap przygotowania technologii produkcji produktu, wykorzystując środowisko NX CAD/CAM, integrując dane na platformie Teamcenter, a następnie współdzieląc je z systemem MES/APS. Zaprojektowana strategia pozwala na przeprowadzenie symulacji kolejnych etapów produkcji. KS Industry Solutions dla unaocznienia procesu zapraszała do wirtualnego stoiska wystawowego w środowisku NX Mechatronics Concept Design i Tecnomatix – Process Simulate z wykorzystaniem technologii 360°.

W części odpowiedzialnej za realną produkcję działał elastyczny węzeł wytwarzania złożony z centrum tokarskiego DMG MORI CLX 350 wyposażonego w CNC SINUMERIK 840D sl i współpracującego z nim robota KUKA Cybertech KR10R1420. Kolejny raz zaprezentowana została aplikacja, która łączy użytkownika (osobę odwiedzającą targi) z procesem wytwarzania na maszynie numerycznej. Telefon komórkowy czy tablet był narzędziem dla personalizacji masowej produkcji. Połączenie robota z maszyną zrealizowano, wykorzystując najnowocześniejszy interfejs SINUMERIK Integrate Run MyRobot wypracowany przez firmy SIEMENS i KUKA. Interfejs ten umożliwia obsługę robota z poziomu sterowania numerycznego. Obrabiarka została wyposażona w systemy chwytakowe oraz mocowania narzędzi i detali dostarczone przez firmę SCHUNK Intec sp. z o.o. Kompletny węzeł wytwarzania został zaprojektowany i uruchomiony pod kątem integracji układów automatyki, robotyki i funkcji bezpieczeństwa (Safety) przez firmę Blumenbecker Enginnering. Dla bezpieczeństwa zgodnego z wymaganiami przemysłowymi węzeł został zabezpieczony wygrodzeniem firmy TROAX.

Każda linia produkcyjna wymaga serwisu. Na potrzeby naszej targowej cyfrowej fabryki uruchomiliśmy po raz pierwszy usługi Digital Services, obejmujące pakiet softwarowy SINUMERIK Integrate, w skład którego wchodzą m.in. Analyze MyPerformance, Analize MyConditions, Manage MyPrograms. Pakiet ten wspiera usługi związane z predictive maintenance.

Prezentowane rozwiązanie GM System jako część całego procesu produkcyjnego

Dwa standy (wyspy) obsługiwane przez GM System zostały przygotowane we współpracy z Siemens PLM. Nad całością prac przygotowawczych, zarówno produktu, jak i całego procesu czuwało środowisko PLM Teamcenter. Prezentacja rozwiązania polegała na pokazaniu przykładowego przepływu informacji pomiędzy konstrukcją, technologią, czy planistą. Na potrzeby pokazów stworzonych zostało 5 stanowisk (użytkowników), odpowiedzialnych za dany obszar przygotowania produktu. Stanowiska były pokazywane kolejno, aby jak najlepiej przybliżyć procesy zachodzące w Teamcenter.

W praktyce pracownicy GM System pokazywali w pełni działający system Teamcenter wraz z integracją  z NX CAD oraz NX CAM. W przypadku części wytwórczej CAM pokazywaliśmy również Resource Management – czyli klasyfikację / bazę zasobów produkcyjnych, obrabiarek, narzędzi, oprzyrządowania, technologii obróbczej – co stanowi podstawę integracji Teamcenter z NX CAM.

Stanowisko 1 – konstruktor wprowadzał dane otrzymane od klienta do systemu Teamcenter, przygotowywał w NX CAD model detalu i przygotówki. Generował zlecenie wyprodukowania detalu.

Stanowisko 2 – planista przygotowywał plan wykonania produktu, rezerwował zasoby produkcyjne firmy, a w końcowej fazie pokazywał raporty technologiczne i czasowe.

Stanowisko 3 – Technolog wykonywał obróbkę detalu, generował kody na obrabiarkę, pokazywał symulację obróbki, przygotowywał karty technologiczne.

Stanowisko 4 – inspekcja – pomiary wykonywane na maszynie CMM wraz z symulacją pracy maszyny pomiarowej.

Stanowisko 5 – Shop Floor Connect, czyli moduł który odpowiada za przesłanie kodów do odpowiedniej maszyny i dostęp do danych produkcyjnych, czy statusu maszyny. Ta cześć pokazywana była na urządzeniu dotykowym typu tablet.

Dziękujemy wszystkim odwiedzającym za duże zainteresowanie naszym projektem. Zachęcamy do dalszych kontaktów – chętnie zaprezentujemy nasz projekt w szerszym zakresie: napisz do nas.

 

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: