NX CAM – wybrane nowości modułu frezarskiego
Ciągłe doskonalenie produktu, praca nad nowymi rozwiązaniami i sprostanie wyzwaniom występującym w zakresie projektowania i wytwarzania procesów, skutkuje pojawianiem się kolejnych uaktualnień, które to z czasem przyjmują miano kolejnej wersji programu. I tak jest w tym przypadku. W oczekiwaniu na najnowszą wersję NX 12.0.0 pojawiają się uaktualnienia, które oferują usprawnienia i nowe funkcjonalność we wszystkich obszarach produktu.
1. Frezowanie 2.5D
Hole Making: wytaczanie – nowość dotyczy dodania do zasobów biblioteki NX CAM nowego typu narzędzia wytaczarskiego. Narzędzie dostępne jest z poziomu szablonu hole making i dedykowane jest do pracy z operacjami wytaczania. Cechami charakteryzującymi narzędzie, są: parametry określające kształt narzędzia (sekcja skrawania i sekcja trzonka), promień naroża płytki, parametry pilota, parametry osadzenia płytki. W efekcie tych zmian otrzymujemy nowy szablon narzędziowy pozwalający precyzyjnie zaprogramować kształt narzędzia, co w efekcie gwarantuje nam dokładną weryfikację ścieżki i daje nam pełną informację o ewentualnych kolizjach.
Hole Making: fazowanie – podobnie, jak wyżej nowość dotyczy dodania do zasobów biblioteki NX CAM nowego typu narzędzia wytaczarskiego. Narzędzie dostępne jest z poziomu szablonu hole making i dedykowane jest do pracy z operacjami wytaczania faz. Cechami charakteryzującymi narzędzie, są: parametry określające kształt narzędzia (sekcja skrawania i sekcja trzonka), promień naroża płytki, parametry pilota, parametry osadzenia płytki. W efekcie tych zmian otrzymujemy nowy szablon narzędziowy pozwalający precyzyjnie zaprogramować kształt narzędzia, co w efekcie gwarantuje nam dokładną weryfikację ścieżki i daje nam pełną informację o ewentualnych kolizjach.
Hole Making: fazowanie – nowość dotyczy nowego sposobu definiowania głębokości przy frezowaniu faz. Funkcjonalność dostępna jest z poziomu okna:
Parametry obróbki->Strategia->Odniesienie fazy
i charakteryzuje się tym, że głębokość frezowania może być określana w odniesieniu do krawędzi górnej lub dolnej fazy. W ten sposób otrzymujemy szybkie i efektywne programowanie głębokości w oparciu o charakterystykę fazy. Wartością dodaną, którą wprowadza nowość, to większa użyteczność operacji i zdecydowanie szybsze programowanie.
Hole Making: frezowanie gwintów – nowa opcja rozszerza możliwości operacji frezowania gwintów i pozwala zaprogramować jego krotność. W efekcie tego uzyskujemy możliwość obróbki frezowania gwintów wielokrotnych, a wszystko to z poziomu okna jednej operacji.
Hole Making: kontrola posuwu na łukach – nowa opcja w precyzyjny sposób pozwala kontrolować ruchy skrawające dodając do ścieżki posuw, który określany jest minimalnym i maksymalnym współczynnikiem kompensacji posuwu nominalnego. W ten sposób uzyskujemy ruchy skrawające z możliwością przyspieszenia i zwolnienia na łukach ścieżek. Opcja dostępna jest w ramach operacji: Hole Milling (Frezowanie otworu), Chamfer Milling (Fazowanie fazy otworu), Boss Milling (Frezowanie czopu), Thread Milling (Obróbka gwintu), Radial Groove Milling (Frezowanie rowka promieniowego).
Hole Making: predefiniowana głębokość – nowa opcja przeznaczona jest do szybkiego określania głębokości wiercenia. Charakteryzuje się ona tym, że wartość tą określamy za pomocą opcji procentu liczonego dla średnicy narzędzia lub długości ostrzy.
Dno i ścianka boczna (Floor Wall): profilowanie po rampie – nowa opcja przeznaczona jest do definiowania obróbek profilowych, kształtów zewnętrznych i wewnętrznych. Ustawienie pozwala generować ścieżki z pozycjonowaniem poziomów na powierzchni części, co w efekcie pozwala otrzymać ciągła i płynną obróbkę frezowania. Wartością dodaną, którą wprowadza nowość, to większa użyteczność operacji i szybsze programowanie.
GMC: punkty wiertarskie (zapowiedź) – nowa opcja przeznaczona jest do określania punktów śledzenia, definiowanych na podobieństwo operacji hole making. Opcja przydatna jest w obróbce otworów stopniowanych, gdzie wykorzystywane jest narzędzie specjalne i wymagane są zmienne warunki obróbki (obroty, posuw).
Poniżej przykład wykorzystania możliwości operacji i nowej funkcjonalności:
– Pozycjonowanie narzędzia przed detalem (D1, ruch szybki):
– Wiercenie małej średnicy do momentu osiągnięcia bezpiecznej odległości pomiędzy powierzchnią części, a średnicą D2 (D1, S1697, F245):
– Wiercenie większej średnicy (D2, S565, F84) i powrót przed detal (D1, S565, F400).
Adaptive Milling: frezowanie adaptacyjne (zapowiedź) – nowa operacja przeznaczona do zgrubnego frezowania wydajnościowego. Obróbka charakteryzuje się pełnym wykorzystaniem długości ostrzy narzędzia frezarskiego, przy zachowaniu płynnych i stycznych ruchów skrawających oraz pomocniczych. Operacja stanowi pochodną znanej nam operacji Cavity Mill i dostępna będzie z poziomu szablonu mill contour.
2. Frezowanie 3D
Obróbka obszaru: rzutowanie na części – nowość dotyczy rozszerzenia możliwości operacji w ustawieniach z aktywną metodą Strome i niestrome. Znana nam opcja występująca pod hasłem Na części dostępna jest już w powyższych ustawieniach operacji i optymalizuje przebieg ścieżki narzędzia, co przekłada się na lepszą jakość powierzchni.
Obróbka obszaru: przerwy w części – nowość dotyczy usprawnienia, które eliminuje błędy geometrii występujące w postaci małych przerw na łączeniach części. Efektem tego jest ciągła i nieprzerywana obróbka. Nowość szczególnie przydatna w przypadku pracy z modelami importowanymi lub geometrią błędnie zamodelowaną. Usprawnienie dotyczy operacji frezarskich: Cavity Mill, Area Milling, Z-Level (Tylko strome), metody Obróbka naroży.
3. Frezowanie 5D
Tube Finish: obróbka kanałków – nowa operacja frezowania ze zmienną osią pracy narzędzia przeznaczona jest do płynnego frezowania obszarów wewnętrznych. Obróbka dedykowana jest do wykańczających procesów frezowania. Cechą charakteryzującą operację jest oś symetrii obszaru obrabianego, która determinuje rozkład ścieżki narzędzia. Operacja łatwa i bezpieczna w zastosowaniu, nawet w przypadku złożonych geometrii.
Multi Blade: obróbka wirników – nowość usprawnia operację frezowania wirników i charakteryzuje się tym, że dzięki ulepszonej strategii Automatycznie oraz Interpoluj wektor uzyskujemy lepszą, bardziej smukłą ścieżkę narzędzia. Usprawnienie przekłada się bezpośrednio na lepszą jakość powierzchni przy mniejszym zaangażowaniu programisty.
Wielowątkowość obliczeń: operacje – nowość dotyczy usprawnienia, które jeszcze bardziej wykorzystuje możliwości procesorów wielordzeniowych. Optymalizacja dotyczy operacji Cavity Mill oraz Zlevel. W ramach tego uzyskujemy szybsze obliczenia, co przekłada się na większą wydajność stanowiska. Usprawnienie szczególnie przydatne, kiedy pracujemy z dużymi częściami lub, gdy generujemy ścieżki o dużym zagęszczeniu.
Wielowątkowość obliczeń: IPW – nowość dotyczy funkcjonalności, które odpowiedzialne są za generowanie resztek po poprzednich operacjach oraz opcji, która generuje resztki w postaci mapy kolorów. Ulepszenia w sposób bardziej optymalny wykorzystują możliwości procesorów wielordzeniowych, co skutkuje skróceniem czasów obliczeń i większą wydajnością stanowisk.
Tym punktem zakończę opisywanie nowości, które pojawiły lub pojawią się w NX CAM 11.x.x i 12.0.0. Dla zainteresowanych większą ilością informacji w kontekście bieżących aktualizacji zachęcam do przeczytania dokumentacji.
opracował
Krzysztof Błachut
krzysztof.blachut@gmsystem.pl