PARTsolutions – Porównywanie geometryczne części
Znając już szereg metod wyszukiwania geometrycznego (opisane w poprzednich wpisach), można przejść do omówienia kolejnego z narzędzi, a mianowicie porównywania geometrycznego, które niejako jest kontynuacją pracy z wyszukanymi modelami.
Każdą z wyszukanych przez program części można porównać z modelem bazowym dzięki specjalnemu modułowi o nazwie Part Comparison.
Moduł Part Comparison umożliwia:
1. Przeglądanie wartości parametrów porównywanych modeli (tylko w sytuacji, gdy oba modele pochodzą z bazy PARTsolutions) – Tabular Compare.
2. Wybór pozycji z tabeli katalogu, odmiennej od zaproponowanej przez program, bardziej odpowiadającej zamierzeniom użytkownika i wykorzystanie jej do dalszych działań.
3. Porównywanie geometrii 3D.
4. Porównywanie geometrii 2D.
Podczas porównywania geometrii 3D możliwe jest obserwowanie modeli umieszczonych obok siebie, jak i nałożonych jeden na drugi.
Dzięki funkcjom wyrównywania obiektów, możliwe jest określenie dowolnego wzajemnego położenia porównywanych modeli.
W nałożonych na siebie modelach można w prosty sposób wyszukiwać obszary, którymi geometrie te się różnią.
W przypadku porównywania 2D program generuje charakterystyczne rzuty modeli, w zdefiniowanym wcześniej wzajemnym położeniu.
Ponadto dla wyświetlanego rzutu możliwe jest zdefiniowanie, jakiego typu linie mają być wyświetlane, a jakie ukryte.
Funkcje wymiarowania pozwalają na precyzyjne określenie odległości pomiędzy charakterystycznymi obiektami porównywanych modeli.
Dzięki swoim wszechstronnym możliwościom, wyszukiwanie geometryczne jest niezastąpionym narzędziem w przypadku:
- Poszukiwania w ofercie handlowej wielu producentów części standardowych geometrycznie podobnych do modeli zaprojektowanych przez użytkownika. Umożliwia to wyeliminowanie konieczności produkcji nowych części na rzecz części standardowych.
- Poszukiwania w ofercie handlowej wielu producentów części standardowych, które mogłyby zastąpić aktualnie używane części standardowe, ze względu na korzyści wynikające z niższych cen lub dogodniejszych warunków dostaw.
- Wyszukiwania wśród własnych modeli (native parts – modele zapisane w formatach typowych dla konkretnych systemów CAD) części geometrycznie podobnych, lub nawet identycznych. Pozwala to na wyeliminowanie lub znaczne uproszczenie procesu projektowania części, których odpowiedniki były zamodelowane podczas tworzenia wcześniejszych projektów.