Premiera Solid Edge 2020

Nowa wersja systemu Solid Edge 2020 przyniesie znaczącą poprawę wydajności, w obszarach pracy z dużymi założeniami, częściami blaszanymi, czy migracji danych oraz całkiem sporo innych większych i mniejszych zmian.Na początek przedstawiamy porównanie najnowszego portfolio Solid Edge 2020 z portfolio sprzed niespełna dwóch lat. Dwadzieścia sześć produktów z czego jedenaście pod brandem Solid Edge, było dostępnych dla użytkowników wersji ST10. Tegoroczne portfolio Solid Edge 2020 to już ponad pięćdziesiąt pięć produktów brandowanych nazwą Solid Edge ulokowanych w siedmiu głównych kategoriach. Ta ogromna różnica świadczy, o tym  jak bardzo producent jest zaangażowany w rozwój tego produktu i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów.

Już na pierwszy rzut oka widać dwa nowe produkty: Solid Edge 2D Nesting i Solid Edge Model Based Definition oraz zmiany w kategorii produktów do symulacji – Symulation Standard, Advanced oraz Simcenter FLOEFD for Solid Edge. Jeśli chodzi natomiast o nowe funkcje, Solid Edge 2020 wprowadza kolejne narzędzia nowej generacji, które rozwiązują najtrudniejsze  wyzwania związane z rozwojem nowego produktu. Poniżej siedem kluczowych obszarów:

 • Wizualizacje projektów w świecierozszerzonej rzeczywistości (AR)
 • Zmniejszenie liczby błędów i skrócenie czasu projektowania dzięki bezproblemowej integracji projektowania elektryki i mechaniki (MCAD i ECAD).
 • Walidacja projektów dzięki nowej zintegrowanej symulacji ruchu i wibracji
 • Zmniejszenie kosztów produkcji dzięki rozwiązaniom Model Based Definition oraz Nesting 2D
 • Globalne rozpowszechnianie dokumentacji projektowej za pomocą nowych narzędzi do tłumaczeń językowych
 • Pełna kontrola nad danymi projektowymi za pomocą narzędzi do zarządzania, które dostosowują się do potrzeb biznesowych.
 • Kolaboracja w chmurze, oferująca bezpieczny sposób udostępniania danych produktu niezależnie od pochodzenia.

Przyjrzyjmy się bliżej co kryje się pod wyżej wymienionymi hasłami

Projektowanie mechaniki (Mechanical Design)

Wizualizowanie i zatwierdzanie nowych idei dzięki technologiom nowej generacji od rzeczywistości rozszerzonej po definicje na podstawie modelu.

Definicja na podstawie modelu (Model-based Definition)

Rozpocznijmy od maksymalizacji zysków w produktywności przy użyciu definicji opartej na modelu, która zapewnia pełną cyfrową charakterystykę wymagań dla części i złożeń przy użyciu danych projektowych 3D. Dzięki temu poświęcimy mniej czasu na dokumentację techniczną, minimalizując błędy produkcyjne, poprzez możliwości pobierania danych PMI z modelu 3D oraz ich eksportu w formacie STEP AP242.

Rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality)

Rozszerzona rzeczywistość to innowacyjne zastosowanie technologii, która zmienia sposób, w jaki pracujesz, uczysz się, bawisz i łączysz ze swoim otoczeniem. W Solid Edge 2020 z jej pomocą będziemy mogli m.in. sprawdzić, jak nasze projekty będą prezentować się w świecie rzeczywistym.

Inżynieria odwrotna (Reverse Engineering)

Nowe funkcjonalności znajdą się również w Inżynierii odwrotnej: łatwiej i szybciej będziemy mogli odtwarzać cyfrowe bliźniaki rzeczywistych produktów.

Projektowanie pod druk 3D (Design for Additive Manufacturing)

Druk 3D jest coraz częstszą metodą produkcji, dlatego też nie mogło zabraknąć nowych opcji dla technologii wytwarzania przyrostowego. Nowe narzędzia pozwolą na szybką zmianę reprezentacji tekstury gwintu na gwint fizyczny, a nowe narzędzia do analiz wskażą miejsca, które będą wymagały zastosowania podpór podczas druku 3D.

Kluczowe ulepszenia CAD (Core CAD Enhancements)

Według zapewnień producenta nowa wersja systemu przyniesie znaczący wzrost wydajności podczas pracy z dużymi założeniami, częściami blaszanymi, czy migracji danych z innych systemów CAD.

Projektowanie elektryki i elektroniki (Electrical Design)

Pełny pakiet narzędzi do projektowania elektromechanicznego i bezproblemowa integracja ECAD i MCAD dzięki produktom:

 • Solid Edge Wiring & Harness
 • Solid Edge Electrical Routing
 • Solid Edge PCB Design
 • Solid Edge PCB Collaboration

 

Solid Edge Wiring & Harness Design

Nowe udoskonalenia w zakresie elektryki zwiększą wydajność, usprawnią procesy zarządzania konfliktami podczas wprowadzania zmian projektowych. Wprowadzono także poprawę w zakresie interakcji użytkownika z systemem.

Solid Edge Electrical Routing

Pojawią się tu nowe opcje rozpoznawania topologii gniazd dla przewodów i zoptymalizują czas projektowania oraz gotowości produkcyjnej, zarówno w trybie połączonym, jak i odłączonym.

Solid Edge PCB Design

Przez wielu użytkowników długo wyczekiwany  Solid Edge PCB Design zagości w najnowszej wersji i umożliwi tworzenie płytek PCB i rozmieszczanie na nich komponentów oraz zapewni bezpośrednią integrację ze środowiskiem projektowania wiązek elektrycznych oraz mechaniki.

Solid Edge PCB Collaboration

Solid Edge PCB Collaboration  umożliwi tworzenie lepszych elektromechanicznych projektów przy redukcji czasu projektowego poprzez łatwe tworzenie i eksportowanie założeń projektowych dla płytek PCB ze środowiska MCAD.

Symulacja (Simulation)

Ogromy pakiet rozwiązań skalowalny do potrzeb użytkowników pozwala na wybór właściwych narzędzi do symulacji dopasowanych do indywidualnych wymagań.

Cyfrowa walidacja i optymalizacja części, zespołów i kompletnych systemów na wczesnym etapie procesu projektowania zmniejsza zapotrzebowanie na fizyczne prototypy, oszczędzając czas i koszty.

Nowe możliwości symulacji i analiz ruchu mechanizmów pozwolą zrozumieć funkcje dynamiczne produktu przed jego produkcją.

Dodatkowo, interaktywna symulacja drgań wymuszonych i rezonansu pozwoli na sprawdzenie, czy nasz detal wytrzyma i będzie pracować w sposób właściwy.

Wytwarzanie (Manufacturing)

 

Solid Edge 2D Nesting

Podążanie z duchem czasu i wdrażanie nowych systemów daje lepsze rezultaty niż dotychczasowe rozwiązania. Solid Edge 2D Nesting to niewątpliwie przyszłość nowoczesnych zakładów, umożliwi generowanie zoptymalizowanych rozkroi do dwuwymiarowego cięcia materiałów produkcyjnych, w tym blach, tworzyw sztucznych, drewna oraz tkanin.

Wytwarzanie przyrostowe (Additive manufacturing)

Solid Edge 2020 usprawni także przygotowanie modelu do produkcji przyrostowej (druku 3D). Dynamiczne przekroje, usuwanie pustych przestrzeni wewnętrznych, umieszczanie detalu w przestrzeni pola roboczego drukarki (w tym skalowanie, orientowanie i osadzanie), analiza zwisów w celu minimalizacji podpór oraz walidacja grubości ścianki dają pewność poprawnego wydruku za każdym razem.  Ponadto otrzymamy proste przygotowanie najpopularniejszego rodzaju mocowania za sprawą narzędzi do automatycznego tworzenia gwintów rzeczywistych.

Publikacje techniczne (Technical Publications)

Nowe i ulepszone narzędzia do publikowania umożliwią użytkownikom importowanie i eksportowanie widoków przekroi utworzonych w Solid Edge, publikowanie grafiki wektorowej w dokumentach PDF, definiowanie indywidualnych rozmiarów dla ilustracji i tworzenie rastrowych lub wektorów obrazów z przezroczystym tłem. Nowy format wymiany danych XLIF pozwoli na eksportowanie i importowanie plików tłumaczeń, co znacznie ułatwi tworzenie dokumentów wielojęzycznych i zapewni zwiększenie zasięgu naszej cyfrowej dokumentacji.

Zarządzanie danymi (Data Management)

Rozwiązania do zarządzania danymi w Solid Edge 2020 umożliwią jeszcze łatwiejsze wyszukiwanie danych, zarządzanie nimi oraz bezpieczne ich udostępnianie.

Niewątpliwą zaletą jest możliwość rozszerzenia wbudowanych funkcjonalności Zarządzania danymi poprzez  integrację z Teamcenter. Łatwo skalowalny zestaw narzędzi Solid Edge może w ten sposób sprostać różnym potrzebom przedsiębiorstw.

Systematyczne i efektywne śledzenie wymagań oraz panowanie nad spełnianiem wymogów i regulacji dotyczących projektu zapewni Solid Edge Requirements Management.

Kolaboracja w chmurze (Cloud-based Collaboration)

Ulepszony został dobrze już znany Solid Edge Portal, który uzyskał  możliwość wgrywania plików złożeń NX, SolidWorks, Creo i Inventor. Można tam wybierać, przeglądać i zarządzać poszczególnymi plikami części, komponentów i podzespołów w złożeniu, tak samo jak w środowisku złożeń Solid Edge.

 • Przechowywanie, przeglądanie i współpraca online CAD.
 • Dostęp z poziomu przeglądarki w celu przeglądania i oznaczania plików CAD na dowolnym urządzeniu.
 • Bezpieczne udostępnianie projektów
 • Obsługa wszystkich popularnych formatów CAD

Solid Edge 2020 – kiedy do pobrania?

Zapowiedź nowej wersji systemu nie oznacza, że już teraz będzie ona dostępna do pobrania. Na to trzeba będzie poczekać jeszcze trochę, a o możliwości jej pobrania pewnością poinformujemy. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco naszego bloga i polubienia kanałów w mediach społecznościowych, na których przez najbliższe dni będziemy publikować najnowsze informacje dotyczące nowości w Solid Edge 2020.

Opracował: Tomasz Szwed

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: