Solid Edge 2024 oficjalnie zaprezentowany

Nowa wersja Solid Edge oficjalnie zaprezentowana. Solid Edge 2024 to więcej niż uaktualniona wersja wiodącego oprogramowania przemysłowego Siemens Digital Industries Software. To zestaw rozwiązań, które dają inżynierom nowe możliwości, usprawniając realizację projektów – m.in. poprzez wydajniejszy niż kiedykolwiek silnik graficzny i efektywne wykorzystanie sztucznej inteligencji. Oto dlaczego warto postawić na Solid Edge 2024.

Klucz do osiągnięcia przewagi

Solid Edge to jeden z najpopularniejszych produktów w portfolio Siemens Digital Industries Software i zarazem standard w dziedzinie systemów CAD 3D klasy mid-range. Jego nowo zaprezentowane wydanie sprawia, że najnowsze osiągnięcia w dziedzinie oprogramowania przemysłowego są dostępne na wyciągnięcie ręki zarówno dla małych zespołów, jak i dużych międzynarodowych organizacji.

Solid Edge 2024 oprócz nowych funkcji pozwalających z jeszcze lepszymi efektami pracować nad projektami otrzymał udoskonalony silnik graficzny. Skraca on czas manipulacji przestrzennej i odświeżania obrazu nawet dziewięciokrotnie. Przekłada się to na większy komfort pracy i oszczędność czasu zespołów inżynierskich. Dodatkowe moduły, takie jak Design Configurator czy Model Based Definition, jeszcze bardziej usprawniają realizację zadań, a znane wcześniej pod nazwą Xcelerator Share rozszerzenie Teamcenter Share wprowadza do środowiska Solid Edge najważniejsze funkcjonalności oprogramowania chmurowego.

Ciekawą nowość stanowi wbudowane narzędzie oparte o sztuczną inteligencję. Szczegółowo analizuje ono m.in. orientację przestrzenną poszczególnych elementów złożenia, w czasie rzeczywistym podpowiadając, jakie rozwiązania w danym przypadku mogą okazać się najlepsze. Mechanizm ten w założeniu ma z jednej strony przyspieszać i ułatwiać pracę, z drugiej zaś sprawić, że jej efekty będą bardziej satysfakcjonujące dla końcowych odbiorców projektów.

Solid Edge 2024: Zaawansowane narzędzia i usprawnienia

Prezentując Solid Edge 2024, Siemens udowadnia, że wsłuchuje się w głosy profesjonalistów oczekujących zarówno zaawansowanych narzędzi, jak i usprawnień, które pozwolą im realizować projekty w szybszy i łatwiejszy sposób. Wśród nowości, jakie zostały dodane do programu, znalazło się uwzględnienie luzu podczas modelowania gwintu dla części przeznaczonych do druku 3D. Znacząco rozwinięta została ponadto operacja lustrzanego odbicia obiektów. Części wygenerowane poprzez operację lustrzanego odbicia mogą być asocjatywne względem pierwotnego elementu. W tym miejscu warto wspomnieć też o rozbudowaniu możliwości dostosowywania parametrów dla rodzin części.

Solid Edge 2024 przynosi również rozszerzone wsparcie dla plików z innych programów. Oprócz istniejącej już opcji swobodnego importu modeli m.in. z Siemens NX oraz SolidWorks najnowsza wersja Solid Edge otrzymała szersze wsparcie dla obiektów pochodzących z Inventor, PTC Creo, CATIA i ACIS w ramach opcji CAD Direct.

Zmiany objęły także interfejs. Większość z nich koncentruje się na minimalizacji czasu potrzebnego na wykonywanie powtarzalnych czynności w obrębie programu. To m.in. wprowadzenie narzędzia zaznaczania lasso, wyszukiwania wildcard czy możliwości zmiany kolejności operacji wykonywanych na złożeniach. Ulepszenia zakresie interfejsu sprawiają, że poruszanie się w Solid Edge 2024 jest wyjątkowo intuicyjne dla użytkowników na każdym poziomie zaawansowania. Aktualizacja interfejsu nie stanowi wprawdzie rewolucji, jak miało to miejsce w poprzednim wydaniu Solid Edge, niemniej można określić je konsekwentną ewolucją w stronę jeszcze lepszej kultury pracy.

Nowości w zakresie CAM Pro

Premiera Solid Edge 2024 powinna zwrócić uwagę również inżynierów zainteresowanych rozwiązaniami CAM. W tym obszarze także pojawiły się istotne nowości. Jedną z najważniejszych jest konfiguracja operacji wspomagana przez sztuczną inteligencję. Narzędzie najpierw „uczy się” najczęściej wykorzystywanych opcji obróbki i preferowanych metod programowania definiowanych przez użytkownika, a następnie na tej podstawie formułuje sugestie. Z czasem w zakładce „Przewidywania” automatycznie pojawiają się elementy, które sztuczna inteligencja dostosowuje do profilu danego użytkownika. W ten sposób Solid Edge CAM Pro staje się spersonalizowanym środowiskiem programistycznym zorientowanym na produktywność.

Przygotowywanie procesów obróbczych w Solid Edge CAM Pro ułatwia funkcja automatycznego generowania programów. Dzięki niej możliwa jest automatyzacja prostych operacji toczenia i niektórych operacji 2,5-osiowych. Wystarczy zdefiniować najważniejsze parametry, a gdy będzie ich wystarczająco, by obliczyć ścieżkę narzędzia, program automatycznie przygotuje pożądany proces. Może on być dostosowywany i optymalizowany zgodnie z preferencjami użytkownika. Wszystko w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów obróbki przy jednoczesnej minimalizacji kosztów związanych ze zużywaniem się narzędzi.

Ekosystem nowych możliwości

Solid Edge to obecnie cały ekosystem powiązanych, wzajemnie uzupełniających się rozwiązań gwarantujących najwyższy poziom elastyczności. To użytkownik decyduje, jakie funkcjonalności są dla niego najistotniejsze. Możliwości programu mogą być dowolnie zwiększane dzięki szerokiemu spektrum modułów i rozszerzeń. Wśród nich warto wyróżnić programowalny konfigurator produktu Design Configurator. Design Configurator pozwala zautomatyzować znaczną część czasochłonnych procesów projektowych, a stanowiący jego rozszerzenie dodatek Design Configurator Connect skraca czas przygotowywania newralgicznych materiałów sprzedażowych, w tym kosztorysowego zestawienia materiałów (BOM). Innym cenionym modułem jest rozszerzenie Model Based Definition, umożliwiające tworzenie cyfrowych definicji części i/lub złożeń przy wykorzystaniu modeli 3D.

Środowisko Solid Edge to cała gama rozszerzeń, takich jak Generative Design Pro, Simulation Advanced, Electrical Routing czy XpresRoute. Swobodny dostęp do nich zapewnia rozwiązanie Solid Edge Value-Based Licensing (licencjonowanie oparte na wartości). Opiera się ono na tokenach będących cyfrowymi „żetonami”. W ramach licencji w modelu subskrypcyjnym możliwa jest ich wymiana na dostęp do wybranych modułów Solid Edge. Produkty te można łatwo łączyć i dopasowywać do potrzeb w danym momencie. To atrakcyjna alternatywa dla kupowania stałych licencji na poszczególne rozwiązania, zwłaszcza wtedy, gdy dane rozszerzenie jest potrzebne czasowo, np. podczas realizacji bardzo specyficznego zadania.

Teamcenter Share – chmurowe rozwiązanie zintegrowane z Solid Edge

Siemens wprost informuje, że jego oprogramowanie, w tym Solid Edge 2024, ma ułatwiać skuteczną transformację cyfrową przedsiębiorstw bez względu na skalę i rodzaj prowadzonej działalności. Dużą rolę w realizacji tego celu odgrywa platforma Teamcenter Share przenosząca środowisko Solid Edge w zupełnie nowy wymiar. Dzięki Teamcenter Share Solid Edge otrzymuje potencjał oprogramowania chmurowego. W praktyce oznacza to, że użytkownicy mogą korzystać z funkcjonalności, które do niedawna jeszcze były niedostępne. Są one dostępne w ramach subskrypcji Solid Edge.

Teamcenter Share oferuje zespołom projektowym możliwość wspólnej, bardziej efektywnej obsługi zleceń. Wszystko dzięki współdzielonemu dostępowi do oprogramowania i plików, nawet na urządzeniach mobilnych. Docenią to zarówno inżynierowie, jak i kadry zarządzające realizacją projektów, które wraz z Teamcenter Share otrzymują narzędzia pozwalające optymalizować poszczególne etapy realizacji zleceń, przydzielać zadania konkretnym osobom, jak i na bieżąco weryfikować postępy poszczególnych procesów. Teamcenter Share stwarza również okazję do wypracowania lepszej współpracy z klientami. Chmurowa charakterystyka modułu sprawia, że klient może stać się częścią zespołu, otrzymując dostęp do plików na dowolnym etapie jego realizacji. To doskonały sposób na usprawnienie weryfikacji poprawności wykonania przyjętych założeń oraz zwiększenia wzajemnego zaufania. Co ważne, pliki projektowe są przechowywane w chmurze, a ich bezpieczeństwo zapewnia AWS (Amazon Web Services). Potwierdza to spełnianie przez Teamcenter Share normy ISO/IEC 27001 standaryzującej systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Szczegółowe informacje o najnowszym wydaniu Solid Edge

Nowości, które znajdą Państwo w Solid Edge 2024, wkrótce szczegółowo zaprezentujemy w serii artykułów technicznych, przybliżających poszczególne funkcjonalności. W planach mamy też premierowy webinar. W jego trakcie dokładnie pokażemy, jak nowości Solid Edge 2024 sprawdzają się w praktyce, wykorzystując do tego konkretne przykłady. Tymczasem polecamy materiały o Solid Edge 2024 dostępne na naszym kanale YouTube.

Tych z Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o najnowszej wersji Solid Edge, zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Chętnie porozmawiamy, przedstawimy zalety nowych rozwiązań, a w razie potrzeby pomożemy dobrać produkt najlepiej odpowiadający Państwa indywidualnym potrzebom.

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: