Warsztaty Teamcenter firm Siemens i GM System – relacja

Warsztaty Teamcenter – tym razem w Warszawie

27 marca Siemens Industry Software zorganizował w Warszawie warsztaty Teamcenter. Mieliśmy w nich swój udział za sprawą: Michała Grygonisa, Tomasza Luźniaka i Daniela Pastuszki. Wspólnie z naszym partnerem uświadamialiśmy środowisku inżynierskiemu, że cyfryzacja jest nieunikniona. Przedsiębiorców, którzy odwrócą się od czwartej rewolucji przemysłowej, wykluczy z rynku innowacyjność. Co jest kluczem do zachowania konkurencyjności w przyszłości? Skupione w PLM – digitalizacja i integracja.

PLM – odpowiedź na customizację produktów

O cyfryzacji w kontekście technologicznego rozwoju przedsiębiorstwa mówili Daniel Pastuszka, Robert Chmielewski  (Teamcenter Portfolio Development Executive) i Tomasz Marak. Odwrót od produkcji masowej na rzecz customizowanej stał się faktem. Dlaczego? Bo klienci oczekują możliwości zmiany w produkcie. Platforma PLM – Teamcenter to umożliwia. Daje jeszcze więcej. Pozwala łączyć: świat cyfrowy z wytwarzaniem, technologię z konstrukcją, świat wirtualny z rzeczywistymi sterownikami, obszar zarządzania produkcją i jakością, systemy produkcyjne w jedną chmurę. Dlatego GM System i Siemens Industry Software stawiają na organizację zorientowaną na produkt. Rozwiązanie Teamcenter, które likwiduje bariery w cyklu życia produktu.

Rozwój produktu pozbawiony barier

Tak, to możliwe. O ile przedsiębiorcy, inżynierowie, konstruktorzy zdadzą sobie sprawę, co ich blokuje w rozwoju produktu. Przyczyny są oczywiście złożone, ale te najczęściej występujące to:

 • wyzwania związane z zarządzaniem dokumentacją,
 • wyszukiwanie i ponowne wykorzystywanie danych,
 • czasochłonność,
 • wymiana danych z klientami zew./wew. i dostawcami,
 • powtarzanie czynności inżynierskich, które nie dodają wartości,
 • śledzenie postępu w zmianach konstrukcyjnych i procesach obiegu danych,
 • podgląd/wizualizacja wielu typów dokumentów bez aplikacji natywnej,
 • sprzeczne wersje nazwy plików,
 • utrata danych i ich odzyskiwanie.

Jako praktycy z wieloletnim doświadczeniem rozumiemy, że te bariery wydają się nie do pokonania. Czy wiecie jednak, że ok. 1/4 firm produkcyjnych traci więcej niż 20% czasu na nieproduktywne zarządzanie danymi? To więcej niż dzień w tygodniu. Warsztaty Teamcenter w Warszawie przyniosły odpowiedź, jak uniknąć marnotrawstwa w procesie inżynieryjnym. A służyły temu odbywające się równolegle sesje warsztatowe.

SESJE WARSZTATOWE:

I sesja

Zarządzanie danymi CAD – Tomasz Luźniak (GM System)

Zarządzanie konfiguracją BOM produktu i częściami zamiennymi – Paweł Sobkowicz (Siemens)

II sesja

Elektroniczne obiegi dokumentacji – Tomasz Luźniak (GM System)

Automatyzacja pracy konstruktora – Marcin Koper 

III sesja

Zarządzanie zmianą w cyklu życia produktu – Andrzej Janiec

Instalacja i konfiguracja PDM – Michał Grygonis

Teamcenter to wciąż praca z CAD

Z punktu widzenia użytkownika Teamcenter nie jest absolutnym novum. To wciąż praca z CAD – wyjaśniał uczestnikom warsztatów Tomasz Luźniak z GM System. Mówił też o konsekwencjach związanych z brakiem PDM. Jakie to konsekwencje? Między innymi:  rozproszenie danych po stacjach roboczych konstruktorów, duplikaty czy dokumenty, które nie są ze sobą powiązane.

 

Jeśli:

 • zdarza Ci się projektować w CAD od nowa/dokonywać rewizji;
 • Twoje rysunki gubią powiązania do części;
 • masz wiele plików o tej samej nazwie, a każdy modeluje inaczej;
 • w przypadku nowego projektu kopiujesz całość do nowego folderu, a potem trudno Ci wprowadzić zmiany we wszystkich projektach…

… to znaczy, że potrzebujesz PDM. A Teamcenter zautomatyzuje zarządzanie danymi CAD.

 

Teamcenter, czyli co?

W skrócie – platforma, która za pomocą różnych kanałów dostępowych zwiększa efektywność i automatyzuje pracę. Szczegółowych informacji na temat architektury oprogramowania udzielił uczestnikom warsztatów Michał Grygonis. Nasz inżynier aplikacyjny ma na swoim koncie wiele wdrożeń. Prowadzi praktyczne szkolenia administracyjne i użytkowników końcowych.

 

Zainteresowany? Chcesz uniknąć marnotrawstwa w procesie inżynieryjnym?

Skontaktuj się z nami: https://gmsystem.pl/kontakt/

Jeśli jesteś zainteresowany kolejnymi wydarzeniami związanymi z systemem Teamcenter, wyślemy Ci powiadomienie

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: