Co nowego w NX Routing Electrical?

„Obecnie 80 % innowacyjności i zróżnicowania produktów związane jest z elektroniką, elektryką i oprogramowaniem”. Te słowa wypowiedziane przez  dr. Siegmara Haasisa, CIO działu R&D firmy Daimler, dobrze odzwierciedlają trendy i kierunki rozwoju różnorakich produktów oferowanych na rynku, a dobrym przykładem jest NX Routing Electrical, temat dzisiejszego artykułu.

Niezależnie od tego, czy nowe produkty kreują potrzeby ludzi, czy też same są odpowiedzią na takie potrzeby – aby sprostać coraz większym wymaganiom klientów potrzebne są odpowiednie narzędzia wytwórcze. Im prostszy produkt, tym cykl jego życia mniej skomplikowany. Jednak by umożliwić rozwój marki czy produktu, oferowane dobra muszą sprostać potrzebom rynku. Dlatego też narzędzia do ich wytworzenia także muszą nadążać, a nawet wyprzedzać, możliwości produkcyjne przedsiębiorstw.

Takim narzędziem jest oprogramowanie NX – kompletny system CAD/CAM/CAE, który jest najlepszym wyborem dla małych i dużych firm, ponieważ zawiera nowoczesne, dostosowane do potrzeb narzędzia, o bardzo dużych możliwościach. NX CAD zawiera w sobie wiele środowisk, wśród nich wspomniane w tytule NX Routing Electrical. Jego ogólne możliwości opisane zostały tutaj, natomiast dzisiaj przyjrzymy się nowościom wprowadzonym w najnowszej odsłonie NX – Continous Release.

Jedną z najważniejszych nowości jest wsparcie dla dostępu do danych z oprogramowania Capital, bez konieczności posiadania pełnego klienta Capital. Wystarczy do tego jedynie wbudowany w NX klient w sieci web. Umożliwia import danych na temat połączeń, komponentów czy złączy bezpośrednio do NX. Co więcej – pozwala na cross-probing.

Kolejną nowością są nowe opcje umieszczania złączy do kabli. Zostało ono w większym stopniu sparametryzowane i uproszczone, a także zautomatyzowane do dwukierunkowego działania w powiązaniu ze schematami w Capital.

Okno trasowania ścieżki zostało zoptymalizowane pod kątem wygody projektowania. Umieszczono w nim podpowiedzi graficzne dotyczące metod rozpinania ścieżki na punktach. Pojawiły się także nowe metody kontrolowania długości i kształtu.

Także trasowanie ścieżki za pomocą spline (krzywej sklejanej), doczekało się usprawnień i obecnie możliwe jest już na tym etapie określenie minimalnego promienia krzywej, aby uniknąć niebezpiecznego zagięcia przewodu. Nawet edycja ścieżki czy rodzaju przewodu automatycznie będzie uwzględniać założenia projektowe i chronić użytkownika przed popełnieniem błędu.

Unowocześnienia i rozwój dotyczą także kwestii klasyfikacji komponentów. Okno dialogowe zostało dostosowane do interfejsu, aby szybciej i wygodniej tworzyć i edytować komponenty klasyfikowane jako elektryczne.

To jedne z wielu usprawnień wprowadzonych w najnowszej wersji NX. Ciągły rozwój oprogramowania NX CAD powoduje, że jest to topowe narzędzie pracy dla konstruktorów na całym świecie.

Opracował: Jakub Kręcisz

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: