Rzeczywistość wirtualna (rozszerzona) w Siemens NX

Od kilku lat użytkownicy NX mają możliwość spojrzenia na cyfrowe modele z zupełnie innej perspektywy – niejako przenosząc się do samego środka przestrzeni projektowej. Mowa oczywiście o rzeczywistości wirtualnej (czasami zwanej rozszerzoną), czyli NX Virtual Reality.

Czym jest NX Virtual Reality?

Jest to zintegrowane z Siemens NX środowisko, które pozwala za pomocą jednego kliknięcia przenieść się do cyfrowego świata, w którym istnieje model, czy nawet całe złożenie projektowe (Rys.1). Nie jest wymagane żadne eksportowanie danych, czy ich wcześniejsze przygotowanie – nawet w przypadku dużych geometrii.

Przykładowy widok złożenia w NX Virtual Reality

Rys. 1: Przykładowy widok złożenia w NX Virtual Reality

Przy wykorzystaniu kontrolerów i gogli możliwe jest nawigowanie w przestrzeni: poruszanie się wokół oglądanego obiektu, czy też zaglądanie w dowolny zakamarek. Jeśli jakiś element zasłania nam widok lub interesuje nas jakaś ukryta część, możliwe jest ukrycie lub przesunięcie dowolnego komponentu, by sprawdzić inny wariant produktu.
Możliwe jest opcjonalne wyświetlenie podpowiedzi sterowania, by łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości (Rys. 2).

Podpowiedzi dotyczące sterowania są widoczne podczas interakcji w środowisku NX VR

Rys. 2: Podpowiedzi dotyczące sterowania mogą być cały czas wyświetlone

Możliwości środowiska NX Virtual Reality

W środowisku NX Virtual Reality dostępne są różnego rodzaju pomiary obiektów, które w łatwy sposób można wskazywać za pomocą punktów przyciągania. Jeśli potrzebujemy zweryfikować jak produkt wygląda wewnątrz możliwe jest wykonanie przekroju z zachowaniem bryłowości poszczególnych komponentów.
Często w trakcie inspekcji okazuje się, że należy wykonać zrzut ekranu do dalszych analiz lub sporządzić notatkę na jakiś temat – tutaj także jest to możliwe; użytkownik może wręcz pisać palcem w powietrzu.
Ponieważ takie technologie dość trudno opisywać w sposób tekstowy czy nawet na zdjęciach, przygotowaliśmy nagranie, na którym widać przykładowy proces pracy w środowisku NX Virtual Reality:

Co więcej – rzeczywistość wirtualna w NX może być udziałem wielu użytkowników jednocześnie. NX CAD oferuje tutaj możliwość współpracy w czasie rzeczywistym, gdzie w pracy na jednym obiekcie (modelu lub złożeniu) uczestniczy kilka osób – każda z nich powinna (choć nie musi) korzystać wówczas z odrębnych gogli i kontrolerów, przez co będzie rozpoznawana w przestrzeni VR jako osobny uczestnik.
Daje to ogromne możliwości współpracy nad produktem, szczególnie jeśli uczestnicy są rozsiani po całym świecie – wystarczy ustanowić serwer dla takiego połączenia i wysłać pozostałym jego adres. W NX Virtual Reality wspierana jest nawet transmisja dźwięku, więc o produkcie można rozmawiać wręcz w jego otoczeniu, a niejednokrotnie u jego stóp, jeśli rzecz dotyczy jakiegoś dużego obiektu.

W NX Virtual Reality porozmawiamy o produkcie nawet z osobą na drugim końcu świata

Rys. 3: W NX Virtual Reality porozmawiamy o produkcie nawet z osobą z drugiego końca świata

Wspierane obecnie zestawy gogli VR to Windows Mixed Reality oraz HTC Vive i Vive Pro. Uruchomienie środowiska rzeczywistości wirtualnej w NX wymaga posiadania karty graficznej obsługującej tryb VR (np. AMD Radeon Pro lub NVIDIA Quadro).

Opracował: Jakub Kręcisz

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: