GM System bierze udział w Spotkaniu Partnerów Moldex3D strefy EMEA

W dniach 19 i 20 kwietnia 2017 roku, w Utrecht w Holandii, odbyło się coroczne Spotkanie Partnerów Moldex3D strefy EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka). Na zaproszenie CoreTech System, producenta Moldex3D – profesjonalnego systemu do symulacji wtrysku, w imprezie uczestniczyli przedstawiciele firm partnerskich z 22 krajów, w tym również z firmy GM System Integracja Systemów Inżynierskich Sp. z o.o., będącej największym dystrybutorem rozwiązań Moldex3D w Polsce.

Spotkanie partnerów handlowych Moldex3D
Miejsce tegorocznego spotkania było nieprzypadkowe. „W Utrecht, w Holandii, zostało właśnie utworzone oficjalne biuro Moldex3D Europe. W tym samym kraju odbyło się tegoroczne spotkanie partnerów Moldex3D, pokazując nasze ambicje do podniesienia poziomu wsparcia technicznego w Europie,” podsumował Dr. Venny Yang, prezes Moldex3D. Dzięki ciągłej interakcji i komunikacji z partnerami, Moldex3D jest w stanie lepiej zrozumieć potrzeby europejskich użytkowników systemów do symulacji wtrysku. „Otrzymaliśmy od naszych partnerów dużo pozytywnych opinii na temat tego spotkania, co świadczy o ciągłym umacnianiu się naszej pozycji rynkowej w strefie EMEA,” skomentował Dannick Deng, EMEA Managing Director.
Spotkanie Partnerów Moldex3D strefy EMEA
Podczas spotkania poruszono techniczne i handlowe kwestie związane z wdrażaniem oprogramowania Moldex3D na rynku EMEA. Partnerzy z Francji (SimpaTec SARL), Danii (FlowHow APS) i Holandii (Protyp) podzielili się swoimi pomysłami i doświadczeniami ze sprzedaży w tych krajach. Zwrócono uwagę, że system Moldex3D w wersji R14 osiągnął w 2016 roku ogromny sukces wśród europejskich klientów, przede wszystkim dzięki nowatorskiemu generatorowi siatki BLM oraz udoskonalonym solwerom w pakietach Moldex3D Professional i Advanced. Dlatego też rynek europejski z niecierpliwością oczekuje na kolejną odsłonę tego znakomitego systemu do symulacji wtrysku.
Spotkanie Partnerów Moldex3D strefy EMEA
Przedstawiciele CoreTech System duży nacisk położyli na dokładne przedstawienie partnerom ulepszonych możliwości najnowszej wersji programu Moldex3D R15. Na szczególną uwagę zasługują nowe moduły programu:

Chemical Foaming Molding (CFM) to moduł do symulacji procesu chemicznego spieniania poliuretanów (PU), który pozwala na symulację reakcji chemicznej i wydzielania się gazu z uwzględnieniem kinetyki spieniania dla różnych produktów procesu.
Moldex3D R15 moduł Chemical Foaming Molding (CFM)
In Mold Decoration (IMD) to nowy moduł do symulacji wtrysku detali z etykietami, w którym etykieta jest definiowana jako warunek brzegowy dla ścianki detalu z określeniem grubości, bez potrzeby tworzenia dodatkowej siatki.
Nowy moduł do symulacji wtrysku detali z etykietami w Moldex3D R15
Dzięki temu modułowi obliczeniach solwerów uwzględniane są termiczne i mechaniczne właściwości materiału etykiety, w tym właściwości izolacyjne wpływające na rozkład temperatury w formie. Dodatkowo współczynnik Wash-Out Index pozwala oszacować odporność etykiety na termiczne i naprężeniowe warunki procesu.
Wash-Out Index w Moldex3D
Moldex3D Studio to nowy interfejs programu, integrujący narzędzia pre- i postprocessingu na jednej platformie. Udostępnia on użytkownikom interfejs wstęgowy, znany z wielu popularnych aplikacji, ułatwiający odnalezienie i użycie potrzebnych funkcji. Ponadto cechuje go zwiększona wydajność wyświetlania oraz możliwość porównywania wyników z różnych przebiegów projektu.
Moldex3D Studio - nowy interfejs programu Moldex3D, integrujący narzędzia pre- i postprocessingu na jednej platformie
O innych nowościach Moldex3D R15 można przeczytać w specjalnej broszurze, która jest dostępna pod tym linkiem.

Podsumowując spotkanie, zespół Moldex3D EMEA stwierdza: “Dzięki bezpośredniej komunikacji z naszymi partnerami oraz zrozumieniu opinii i potrzeb naszych klientów, możemy lepiej zrozumieć, jak w przyszłości udoskonalać nasz produkt i technologię, aby spełniać, a nawet przekraczać wymagania rynku.”

23 maja zorganizowaliśmy bezpłatne webinarium na temat tego w jaki sposób Moldex3D pomaga redukować deformacje wyprasek polimerowych. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego wydarzenia:

opracował
Piotr Menchen
piotr.menchen@gmsystem.pl

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: