Modelowanie powierzchniowe formy spożywczej za pomocą Solid Edge

Tematem kolejnego wpisu z cyklu zastosowanie Solid Edge w różnych gałęziach przemysłu jest prezentacja produktu z branży produktów konsumenckich. Czy można wykorzystać modelowanie powierzchniowe do zaprojektowania formy spożywczej w Solid Edge? Prezentacja, którą dzisiaj publikujemy prowadzi czytelnika krok po kroku przez proces projektowania fromy do pieczenia ciasta o niekonwencjonalnym kształcie.

Modelowanie powierzchniowe jest jednym z ciekawszych aspektów działań CAD, m.in. ze względu na jego następujące zalety:

  1. Znacząca łatwość tworzenia geometrii, szczególnie o wysokim stopniu złożoności.
  2. Zdolność do pracy z tzw. obiektami analitycznymi (np. o kształcie i rozmiarach wynikających z określonych zależności matematycznych/fizycznych) oraz – często nawet jednocześnie – z tzw. obiektami swobodnymi (np. o geometrii wynikającej z danych wejściowych pochodzących od specjalistów z dziedziny stylistyki, wzornictwa przemysłowego, ergonomii, etc.).
  3. Możliwość szybkiej edycji uzyskanych w ten sposób obiektów.
  4. Szybkość edycji obiektów zaimportowanych z zewnątrz, tj. pozbawionych historii modelowania.
  5. Adekwatność omawianych narzędzi do naprawiania modeli CAD, uszkodzonych w wyniku wielokrotnej translacji lub obiektów uprzednio wykonanych w sposób „niezgodny ze sztuką”.

Ze względu na powyższe, modelowanie powierzchniowe jest powszechnie stosowane między innymi w tak wymagających branżach jak samochodowa, lotnicza czy wyrobów konsumenckich.

Solid Edge posiada wyjątkowo rozbudowany zestaw rozwiązań do modelowania powierzchniowego, co pozytywnie wyróżnia go wśród systemów CAD zaliczanych do tzw. klasy „mid-range”.

Prezentacja, którą wybraliśmy na potrzeby tego artykułu, demonstruje sposoby wykorzystania tych rozwiązań w procesie projektowania formy spożywczej o dość niekonwencjonalnym kształcie.

Modelowanie powierzchniowe formy spożywczej za pomocą Solid Edge

Przedstawiony produkt, wraz z narzędziami technologicznymi niezbędnymi do jego wytwarzania, został w całości zaprojektowany w Polsce. Tutaj ma miejsce również jego produkcja, natomiast sprzedaż nie ogranicza się tylko do terytorium naszego kraju, produkt jest bowiem eksportowany do kilkudziesięciu krajów Europy i świata.

Zapraszamy do lektury poniższej prezentacji SlideShare!

opracował
Dr inż. Adam Budzyński

adam.budzynski@gmsystem.pl

 Solid Edge. Zrozumieć Technologię Synchroniczną - nowe ćwiczenia

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: