Oracle Red Bull Racing 20 lat z oprogramowaniem Siemens
W świecie wyścigów Formuły 1, gdzie milisekundy mogą decydować o sukcesie lub porażce, innowacje to klucz do osiągnięcia przewagi. Zespół Oracle Red Bull Racing doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Jego inżynierowie od 20 lat współpracują z Siemens Digital Industries Software, wykorzystując zaawansowane narzędzia cyfrowe do projektowania, produkcji i optymalizacji bolidów. Ich podstawowym środowiskiem pracy są system NX i oprogramowanie Teamcenter.
Innowacje napędzane technologią
Oracle Red Bull Racing to jeden z najlepszych zespołów Formuły 1. W jego dorobku znajduje się m.in. sześciokrotne mistrzostwo świata konstruktorów, które potwierdza status austriackiej ekipy w świecie inżynierii związanej ze sportami motorowymi.
W obliczu wprowadzonych w 2021 r. limitów budżetowych, a następnie znaczących zmian technicznych w sezonie 2022 zespół stanął przed poważnymi wyzwaniami. Aby im sprostać, inżynierowie Oracle Red Bull Racing musieli postawić na zupełnie nowe rozwiązania. Kluczem do sukcesu okazało się efektywne wykorzystanie produktów Siemens: systemu NX i oprogramowania Teamcenter. Cel był prosty: zwiększyć możliwości bolidów, mieszcząc się w ramach ograniczeń nałożonych na zespoły przez organizatora wyścigów F1.
Christian Horner, szef Oracle Red Bull Racing, nie ukrywa, że współpraca z Siemensem ma strategiczne znaczenie dla jego zespołu.
– Dzięki Siemensowi mamy cyfrowy rdzeń, który pozwala nam sprawniej niż kiedykolwiek przekształcać pomysły w rzeczywistość. Ich narzędzia oferują naszym inżynierom swobodę tworzenia innowacji, elastyczność i możliwość sprawnego reagowania na nowe wyzwania. W Formule 1 może to stanowić różnicę między wygraną a przegraną – opowiada Horner.
W podobnym tonie wypowiada się Matt Cadieux, Chief Information Officer w zespole Oracle Red Bull Racing.
– W ramach limitu kosztów nadal będziemy dostosowywać pojazd w trakcie sezonu, ale musimy być bardziej uważni w kwestii liczby i charakteru wprowadzanych zmian – przyznaje Cadieux.

Jakościowe oprogramowanie i dobre wsparcie techniczne
Jak podkreśla inżynier Oracle Red Bull Racing, możliwość przeprowadzania szczegółowych analiz w oparciu o cyfrowego bliźniaka pojazdu, jaką oferuje system NX CAD, daje jego zespołowi szereg różnych korzyści.
– Nie mamy dużego działu IT, dlatego od początku zależało nam na jakościowym oprogramowaniu z dobrym wsparciem technicznym. Mając dostęp do ekspertów z Siemensa, wypracowaliśmy elastyczny i sprawny sposób pracy. Jednocześnie wyeliminowaliśmy wąskie gardła. W efekcie możemy cały czas obserwować przebieg procesu projektowego, produkować bezpośrednio z modeli CAD i jednocześnie łatwo wprowadzać zmiany, jeżeli chcemy zwiększyć wydajność w fabryce czy na torze wyścigowym – mówi Cadieux.
NX w połączeniu z Teamcenter, flagowym rozwiązaniem Siemens do zarządzania projektami, pozwala ekipie Oracle Red Bull Racing pracować bardziej efektywnie, ułatwiając wdrażania setek zmian inżynieryjnych, które zachodzą w każdym sezonie – zarówno na etapie projektowania, jak i wytwarzania elementów. Dzięki narzędziom dostępnym w NX zespół odnotował 300-procentową poprawę czasu projektowania części. Jest to widoczne m.in. przy konstruowaniu wsporników i elementów chłodzenia, gdzie zastosowanie znajduje dostępna w NX unikalna funkcja projektowana generatywnego. Teamcenter z kolei pozwala śledzić ok. 10 000 unikalnych komponentów, a także zarządzać różnymi konfiguracjami bolidu powstającymi na potrzeby wymagań poszczególnych torów. Za sprawą Teamcenter czas akceptacji zmian projektowych skraca się z tygodni do kilku godzin.
Inżynierowie Oracle Red Bull Racing wykorzystują ponadto oprogramowanie Capital do projektowania i rozwoju wiązek elektrycznych. Ogranicza ono potrzebę tworzenia fizycznych prototypów, minimalizując straty materiałowe, a przede wszystkim wydatnie skracając czas przygotowania pojazdów do startów.
Innym narzędziem Siemens mającym kluczowe znaczenie dla Oracle Red Bull Racing jest Simcenter STAR-CCM+. Oprogramowanie to oferuje niezrównane możliwości symulacji. Ma ono odegrać kluczową rolę przy projektowaniu i testach nowej generacji zrównoważonych jednostek napędowych o wysokiej prędkości mających obowiązywać od sezonu 2026.

Fibersim – rewolucja w produkcji komponentów z włókna węglowego
Dla zespołu równie istotna jak funkcjonalności NX i Teamcenter jest integracja oprogramowania Siemens z innymi środowiskami. Narzędziem, które zrewolucjonizowało proces produkcji kluczowych w F1 części karbonowych, jest Fibersim – oprogramowanie do projektowania i wytwarzania elementów z kompozytów. Jego wykorzystanie pozwala na znaczne oszczędności czasowe i materiałowe.
Chris Richardson, inżynier produkcji w Oracle Red Bull Racing, tak opisuje wpływ Fibersim na pracę zespołu: „Fibersim okazał się dużą zmianą w kontekście ciasnych ram czasowych naszych projektów. W przypadku jednego elementu, dużej formy podłogowej rozciągającej się od tylnego skrzydła do samego przodu pojazdu, skróciliśmy czas budowy o 25%, co odpowiada 55 godzinom pracy operatora. (…) Zaoszczędzony w ten sposób czas możemy «oddać» konstruktorom, dając im szansę na wprowadzenie większej ilości poprawek, które mogą przełożyć się na lepsze osiągi bolidów”.
– Korelacja między końcową częścią a finalnym projektem jest naprawdę imponująca – dodaje Richardson. – Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej dokładności.
Dan Watkins, szef działu CAD Oracle Red Bull Racing, zwraca uwagę na doskonałą integrację NX z Fibersim.
– Otwarta architektura NX-a umożliwia nam zautomatyzowanie i optymalizację procesu przygotowania geometrii przed wysłaniem jej do Fibersim – wyjaśnia Watkins. – Usprawniliśmy cały proces, usuwając zmienność i zapewniając powtarzalne, ustandaryzowane wyniki w około dwie minuty w porównaniu z tym, co zajmowało ponad cztery godziny.

Platforma Mendix – nowa era aplikacji low-code
Innym nowoczesnym narzędziem w arsenale Oracle Red Bull Racing jest platforma Mendix umożliwiająca rozwój aplikacji low-code. Rozwiązanie to pozwala na ekspresowe tworzenie aplikacji wspierających zarządzanie budżetem i usprawnienie procesów operacyjnych.
– Mendix to kolejny krok w naszej cyfrowej podróży – przekonuje Watkins. – Dzięki wsparciu Siemensa analizujemy obecnie ekscytujące nowe możliwości elastycznego dostępu do informacji, wykorzystując Mendix jako platformę do tworzenia aplikacji low-code, które działają na wszystkich rodzajach urządzeń.
Dzięki Mendix Oracle Red Bull Racing udało się m.in. usprawnić monitorowanie kosztów w surowych realiach limitów budżetowych narzuconych na zespoły F1.
Cyfrowa przewaga w wyścigu o milisekundy
W rozpędzonej rzeczywistości F1, gdzie każda setna sekundy ma znaczenie, narzędzia cyfrowe, takie jak NX, Teamcenter, Fibersim czy Mendix, pozwalają zespołowi Oracle Red Bull Racing utrzymać się w stawce i walczyć o najwyższe laury. Dzięki wsparciu Siemensa zespół zyskał technologie przekładające się na wymierne wyniki na torze.

Zastosowanie zintegrowanego oprogramowania, wspierającego inżynierów w projektowaniu i produkcji pojazdów, pokazuje, że przyszłość F1 nie ogranicza się do walki na torze. To również wyścig o przełomowe innowacje technologiczne na nowo definiujące sporty motorowe. W przypadku Oracle Red Bull Racing i Siemens partnerstwo technologiczne to wspólna podróż po spektakularne rezultaty w najbardziej wymagającym środowisku wyścigowym na świecie.
Źródło: Siemens Digital Industries Software