Premiera Solid Edge ST10 – poznaj nowe funkcje i narzędzia

W maju miała miejsce światowa premiera systemu Solid Edge ST10 autorstwa Siemens PLM Software. Hasłem przewodnim tej wersji jest „Shaping the future of product development”.

Premiera Solid Edge ST10Portfolio produktów https://gmsystem.pl/solid-edge/ ST10 przenosi proces rozwoju produktu na wyższy poziom w każdym jego aspekcie. Najnowsza wersja Solid Edge oferuje na wczesnym etapie projektowania technologie nowej generacji (modelowanie generatywne, inżynierię odwrotną i modelowanie konwergentne), a poza tym: w pełni zintegrowaną analizę przepływów, nowe narzędzia dla druku 3D, rozbudowane opcje tworzenia publikacji technicznych, doskonałą kontrolę geometrii w dowolnej skali oraz nowe sposoby na kooperacje w chmurze.

Poniżej przedstawiamy wybrane nowości i udoskonalenia wprowadzone w nowej wersji Solid Edge:

Modelowanie generatywne (Generative design)

Zaawansowane narzędzie do optymalizacji topologii geometrii zaimplementowane na wstążce narzędzi Solid Edge, które pomoże projektantom tworzyć lżejsze komponenty, minimalizować straty materiału już na początkowym etapie wytwarzania, a także tworzyć wysoce dostosowane do potrzeb kształty odlewów lub wydruki 3D.

Inżynieria odwrotna w Solid Edge ST10 (Reverse Engineering)

Solid Edge ST10 oferuje narzędzia, które umożliwiają budowę modelu na bazie danych otrzymanych z urządzeń skanujących 3D. Dostępne narzędzia pozwalają na oczyszczanie i naprawę zaimportowanej siatki STL, identyfikację regionów i ich wyodrębnianie do postaci elementów powierzchniowych (pisaliśmy już o tym w jednym z wcześninejszych artykułów na blogu).

Modelowanie konwergentne (Convergent Modelling)

Oprogramowanie Solid Edge wprowadza innowacyjne rozwiązanie pozwalające na szybsze wytwarzanie produktu, dzięki tworzeniu hybrydowych modeli zawierających kombinacje bryłowych obiektów B-Rep oraz „fasetek” STL pochodzących z urządzeń skanujących. Modelowanie konwergentne pozwala na wprowadzanie tradycyjnych operacji B-Rep bezpośrednio na modelach siatkowych oraz modelach będących wynikiem modelowania generatywnego.

Obróbka addytywna (Additive Manufacturing)

Solid Edge ST10 wspiera nie tylko modelowanie prototypów, ale także ich wytwarzanie za pomącą drukarek 3D oraz obróbki addytywnej. System pozwala na zapisywanie plików w formacie .3MF, który w porównaniu do pliku .STL zawiera więcej informacji potrzebnych do zapewnienia wydajnego i dokładnego druku 3D. Użytkownicy, którzy nie posiadają własnych drukarek 3D, będą mogli skorzystać z platformy usług druku 3D, dzięki czemu po wgraniu pliku modelu i określeniu materiału otrzymają listę dostawców oraz koszty wytworzenia detalu.

Zintegrowane analizy przepływów (Integrated Flow Analysis)

Nowe narzędzia do przeprowadzania symulacji przepływu czynnika zostały osadzone bezpośrednio w interfejsie Solid Edge. Intuicyjne narzędzia pozwolą na przeprowadzanie analizy przepływu czynnika bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy w tym zakresie.

Interaktywna dokumentacja techniczna (Technical Publications)

Nowe zintegrowane narzędzia do publikacji interaktywnych, powiązanych z modelem 3D, ułatwi tworzenie instrukcji i katalogów. Dostępne moduły to Solid Edge Illustrations, który służy do tworzenia zestawu obrazów .pdf3d bezpośrednio z plików części, złożeń i adnotacji PMI oraz Solid Edge Documentation do generowania edytowalnych wielostronicowych dokumentów technicznych. Kluczową cechą tych modułów oprogramowania jest to, że oryginalne pliki Solid Edge są asocjatywne z dokumentami technicznymi – jeśli projekt ulegnie zmianie, to dokumenty można w łatwy sposób zaktualizować, aby uwzględnić te zmiany.

Bezkonkurencyjne rozwiązania PDM (Built-In PDM and Teamcenter Integration)

Do nowych unikatowych możliwości w zakresie wbudowanego w Solid Edge systemu PDM możemy zaliczyć szybką i łatwą konfigurację, powiadomienia o dostępności nowych wersji projektu, ulepszone narzędzia do wyszukiwania zduplikowanych plików, bezpośrednie otwieranie rysunków aktywnej części lub złożenia. Zwiększono również integrację z rozwiązaniem Teamcenter, wprowadzono możliwość pracy w trybie offline i późniejszej synchronizacji danych z istniejącą bazą Teamcenter. Osadzone w interfejsie okno Active Workspace od teraz wspiera klasyfikowanie części, dzięki czemu pomaga w tworzeniu bazy części standardowych wykorzystywanych w procesach projektowych.

Zachęcamy do śledzenia naszego bloga i kanałów w mediach społecznościowych. Już w krótce kolejne ciekawe artykuły na temat nowych możliwości Solid Edge ST10.

opracował
Tomasz Szwed
tomasz.szwed@gmsystem.pl

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: