SOLID EDGE – Jak ponownie wykorzystać i modyfikować istniejące projekty CAD oraz elastycznie edytować zaimportowaną geometrię
Każdy projektant z pewnością boryka się z ponownym wykorzystaniem i modyfikacją istniejących bądź zaimportowanych z zewnątrz projektów. W wielu przypadkach pochłania to wiele czasu i nie zawsze jest proste. Odszukanie danej operacji w drzewie historii (i jej powiązań geometrycznych z innymi operacjami) lub całkowite jej odtworzenie jest bardzo czasochłonne. SOLID EDGE może znacząco przyspieszyć i ułatwić prace z tego typu projektami dzięki Technologii Synchronicznej, która nie wymaga drzewa historii. Zmian dokonuje się w sposób szybki i elastyczny, zaznaczając jedynie modyfikowane lico i wybierając odpowiednie właściwości geometryczne, jakie mają być zachowane (tzw. Reguły).
Poniżej zostało przedstawionych kilka przykładów obrazujących sposoby wykorzystania i modyfikacji istniejących oraz importowanych projektów z wykorzystaniem m.in. Technologii Synchronicznej.
1. Modyfikacja istniejących projektów
- model ze złożoną historią modelowania
- model o skomplikowanej geometrii bez historii modelowania
- model części blaszanej wczytanej z innego systemu CAD
- model złożenia z automatycznym odtworzeniem relacji między częściami
2. Przykłady importowanych formatów plików
- CATIA V4 i V5
- NX
- SolidWorks
- Inventor
- AutoCAD
- pliki pośrednie: x_t, JT, STP, SAT, IGS, STL
3. Rozpoznawanie geometrii
- rozpoznawanie otworów
- rozpoznawanie wzorów otworów
4. Naprawa wczytanej geometrii
- wykrywanie małych obiektów
- wykrywanie/naprawa błędów w zaimportowanej geometrii
- przywracanie charakteru geometrii – OPTYMALIZACJA
- oczyszczanie geometrii 2D
- naprawa manualna
5. Zamiana geometrii 2D na 3D
Przedstawione powyżej zagadnienia bez wątpienia zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają pracę z ponownym wykorzystaniem i modyfikacją istniejących projektów CAD, jak również pozwalają na elastyczną edycję zaimportowanej geometrii. Te, jak i wiele więcej przykładów zostało pokazanych w jednym z ostatnich webinarów organizowanych przez Siemens i GM System. Serdecznie zapraszamy do jego obejrzenia:
opracował
Maciej Warneński
maciej.warnenski@gmsystem.pl