Solid Edge ST5 – Praca z dużymi złożeniami

Wielu konstruktorów opracowuje konstrukcje, które składają się z wielu tysięcy elementów, często bywało tak, że płynność pracy z tak ogromnymi złożeniami była utrudniona ze względu na wielkość modelu projektowego oraz ograniczenia sprzętowe. Solid Edge od lat oferuje swoim klientom doskonałe narzędzia usprawniające pracę z tak wielkimi obiektami poprzez docenione przez naszych klientów narzędzia wspomagające prace w złożeniach tj. uproszczenia, aktywacja części, konfiguracje wyświetlania, strefy itp. W raz z wprowadzeniem nowej wersji Solid Edge ST5 udostępniono dodatkowe narzędzia które znacznie przyśpieszają i ułatwiają pracę z dużymi złożeniami. Zdając sobie sprawę jak ważna jest płynna praca producent wprowadził możliwość określenia przez użytkownika jakie złożenia są dla niego „duże”. Na tej podstawie program automatycznie ustawia opcje tak, aby praca w dużym modelem była jak najbardziej wydajna. Obecnie tworzenie wielotysięcznych konstrukcji jest czystą przyjemnością.

Rys 1. Opcje otwierania dużych złożeń

W opcjach Solid Edge można ustawić w jaki sposób program ma traktować złożenia w odniesieniu do ilości części. Mianowicie, jeżeli pracując z małymi zespołami program automatycznie wczyta model wraz z aktywacją wszystkich części, natomiast przy wielotysięcznych projektach w celu zachowania płynności pracy, automatycznie program dezaktywuje części i wczytuje je w postaci uproszczonej. Ułatwia to pracę z modelami różniącymi się znacznie ilością elementów w złożeniu.

Rys 2. Otwieranie dużych złożeń

Dzięki automatycznym ustawieniom małych/średnich/dużych złożeń użytkownik ma pewność, że modele zawsze wczytają się szybko bez tracenia cennego czasu inżyniera. W poprzedniej wersji zdarzało się, że domyślne ustawienia aktywacji części do małych i średnich złożeń nie sprawdzały się w przypadku ogromnych zespołów co powodowało bardzo długotrwałe oczekiwanie na załadowanie się modelu. Obecnie takich pomyłek unikniemy dzięki nowym opcją do pracy z dużymi złożeniami.

Sam czas otwierania dużego złożenia został przyśpieszony i porównując do poprzedniej wersji został skrócony średnio o 30% w przypadku tych samych modeli.

Dla przykładu porównano czas otwierania dużego złożenia składającego się z ponad 10 tyś.

Rys 3. Przykład dużego złożenia

W celu obiektywnego porównania szybkości pracy nowej wersji ST5 z poprzednią ST4 ustawiono dwie identyczne stacje robocze Lenovo ThinkStation E20:

  • Procesor: Intel Core i5-650 3,2 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB DDR3 1333 MHz
  • Grafika: nVidia Quadro 600

Porównanie czasu otwarcia obu modeli na stacjach roboczych Lenovo:

ST4
ST5
Czas otwarcia złożenia
1 min. 1,5 sek.
47,3 sek.

 

Dane otwieranego złożenia:

  • Ilość wszystkich części w złożeniu: 10793
  • Ilość części unikalnych: 1876
  • Wielkość składowych plików całego złożenia: 929MB
Rys 4. Statystyka złożenia

Z powyższych danych jednoznacznie widać że czas otwarcia dużych złożeń w nowej wersji Solid Edge ST5 został skrócony o 30% w stosunku do wersji poprzedniej.

Skontaktuj się z nami

Udostępnij: